کد خبر:244831
پ
کشاورزی
رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی:

کاهش ۱۰ درصدی قیمت ماشین‌آلات کشاورزی در صورت عدم دخالت دولت در توزیع

رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی از کاهش ۱۰ درصدی قیمت ماشین‌آلات کشاورزی در صورت عدم دخالت دولت در توزیع خبر داد.

رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی از کاهش ۱۰ درصدی قیمت ماشین‌آلات کشاورزی در صورت عدم دخالت دولت در توزیع خبر داد.

 

*** بررسی مشکلات مکانیزاسیون کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدرضا نامی در نشست خبری که با موضوع ” بررسی مشکلات مکانیزاسیون کشاورزی” برگزار شد با بیان اینکه بنیاد ملی گندم‌کاران نامه‌ای به ما ارسال کردند و ما را به گران‌فروشی و ایجاد فضای غبارآلود در نظام اقتصادی متهم کردند، اظهار داشت:

انتظار داریم کسانی که در کسوت ریاست بخش کشاورزی و همچنین ریاست مرکز مکانیزاسیون کشاورزی قرار دارند تفاوت گران‌فروشی و تورم را بدانند

تورم به گران‌فروشی ارتباطی ندارد، وقتی مولفه‌های تولید افزایش بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی داشته چه راهی داریم جز اینکه با سود حداقلی ادامه دهیم.

آستانه سود واحدهای تولید ماشین‌آلات کشاورزی به شدت کاهش پیدا کرده است و اثر آن وقتی خودش را نشان می‌دهد که انحراف از سرمایه‌گذاری رخ دهد.

ما گران‌فروش نیستیم ما خودمان هم گران می‌خریم.

اگر افرادی مدعی حمایت از بخش کشاورزی هستند به بخش‌های دیگر هم توجه کنند. سهم ماشین‌آلات در قیمت تمام شده یک کیلو گندم ۵ درصد است ۹۵درصد باقی مربوط به نهاده‌های کشاورزی است. چرا مسئولین مربوطه به کودی که ۵۰۰ درصد گران شده است ایراد نگرفته‌اند؟

 

***  نرسیدن سهمیه‌ دریافت ماشین‌آلات به دست کشاورز واقعی 

 

وی پیرامون دخالت دولت در بخش توزیع ماشین‌آلات، تصریح کرد:

مشکل امروز ما دخالت دولت با عنوان سهمیه‌بندی و توزیع مناسب ماشین‌آلات کشاورزی پشت شعار حمایت از کشاورز است. ترکیبی از دلالان بخش خصوصی و کارگزار دولتی باعث ایجاد انحراف ماشین‌آلات به بازار آزاد شده‌اند. وقتی تراکتور از چرخه توزیع جهادکشاورزی به دست کشاورز برسد کشاورز به آن نیاز دارد و آن را وارد بازار آزاد نمی‌کند زیرا اگر بفروشد باید آن را گران‌تر خریداری کند.

 هر شهرستانی سهمیه برای دریافت ماشین‌آلات کشاورزی دارد ولی این سهمیه‌ها به دست کشاورز واقعی نمی‌رسد.

نه میزان زمین‌های زیر کشت دوبرابر شده و نه مشکلی برای واحدهای تولیدی ایجاد شده است اما اتفاقی که افتاده این است که کشش این کالا افزایش یافته است. وقتی قیمت کالایی واقعی باشد کششی ایجاد نمی‌شود.

 

*** دخالت دولت در توزیع ماشین‌آلات کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی در پایان با اشاره به اینکه اقلامی که یارانه از جانب دولت دریافت نمی‌کنند شامل نرخ‌گذاری نمی‌شود و نرخ این کالاها براساس خود اظهاری تولیدکننده، تعادل بازار عرضه و تقاضا و رقابت بین تولیدکنندگان تعیین می‌شود، بیان کرد:

تریلی، گاوآهن و سمپاس بیش از ۵۰ سال است که در کشور ساخته می‌شود و یک بخش کوچکی از آن هم حمایتی نیست. چگونه وقتی هیچ حمایتی در این بخش نمی‌شود به تولیدکنندگان گفته می‌شود که محصولاتشان را با چه قیمتی بفروشند؟

اگر دخالت دولت در توزیع ماشین‌آلات کشاورزی برداشته شود قیمت این ماشین‌آلات ۱۰ درصد ارزان می‌شود.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول