کد خبر:244988
پ
پورابراهیمی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

فعالیت اقتصادی ۳۵ هزار مرده در کشور/ هویت ۵۰ درصد از صاحبان دستگاه‌های پز نامشخص است/ فرار مالیاتی معادل مالیات پرداختی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به همان میزانی که مالیات در کشور اخذ می‌شود، فرار مالیاتی وجود دارد از در قید حیات نبودن حدود ۳۵ هزار مورد از مالکان دستگاه‌های پز فعال در کشور خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به همان میزانی که مالیات در کشور اخذ می‌شود، فرار مالیاتی وجود دارد از در قید حیات نبودن حدود ۳۵ هزار مورد از مالکان دستگاه‌های پز فعال در کشور خبر داد.

 

*** مسدود کردن فرار مالیاتی به عنوان درآمد پایدار برای دولت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا پور ابراهیمی در رسانه ملی با اشاره به درآمد‌های پایدار در کشور، اظهار کرد:

منظور از توجه به درآمدهای پایدار، اخذ مالیات‌هایی هست که طی این سال‌ها به آن توجهی نشده است، البته منظور از این امر، اخذ مالیات از کارمندان، اصناف و امثال آن‌ها نیست و حتی برای این دسته افراد باید نرخ مالیات کمتری تعریف شود.

 

وی در ادامه افزود:

منظور ما از افزایش مالیات به عنوان درآمد پایدار به جای استقراض از بانک مرکزی، این موضوع می‌باشد که مالیات ذکر شده باید از کسانی اخذ شود که هیچ هویت اقتصادی در کشور ندارند ولی در عین حال فعالیت اقتصادی می‌کنند و یک ریال هم به دولت مالیات نمی‌دهند.

 

پورابراهیمی با اشاره به شفافیت در فرار مالیاتی، تصریح کرد:

متاسفانه به دلیل عدم شفافیت اطلاعات در کشور که دولت مکلف به انجام آن می‌باشد، شاهد این فرار مالیاتی هستیم، به عنوان مثال بر اساس قانونی که سال ۹۸ در مجلس تنظیم شد، هر فردی که مشغول به فعالیت اقتصادی است باید در اطلاعات مریوط به دستگاه‌های پز، هویت و اطلاعات مشخص شده‌ای داشته باشد، به این معنی که نام و مشخصات فعال اقتصادی، نوع فعالیت، مکان فعالیت و کد مربوط به دستگاه پزی که بابت فعالیت خود از بانک مرکزی مجوز آن را گرفت، باید در یک شناسه یکتا تعریف شود.

 

*** نیمی از مالکان دستگاه‌های پز هویت اقتصادی مشخصی ندارند

 

وی با اشاره به گزارش اخذ شده از سازمان مالیاتی، اظهار داشت:

بر اساس گزارشی که دو هفته پیش در کمیسیون اقتصادی از سازمان مالیاتی اخذ کردیم، ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه پز در کشور موجود است که فعالیت‌های اقتصادی در جامعه به واسطه آن صورت می‌گیرد که بانک مرکزی و سازمان مالیاتی مکلف بودند این هویت‌ها را شناسایی کرده تا کسی بدون هویت مشخص، تراکنش بانکی انجام ندهد.

اما در این بین، حدود ۵۰ درصد از این صاحبان دستگاه‌های پز، هویت اقتصادی خود را در سازمان مالیاتی افشا نکرده‌اند، یعنی فرد مورد نظر صاحب دستگاه پز می‌باشد اما هویت صحیحی در سازمان مالیاتی نداشته و مشخص نیست که مشغول به چه فعالیتی است.

 

*** ۳۵ هزار مرده در حال فعالیت اقتصادی

 

وی در خصوص یکی از روش‌های فرار مالیاتی، گفت:

حدود ۳۵ هزار مورد از دستگاه‌های پز موجود در کشور در حالی مشغول به فعالیت می‌باشند که اساسا صاحبی ندارند و مالکان آن‌ها در قید حیات نیستند، اما افرادی با نام این مالکان فوت شده در حال فعالیت از طریق این دستگاه‌ها هستند.

 

*** به همان میزانی که مالیات در کشور اخذ می‌شود، فرار مالیاتی صورت می‌گیرد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان پیرامون جلوگیری از این فرارهای مالیاتی، اظهار کرد:

در صورتی که سازمان مالیاتی، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در خصوص این افراد و روش‌های فرار مالیاتی ایجاد شفافیت و شناسایی انجام دهند، دولت می‌تواند به جای استقراض از بانک مرکزی، از منابع مالیات اخذ شده از افرادی که فعالیت اقتصادی می‌کنند و مالیاتی نمی‌پردازند، تامین بودجه کند.

همچنین برآورد ما نشان می‌دهد به همان میزانی که مالیات در کشور اخذ می‌شود، فرار مالیاتی نیز در کشور صورت می‌گیرد.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول