کد خبر:244908
پ
ماشین‌سازی
رییس مرکز ساخت داخل، صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت:

حمایت قوه قضائیه از قانون حداکثر استفاده از ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات

رییس مرکز ساخت داخل، صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت از حمایت قوه قضائیه از قانون حداکثر استفاده از ساخت داخل در این حوزه خبر داد.

رییس مرکز ساخت داخل، صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت از حمایت قوه قضائیه از قانون حداکثر استفاده از ساخت داخل در این حوزه خبر داد.

 

*** استفاده از ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید محمد مهدی هادوی ضمن اعلام این خبر، اظهار داشت:

قوه قضاییه اخیراً در ارتباط با نحوه رسیدگی به جرائم ناشی از قانون حداکثر استفاده از ساخت داخل ماشین سازی و تجهیزات ابلاغیه داشته است.

بر اساس ماده ۲۲ قانون قوه قضاییه باید برای پیگیری جرائمی که در ماده ۲۱ عنوان شده شعباتی را مشخص کند که حدود ۲ ماه پیش قوه قضاییه در این رابطه مکاتبه و شعباتی را در رابطه با قانون حداکثر استفاده از ساخت داخل معرفی کرد. 

در تکمیل روند یاد شده قوه قضاییه دستورالعمل صادر کرده که به امضای رئیس این قوه هم رسیده و در آن نحوه رسیدگی به طور کامل شرح داده شده است.

بنابراین قوه قضاییه فراتر از چیزی که قانون به او محول کرده این موضوع را به صورت پررنگ حمایت می‌کند و به عبارتی هر سه قوه محکم از بحث ساخت داخل حمایت می‌کنند. 

 

*** روند رسیدگی و شکایت

 

وی همچنین درباره روند رسیدگی و شکایت در این زمینه، گفت:

افراد یا تولید کنندگانی که احساس می‌کنندخلاف این قانون عمل می شود، می‌توانند به دفتر هیئت نظارت که در مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت مستقر شده اطلاع رسانی کنند تا این مسئله پیگیری شود.

طبق قانون این شکایت در دفتر هیئت نظارت مطرح می‌شود و اگر خلاف قانون بودن عملیات دستگاه‌ها و نهادها مسجل شود ابتدا به دستگاه اخطار داده می‌شود و در نهایت اگر جرائم طبق قانون مشخص باشد، به قوه قضاییه اعلام می‌شود. 

 

رییس مرکز ساخت داخل، صنایع ماشین سازی و تجهیزات همچنین به تولیدکنندگان پیشنهاد کرد که قانون ساخت داخل را مطالعه کنند و اگر احساس می‌کنند در جایی خطایی اتفاق افتاده به دفتر ساخت داخل وزارت صمت اطلاع‌رسانی کنند.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر ضمانت اجرایی قوی برای قانون ساخت داخل وجود دارد، تصریح کرد:

این گام مثبت و مهمی است که می‌تواند تولید کنندگان را در بحث حمایت از تولید داخل پشت گرم کند.

 

*** قانون حداکثر استفاده از ساخت داخل

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس مرکز ساخت داخل، صنایع ماشین سازی و تجهیزات در پایان خاطر نشان کرد:

این قانون شامل دو قسمت یعنی پروژه‌ها و طرح‌ها و قسمت دوم کالای مصرفی و کالای مصرفی بادوام است که در قسمت اول مشمولان قانون هنگام خرید خارجی باید مصوبه هیئت نظارت را دریافت کنند و در زمینه کالای مصرفی و کالای مصرفی بادوام هم دستگاه‌ها و مشمولان قانون موظف هستند حتماً کالای ایرانی خریداری کنند.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول