کد خبر:244792
پ
پروانه اصلانی
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی:

۴ عامل موثر در قیمت مسکن/ هیچ حکم تخلیه‌ای در تابستان برای مستاجران صادر نشد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان ۴ عامل موثر در قیمت مسکن از صادر نشدن هیچ حکم تخلیه‌ای در تابستان سال ۹۹ برای مستاجران خبر داد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان ۴ عامل موثر در قیمت مسکن از صادر نشدن هیچ حکم تخلیه‌ای در تابستان سال ۹۹ برای مستاجران خبر داد.

 

*** ۴ عامل موثر در قیمت مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پروانه اصلانی با بیان این مطلب، اظهار کرد:

همه تحلیل‌ها حاکی از این است که قیمت مسکن فقط متاثر از حوزه بخشی مسکن نیست و حتما عوامل متعدد اقتصاد کلان، حوزه پولی، ارزی و بودجه بر قیمت مسکن، اثرگذار است.

وجه داشته باشیم طرف مقابل این قیمت‌ها، تقاضا و درآمد سرانه مردم است، چون قیمت مسکن در کشور‌های دیگر نیز گران است، اما درآمد سرانه مردم در ایران بسیار پایین‌تر از درآمد سرانه سایر کشورها است به همین دلیل مسکن را به عنوان یک معضل، برای متقاضیان تبدیل کرده است.

 

*** تاثیر اجرای طرح در کاهش قیمت مسکن

 

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی درباره تاثیر اجرای طرح‌هایی مانند اقدام‌مسکن ملی ومسکن مهر در کاهش قیمت‌مسکن، گفت:

کار‌هایی که ما انجام دادیم بخشی از آن، مربوط به حوزه کنترلی و بخشی دیگر مربوط به تشویق تولیدمسکن بوده است.

اگر تولیدکنندگان تشویق به ساخت مسکن با قیمت تمام شده پایین‌تری شوند این موضوع منجر به افزایش تولیدمسکن و پرکردن فاصله عرضه و تقاضا خواهد شد.

اجرای طرح‌هایی مانندمسکن مهر ومسکن ملی در قیاس با اثرگذاری‌های شاخص‌های کلان، ناچیز است بنابراین ترجیح این است که از حوزه اقتصاد کلان باید بتوانیم بازارمسکن را کنترل کنیم.

 

وی در ادامه، افزود:

هیچ حکم تخلیه‌ای در تابستان سال ۹۹ برای مستاجران صادر نشد.

با مصوبه‌ای که سال ۹۹ از ستاد ملی کرونا گرفتیم توانستیم برای نخستین بار قیمت اجاره بها را کنترل کنیم و اجاره نامه‌هایی که قرار بود تمدید شود حداکثر ۲۵ درصد افزایش قیمت یافت در حالی که اگر قرار بود مطابق بازار افزایش قیمت داشته باشیم رشد بالاتری را شاهد بودیم.

 

*** مهمترین عوامل پیروی نکردن قیمت بازار اجاره از بازار مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی در پایان از همه موجر‌هایی که این طرح را رعایت کردند، تشکر کرد و اظهار کرد:

از قوه قضائیه نیز که به جز موارد استثنائی که در مصوبه ستاد کرونا آمده است حکم تخلیه‌ای صادر نکرد، تشکر می‌کنیم.

این اقدام یکی از مهمترین عوامل پیروی نکردن قیمت بازار اجاره از بازارمسکن بود.

همه جابجایی‌ها براساس توافق موجر و مستاجر صورت گرفته و آمار نشان می‌دهد قیمت رشد اجاره بهاء نسبت به رشد قیمت‌مسکن، کاهش داشته که حاکی از تاثیر مصوبه ستاد کرونا است.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول