کد خبر:244945
پ
امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی
نایب رییس مجلس شورای اسلامی:

۳ سناریو مجلس برای بودجه ۱۴۰۰/ فروش داخلی اوراق نفت فقط بدهی دولت را زیاد می‌کند

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح ۳ سناریو مجلس برای بودجه ۱۴۰۰ معتقد است، فروش داخلی اوراق نفت فقط بدهی دولت را زیاد می‌کند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح ۳ سناریو مجلس برای بودجه ۱۴۰۰ معتقد است، فروش داخلی اوراق نفت فقط بدهی دولت را زیاد می‌کند.

 

*** بودجه ۱۴۰۰ انبساطی نوشته شده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در رسانه ملی در مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار کرد:

بودجه ۱۴۰۰ انبساطی نوشته شده که این ایراد در نظام بودجه‌ریزی ما است که ابتدا هزینه‌ها را مشخص می‌کنند و برای آن هزینه‌ها به دنبال درآمد می‌روند.

 

وی با بیان اینکه استقراض در بودجه بنای بدی بود که گذاشته شد، گفت:

ستادهای موازی مانند سران قوا، ستاد ملی مبارزه با کرونا و یا ستاد مقابله با تحریم‌ها مصوباتی دارند که دست دولت را برای استقراض باز می‌گذارد، همچنین چندی پیش برای رشد حقوق و دستمزد از طریق فروش اموال دولتی اقداماتی انجام شد، اما نکته اینجا است که اموال و دارایی‌ها به راحتی فروش نمی روند و عملا همان استقراض است.

 

*** بدترین بودجه ارائه شده است

 

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه مطالعه بودجه ۱۴۰۰ اشک من را در آورد، تاکید کرد:

در سخت‌ترین دوران بدترین و بی انضباط‌ترین بودجه برای کشور در نظر گرفته شده است.

زمانی که کشور در رکود تورمی به سر می‌برد تنظیم بودجه انبساطی کاری بی معنا است و به نظر می‌رسد بودجه تنها به نفع کارمندان دولت باشد تا سایر اقشار.

 

نایب رییس مجلس درباره پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره تورم ایران، گفت:

صندوق پیش‌بینی کرده در سال ۱۴۰۰ ایران تورم ۳۰ درصدی خواهد داشت، البته برای امسال هم پیش‌بینی‌هایی داشت که تورم ما از آن اعداد و ارقام فراتر رفت.

 

وی با بیان اینکه کشور می‌تواند درآمدهای منطقی داشته باشد بیان کرد:

نباید برای درآمد اندکی که نصیب کشور می‌شود فشار هزینه‌ای ایجاد کنیم و درآمدهایی که برای نفت در نظر گرفته شده در همین چارچوب است.

 

*** سناریو مجلس برای بود‌جه ۱۴۰۰

 

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه از اصلاح ساختار بودجه سخن گفت و تصریح کرد:

اصلاح ساختار به دلیل نداشتن سناریو در دولت و مجلس بود، در قدم اول ابتدا باید هزینه‌ها شفاف شود و از سوی دیگر وضع درآمدهای کشور را بپذیریم.

در این صورت پاسخگویی ایجاد خواهد شد و مشخص می‌شود چه درآمدی در کدام بخش در حال هزینه است، مهمترین مشکل بودجه کشور چند خزانه‌ای بودن است که اکنون منابع هدفمندی یارانه‌ها، صندوق توسعه ملی و موارد دیگر در این دسته قرار دارند که به نظر می رسد باید تجمیع شود.

 

*** نظر نمایندگان درباره بودجه

 

وی به نظر سایر نمایندگان مجلس در بودجه اشاره کرد و گفت:

یک نگاه این است که کلیات بودجه رد شود و به دولت بازگردد که اصلاح صورت گیرد، اما طی صحبتی که با یکی از مدیران سازمان برنامه و بودجه داشتم به من گفت روی ما حساب نکنید و توان کارشناسی ما در همین حدی است که بودجه تعیین شده و بازگرداندن آن با تغییرات جزئی همراه خواهد بود.

سناریو دیگر تصویب بودجه سه دوازدهم است که بنده و تعدادی از نمایندگان دیگر این موضوع را پیشنهاد دادند و سناریو دیگر تغییر لایحه بودجه با کمک کمیسیون تلفیق مجلس است.

قاضی‌زاده هاشمی معتقد است در راستای اصلاح ساختار بودجه ابتدا باید هزینه‌ها و منابع شفاف شود و بعد راه‌هایی که امکان کسب درآمد وجود داشت اما به آن بی توجهی می‌شد مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی در ادامه افزود:

یکی از این موارد دریافت مالیات از خانه و خودروهای لوکس است که اکنون سازمان امور مالیاتی باید در این زمینه گزارش دهد اما کوتاهی می‌کند.

 

*** اتکا به درآمدهای نفتی

 

نایب رییس مجلس با اشاره به اتکای دولت به درآمدهای نفتی، تصریح کرد:

دولت همچنان به دنبال درآمدهای نفتی است و می‌گوید صادرات نفت به ایران قدرت می‌دهد در حالی که دنیا دیگر به نفت ما نیاز ندارد و اکنون این بازار از نفت اشباع است.

صادرات ۵ میلیون بشکه‌ای آمریکا به ۱۲ میلیون بشکه رسیده و در کنار آمریکا کشورهای عراق، عربستان و روسیه تولید خود را افزایش دادند و دیگر جایی برای صادرات نفت ایران نیست که تا این حد روی این درآمد حساب باز کردیم.

کشور می‌تواند هزینه‌های اصلی خود را بدون درآمدهای نفتی پوشش دهد و بهترین راهکار محقق شدن درآمدهای مالیات بر خانه و خودروهای لوکس همکاری با دولت‌های محلی است که در ایران شهرداری‌ها آن را برعهده دارند.

وی با بیان راهکاری در این زمینه، توضیح داد:

برخی در داخل تصور می‌کنند فروش نفت ایران افتخار است، اما سوال اینجا است که ژاپن بدون نفت افتخارات کمی دارد؟ در ایران تعداد زیادی پالایشگاه کوچک و بزرگ داریم که می‌توانیم با فروش یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به آن‌ها و تبدیل نفت به فرآورده آن‌ها را در سبد صادراتی قرار دهیم. دوران نفت در جهان به پایان رسیده و دیگر ابزاری برای ابراز قدرت نیست.

قاضی زاده هاشمی در ادامه افزود:

اصرار بر فروش نفت فکر عقب مانده ای است، همچنین دولت در نظر گرفته بخشی از درآمدهای خود را از طریق اوراق نفتی تامین کند که با مخالفت مجلس روبه رو خواهد شد، البته اگر مشتریان خارجی باشد و تحویل نفت فیزیکی باشد ایرادی ندارد اما اگر تنها ماهیت اوراق داشته باشد با مخالفت مجلس همراه می شود.

 

*** چالش‌های پیرامون بودجه سال ۱۴۰۰

 

نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه در بودجه ۱۴۰۰ سه نرخ تسعیر ارز در نظر گرفته شده، گفت:

یکی نرخ ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومان، دیگری نرخ ۱۱ هزار تومان و دیگری نرخ نیما که الان ۲۵ هزار تومان است و قابل تغییر خواهد بود. البته به نظر می رسد به دلیل رانتی که در ارز ترجیحی وجود دارد ممکن است این ارز حذف شود و مابه التفاوت آن در قانون معیشت به مردم برسد.

وی به افزایش ۱۰۲ درصدی بودجه نظام سلامت اشاره کرد و افزود:

حسابرسی بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی قوانین متفاوتی دارد اما به دلیل نیاز مبرم نظام سلامت به نیروی کار بودجه این بخش افزایش یافت.

از سوی دیگر برای خرید و ساخت واکسن هزینه زیادی باید پرداخت شود تا بتوانیم ۱۴۰ میلیون دز واکسن وارد یا تولید کنیم که بودجه آن در این بخش دیده شده است.

 

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه قانون مالیات برای مقابله با پرداخت حقوق های نجومی باید اصلاح شود، تاکید کرد:

در کشورهای دیگر هرچه حقوق بالاتر باشد مالیات تصاعدی افزایش می یابد اما مالیات تصاعدی در ایران نداریم.

 

*** مخالفت با ایجاد بدهی برای کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه نمایندگان با ایجاد بدهی برای کشور مخالف هستند، اظهار داشت:

حجم اوراق سر رسید شده ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌باشد که یک هشتم بودجه عمومی کشور است که در این صورت بودجه ۱۴۰۰ نیاز به شخم زدن دارد.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول