کد خبر:244608
پ
هادی بیگی‌نژاد
عضو کمیسیون انرژی مجلس:

چالش‌های طرح تولید پلی‌پروپیلن در پتروشیمی اسلام‌آباد غرب

عضو کمیسیون انرژی مجلس، چالش‌های طرح تولید پلی‌پروپیلن در پتروشیمی اسلام‌آباد غرب را تشریح کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، چالش‌های طرح تولید پلی‌پروپیلن در پتروشیمی اسلام‌آباد غرب را تشریح کرد.

 

*** طرح جامع تولید پلی‌پروپیلن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هادی بیگی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به فقدان مطالعات کارشناسی در طرح جامع تولید پلی‌پروپیلن غرب، اظهار کرد:

اخیرا وزارت نفت مجوز احداث یک واحد GTPP در اسلام‌آباد را از شورای اقتصاد اخذ کرده است که به نظر بنده اجرای این طرح از جنبه‌های مختلفی در تضاد با ملاحظات کارشناسی است.

 

وی در ادامه افزود:

در طرح پروپیلن غرب وزارت نفت یک واحد GTPP در اسلام‌آباد کرمانشاه احداث می‌شود که در این واحد ابتدا گاز به متانول تبدیل می‌شود و سپس بخشی از متانول تولیدی به پروپیلن تبدیل می‌شود.

در اینجا چند نکته وجود دارد، نکته اول اینکه در این طرح متانول مازاد تولید می‌شود، یعنی همه متانول به پروپیلن تبدیل نمی‌شود.

 

بیگی‌نژاد  در خصوص متانول مازاد در کشور، گفت:

در حال حاضر در کشور با معضل متانول مازاد مواجه هستیم، به همین دلیل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به دنبال اجرای طرح‌های MTP یعنی تبدیل متانول به پروپیلن است.

حال سوال اساسی این است که چرا وزارت نفت از یک طرف طرح‌های MTP برای حل مشکلات مربوط به متانول مازاد در کشور را در دستور کار قرار داده است و از طرفی دیگر قصد دارد با اجرای طرح اسلام‌آباد غرب بر حجم متانول مازاد بیفزاید.

 

*** وزارت نفت به دنبال اقتصادی کردن طرح اسلام‌آباد غرب

 

وی با اشاره به تخفیفات ویژه برای واگذاری این طرح، بیان کرد:

نکته دوم اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی بعد از احداث این واحد، در واگذاری این طرح به بخش خصوصی مجبور به اعطای تخفیفات ویژه خواهد شد، در واقع ابتدا این شرکت اقدام به احداث واحد GTPP در اسلام‌آباد غرب خواهد کرد.

مطمئن باشید با اتمام فرآیند احداث واحد GTPP به دلیل غیراقتصادی بودن این طرح هیچ بخش خصوصی حاضر نخواهد بود این واحد را خریداری کند مگر اینکه به او تخفیفات ویژه در خوراک داده شود.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه افزود:

دلیل غیراقتصادی بودن این طرح این است که در وجود بازار مصرف ۱۲۰ هزار تن در سال پلی‌‌پروپیلن در منطقه اسلام‌آباد غرب و مناطق همجوار، تردید وجود دارد و هزینه انتقال پلی‌پروپیلن به مبادی صادراتی نیز ۵۰ الی ۶۰ دلار به ازای هر تن برآورد می‌شود که این موضوع حاشیه سود این واحد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در نتیجه در زمان واگذاری احتمالا وزارت نفت مجبور شود که در قیمت خوراک تخفیفات بیشتری قائل شود تا سرمایه‌گذار این واحد را خریداری کند.

 

وی با اشاره به چالشی دیگر، گفت:

نکته سوم اینکه هم‌اکنون یکی از چالش‌های ما، افت فشار گاز در فازهای پارس جنوبی است.

میدان پارس جنوبی منبع اصلی تولید گاز در کشور است و حال سوال این است که با توجه به افت تولید گاز از این میادین و همچنین وجود متانول مازاد در کشور چرا وزارت نفت دوباره طرحی را تعریف کرده که خوراک گازی است و تازه بخشی از این گاز را هم به متانول مازاد تبدیل می‌کند.

مگر کشور در سال‌های آینده با چالش افت فشار گاز مواجه نخواهد شد؟ پس تعریف طرح‌های جدید گازی بر مبنای چه منطقی انجام می‌شود؟

 

*** احداث واحد GTPP در اسلام‌آباد غرب، بحران ‌آب در این منطقه را تشدید می‌کند

 

بیگی‌نژاد در خصوص بحران آب در این پتروشیمی، تاکید کرد:

نکته چهارم مربوط به چالش‌های تامین آب این پتروشیمی است. آب مصرفی این واحد بین ۷ تا ۱۰ میلیون متر مکعب در سال برآورد می‌شود.

در حال حاضر در اسلام‌آباد بحران آب وجود دارد و وضعیت این منطقه از لحاظ تامین آب مصرفی موردنیاز مردم مطلوب نیست، حال چرا این پروژه در منطقه‌ای تعریف شود که همین الان نیز با بحران آب مواجه است؟

 

وی با انتقاد از وزارت نفت، تصریح کرد:

طبق بررسی‌های بنده وزارت نیرو حاضر به تعهد تامین آب این پتروشیمی نیست، در نتیجه شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید با صرف هزینه گزاف برای تامین آب این واحد اقدام کند و در نهایت هم می‌بینید که پس از این همه هزینه، پروژه‌ای با خروجی ضعیف احداث می‌شود که مشکلی بر مشکلات موجود در صنعت پتروشیمی می‌افزاید.

 

*** بر چه اساسی اسلام‌آباد به عنوان مکان احداث این طرح انتخاب شده است؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان با اشاره به درخواست خود از وزارت نفت، اظهار کرد:

بنده از وزارت نفت درخواست کردم که مطالعات فنی و اقتصادی و آمایش سرزمینی و مواردی از این دست را در اختیار کمیسیون انرژی قرار دهد تا بررسی کنیم که بر چه اساسی اسلام‌آباد به عنوان مکان احداث این واحد انتخاب شده است، ولی وزارت نفت مدارک قابل دفاعی را در اختیار ما قرار نداد، یعنی اصلا جوابی به ما ندادند و به ما گفتند که حضوری با مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی صحبت داشته باشید.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول