کد خبر:244797
پ
محمدتقی نظرپور
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم:

لزوم توجه دانشگاه ها به طرح‌های پژوهشی به منظور افزایش درآمدهای اختصاصی

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از لزوم توجه دانشگاه ها به طرح‌های پژوهشی به منظور افزایش درآمدهای اختصاصی خبر داد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از لزوم توجه دانشگاه ها به طرح‌های پژوهشی به منظور افزایش درآمدهای اختصاصی خبر داد.

 

*** توجه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برای ارائه طرح‌های پژوهشی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدتقی نظرپور در نشست تخصصی روش‌ها و معیارهای اثربخشی دانشگاه ‌ها و پژوهشگاه‌های کشور که به مناسبت هفته پژوهش و فناوری به صورت مجازی برگزار شد با ایراد سخنانی در خصوص بررسی معیارها و روش‌های اثر بخش از منظر اداری و مالی، توجه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی را برای ارائه طرح‌های پژوهشی به منظور افزایش درآمدهای اختصاصی جلب کرد.

 

وی در خصوص لایه بودجه ۱۴۰۰، اظهار کرد:

اولین نکته لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است که در دست بررسی می‌باشد و در این خصوص جلسات متعددی با سازمان برنامه و بودجه و همچنین در ستاد وزارت عتف برگزار شد و با توجه به اینکه لایحه دولت فعلاً نزد مجلس شورای اسلامی است.

این زمان، یک ظرفیت بالقوه و خوبی است اگر بتوانیم با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ارتباط مؤثری برقرار کنیم، می‌توان از ظرفیت نمایندگان مجلس نیز برای افزایش بودجه در این زمینه استفاده کرد.

 

نظرپور در ادامه افزود:

نکته مهمی که طی سال ۱۴۰۰ باید به آن توجه ویژه داشته باشیم، برنامه پنج‌ساله هفتم توسعه است، همچنین با توجه به اینکه بخشی از نکات مهم چشم‌انداز کشور در زمینه‌های مختلف در این برنامه دیده می‌شود، ظرفیت فوق‌العاده‌ای است تا بتوانیم از آن برای افق ۲۰ ساله آینده نیز بهره برده و توجه به توسعه ارتباط صنعت با جامعه و دانشگاه را به طور ویژه در آن مشاهده کنیم ان‌شاءالله.

 

*** شیوه کرونا و تاثیر آن بر طرح‌های پژوهشی

 

وی با اشاره به شیوع بیماری کووید ۱۹، بیان کرد:

با توجه به شیوع بحران بیماری کووید ۱۹ باید دانشگاه ‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به این بحران به عنوان یک فرصت مطالعاتی و تحقیقاتی بنگرند و بتوانند حتی برای دوران پساکرونا نیز برنامه ارائه نمایند.

این ظرفیت می‌تواند یک ظرفیت مؤثر برای پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری نیز باشد.

 

*** د‌انشگاه ‌ها و صنعت

 

نظرپور با اشاره به نیاز صنعت به بازسازی و نوسازی تجهیزات، تصریح کرد:

صنایع کشور بنا به دلایل مختلف از جمله تحریم‌های ظالمانه، خسارات زیادی را متحمل شده‌اند، اما در این بین خوشبختانه مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری توانسته قدم‌های موثری در این حوزه بردارند.

 

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، آسیب‌شناسی و بررسی مشکلاتی که میان دانشگاه و صنعت است را مورد توجه قرار داد و بیان کرد:

اعتقاد دارم اگر آسیب‌شناسی مؤثر و مناسبی در سلسله نشست‌هایی که تاکنون برگزار شده انجام شود و به ویژه مشکلات دانشگاه ها را در ارتباط با صنعت بررسی دقیق‌تر کرد تا نیاز امروز کشور را برطرف سازند این ظرفیت می‌تواند در افزایش تاب‌آوری در صنعت را به همراه داشته باشد.

 

*** لایحه بودجه ۱۴۰۰

 

وی در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت:

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۰، حدود ۳۰ درصد اعتبارات دانشگاه ‌ها به درآمدهای اختصاصی آن‌ها اختصاص پیدا کرده است که بخش عمده آن از طرح‌های پژوهشی و ارتباط با صنعت به دست می‌آید، به ویژه در شرایط کنونی که درآمدهای آموزشی دانشگاه ‌ها قابل ملاحظه نیست و عمدتاً باید از طریق طرح‌های پژوهشی بدست آید، امکان توسعه ارتباط دانشگاه ‌ها با صنعت فراهم می‌شود که باید ساز و کار آن را فراهم کرد و تمهیدات لازم برای آن نیز اندیشیده شود.

 

نظرپور همچنین لزوم هماهنگی دانشگاه ها برای ارائه پیشنهادات در لایحه بودجه ۱۴۰۰ را مهم تلقی کرد و بیان داشت:

بخش‌های مختلف دانشگاه ‌ها و مراکز آموزش عالی در شهرستان‌ها و استان‌های مختلف کشور می‌توانند با تبیین موضوع به نمایندگان محترم مجلس، تأثیر آنان را در این خصوص افزایش دهند.

نکته بعدی این است که با توجه به احکام برنامه پنج و ششم توسعه کشور باید توجه ویژه‌ای صورت پذیرد و در برنامه ۵ ساله هفتم توسعه بدان توجه شود و در این خصوص کارگروهی هم در ستاد وزارت علوم تشکیل شده که می‌تواند پس از احصاء پیشنهادات، آن را برای بهبود شرایط در برنامه هفتم توسعه ارائه کرد.

 

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم به امکان ارائه خدمات مشاوره به جامعه در دوران کرونا و پساکرونا نیز گریزی زد و این موضوع را نیز از زمینه‌های بالقوه مشارکت دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با صنعت دانست.

 

*** راهکارهای اثربخش در ارتباط د‌انشگاه با صنعت و جامعه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در پایان ۱۰ نمونه از راهکارهای اجرایی اثربخش در ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه را عنوان کرد و اظهار داشت:

فرهنگ‌سازی و تبیین منافع استقرار صندوق علمی پژوهشی در وزارت علوم، تبیین تسهیلات قانونی مندرج در قانون بودجه سالیانه و برنامه پنج ساله برای صنایع، بررسی ایجاد سامانه و شبکه ملی بین دانشگاه ها با صنایع و کارخانجات بزرگ، تبیین استفاده از تجارب جهانی و معرفی نمونه‌های موفق جهانی از جمله راهکارهای مفید است.

همچنین بررسی شیوه‌های ارتقای تاب‌آوری صنایع در شرایط تحریم‌های ظالمانه، ضرورت تمدید روش‌های اثربخشی اقدامات روان‌شناسان و جامعه‌شناسان در زمینه کاهش آثار و پیامدهای بیماری کووید ۱۹ در زمان حال و پس از بحران، در زمان حال و آینده، اعلام آمادگی و پیگیری و تنظیم تفاهم‌نامه با صنایع برای ارائه خدمات مشاوره تخصصی، در خدمت صنعت قرار دادن آموزش‌های الکترونیکی با تاکید بر جنبه‌های علمی و کاربردی، بروز رسانی و ارتقای تکنولوژی صنایع با تنظیم قراردادهای پژوهشی و همچنین استفاده از پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای پاسخگویی به نیاز‌های صنعت از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند در این زمینه بسیار مؤثر و راهگشا باشند.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول