کد خبر:244935
پ
جعفری طهرانی
کارشناس حوزه فولاد:

مکانیسم بورس کالا ، پایانی بر اختلافات قیمتی در زنجیره فولاد

کارشناس حوزه فولاد معتقد است، مکانیسم بورس کالا ، پایانی بر اختلافات قیمتی در زنجیره فولاد است.

کارشناس حوزه فولاد معتقد است، مکانیسم بورس کالا ، پایانی بر اختلافات قیمتی در زنجیره فولاد است.

 

*** عرضه محصولات صنایع بالادستی زنجیره فولاد در بورس کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کیوان جعفری طهرانی عرضه محصولات صنایع بالادستی زنجیره فولاد در بورس کالا را راهکار مناسبی برای حل اختلافات پیرامون نحوه قیمت گذاری این محصولات دانست و تاکید کرد:

در صورت عرضه سنگ آهن، کنسانتره و گندله در بورس کالا، این محصولات در فرآیند مناسبی کشف قیمت خواهند شد و به تناسب بازارهای جهانی به فروش خواهند رسید.

در واقع بهترین کار برای حل مشکلات، عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا است، زیرا این اقدام باعث ایجاد تعادل در بازار فولاد کشور خواهد شد.

تعیین ضرایب قیمتی محصولات صنایع بالادستی زنجیره فولاد، موضوعی است که در یک سال گذشته بارها میان فولادسازان، تولیدکنندگان سنگ آهن، فعالان حوزه معدن، وزارت صمت و سایر نهادهای خصوصی و دولتی ذی ربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

در حال حاضر، نرخ فروش کنسانتره بر مبنای ضریب حداکثر ۱۶ درصد قیمت اعلامی شمش فولاد خوزستان در سامانه کدال تعیین می شود و ضریب نرخ فروش گندله نیز حداکثر ۲۳.۵ درصد و نرخ فروش آهن اسفنجی هم حداکثر ۵۰ درصد است.

در این میان قیمت سنگ آهن عیار ۵۰ تا ۵۲ مورد استفاده تولیدکنندگان کنسانتره نیز بسته به دولتی یا خصوصی بودن معدن تولیدکننده آن بین ۵٫۵ تا ۸ درصد نرخ کدال شمش فخوز متغیر است.

 

*** بورس، راه حل اختلافات قیمتی

 

وی به موضوع عرضه سنگ آهن در بورس کالا که در شیوه نامه جدید دولت نیز به آن اشاره شده است، پرداخت و گفت:

به نظر می رسد برای حل اختلافات درباره نحوه قیمت‌گذاری محصولات صنایع بالادستی زنجیره فولاد، موضوع عرضه سنگ آهن و کنسانتره در بورس کالا راه حل مناسبی باشد، حتی اگر این اتفاق برای گندله هم پیش بیاید خوب است، چراکه این محصولات در این فرآیند کشف قیمت خواهند شد و به تناسب بازارهای جهانی به فروش خواهند رسید که این اتفاقی است که برای بقیه محصولات زنجیره فولاد هم افتاده است.

 

*** دشواری‌های موضوع عرضه سنگ آهن در بورس کالا

 

جعفری طهرانی البته به دشواری های موضوع عرضه سنگ آهن در بورس کالا نیز اشاره کرد و تاکید داشت:

این مساله در آغاز راه سخت خواهد بود و امکان دارد که با استقبال خوب خریداران مواجه نشود و میلی به سمت آن نباشد. بنابراین شاید در عرضه های اول، سنگ آهن با استقبال خریداران روبه رو نشود، اما زمانی که تمام محصولات صنایع بالادستی زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه شوند، طبیعتا خریداران و فولادسازان هم مجاب خواهند شد تا با رقابت سالم در بورس نسبت به خرید این محصولات اقدام کنند.

 

وی درباره چگونگی تعیین نرخ پایه سنگ آهن در بورس کالا نیز، توضیح داد:

با توجه به این که قرار شده است محصولات فولادی با ضریب ۸۰ درصد قیمت فوب (بعد از کسر نرخ حمل دریایی به چین) در شاخص متال بولتن به فروش برسند، به نظر می رسد قیمت سنگ آهن، کنسانتره و گندله با توجه به ضرایب موجود با عرضه در بورس حداقل ۳ تا ۳٫۵ درصد رشد کند.

 

*** اوج‌گیری دوباره قیمت سنگ آهن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس حوزه فولاد در پایان با اشاره به اوج‌گیری دوباره قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی، اظهار داشت:

دقیقا از ۹ سال و ۲ ماه پیش چنین رکوردهای قیمتی در نرخ جهانی سنگ آهن نداشتیم، پس حتی اگر طبق شیوه نامه جدید دولت، محصولات صنایع بالادستی زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه شوند نیز بازهم جای بحث میان تولیدکنندگان سنگ آهن و فولادی ها همچنان وجود خواهد داشت، چراکه این نرخ ها شکاف قیمتی میان بازار داخلی و جهانی را به طور کامل پوشش نمی‌دهد.

با این حال، بهترین کار در شرایط موجود حمایت از اعمال همین روش در بازار داخلی و عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالاست، زیرا این اقدام باعث ایجاد تعادل در بازار فولاد کشور خواهد شد.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول