کد خبر:244510
پ
دستمزد کارگران
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

سرانجام دستمزد کارگران چه می‌شود؟ / آیا دولت تصمیمی برای ترمیم دستمزد دارد؟

بعد از افزایش چند باره قیمت‌ها و تورم افسار گیسخته در سال جاری، دستمزد کارگران دچار عقب ماندگی بیشتری نسبت به سال‌های پیش شد.

بعد از افزایش چند باره قیمت‌ها و تورم افسار گیسخته در سال جاری، دستمزد کارگران دچار عقب ماندگی بیشتری نسبت به سال‌های پیش شد، که نمایندگان کارگران خواستار رسیدگی مسئولان در کوتاه‌ترین زمان ممکن شدند.

 

*** رسیدگی مسئولان در کوتاه‌ترین زمان ممکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بعد از افزایش چند باره قیمت‌ها و تورم افسار گیسخته در سال جاری، دستمزد کارگران دچار عقب ماندگی بیشتری نسبت به سال‌های پیش شد.

عدم برگزاری جلسه شورای عالی کار و کمیته دستمزد و بی توجهی مسئولان دولتی برای معاش کارگران باعث شد که نمایندگان کارگران طی مدت گذشته بارها نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کردند و خواستار رسیدگی مسئولان در کوتاه‌ترین زمان ممکن شدند.

 

*** افزایش هزینه سبد معیشت کارگران

 

رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی چند روز گذشته از افزایش هزینه سبد معیشت کارگران به بالای ۸ میلیون تومان خبر داد و گفت:

دولت که از برگزاری جلسه کمیته مزد برای بازنگری دستمزد ۹۹ استنکاف می‌کند، اگر مجلس نگران است، واقعا کاری بکند.

 

*** بازبینی دستمزد در نیمه دوم سال ۹۹

 

نماینده کارگران در شورای عالی کار هم با بیان اینکه جامعه کارگری اصرار به بازبینی و ترمیم دستمزد در نیمه دوم سال دارد، اظهار کرد:

موانعی بر سر راه ما وجود دارد و دولت با ارجاع به ماده ۴۱ قانون کار می‌گوید تعیین مزد فقط یک بار در سال امکان‌پذیر است، در حالی که از این ماده قانونی سوء برداشت شده است.

 

نماینده کارگران در شورای عالی کار در ادامه، بیان کرد:

بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار می‌گوید در هر صورت مزد تعیین شده بدون در نظر گرفتن ویژگی جسمی، روحی و نوع کار محوله باید به قدری باشد که حداقل زندگی را برای کارگران تأمین کند، در حالی که می‌بینیم حداقل حقوق یک کارگر با سبد معیشت خانوار فاصله دارد.

در سال ۹۹ سبد معیشت خانوار ۴میلیون و ۹۴۰هزار تومان تعیین شد و این رقم به امضای وزارت کار، اقتصاد، سازمان استاندارد و … رسید، در حالی که مزدی که برای کارگر تعیین کردند به ۲میلیون و ۷۰۰هزار تومان هم نرسید و همه ما شرمنده کارگران هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه دستمزد کارگران را صرفاً نباید به عنوان یک مسئله اقتصادی در نظر بگیریم، افزود: 

در ماده ۱۶۷ قانون کار، ترکیب شورای عالی کار به این صورت است که رئیس شورا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، سه نفر نماینده کارگری، سه نفر نماینده کارفرمایی و دو نفر افراد بصیر و مطلع در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی که ذینفع هم نباشند، باید باشند.

 

خدایی با بیان اینکه مزد کارگران یک مسئله اجتماعی است، گفت:

در شرایط فعلی که تمامی اصناف و ادارات تعطیل و قرنطینه شده‌اند، کارگران باید سر کار بروند، چرا که تولید نباید تعطیل شود، اما چه حمایتی از کارگران در این شرایط صورت می‌گیرد؟ از حقوق کارگر مالیات بر می‌دارند و از محل بودجه عمومی، حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری را متناسب سازی می‌کنند.

 

*** پیگیری‌های نمایندگان کارگران برای تشکیل جلسه فایده‌ای نداشت

 

تمام اظهارات درباره دستمزد طی چند وقت گذشته از سوی نمایندگان تشکل‌های کارگری و برخی نمایندگان مجلس بود، اما از سوی مقامات دولتی بازخوردی درباره مشکلات معیشتی کارگران دیده نشده بود.

خلاصه اینکه پس از پیگیری‌های نمایندگان کارگران مبنی بر برگزاری جلسه شورای عالی کار, اما باز هم جلسه‌ای که روز گذشته با حضور شرکای اجتماعی تشکیل شد بی ربط به مزد بود.

 

*** گلایه‌های جامعه کارگری از بی‌توجهی دولت

 

نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگری کشور با ابراز دستور کار جلسه امروز شورای ‌عالی کار ترمیم دستمزد و معیشت نیست، افزود:

ماده ۴۱ نقشه راه را به‌ خوبی برای تعیین مزد مشخص کرده است.

 

محمد رضا تاجیک، درباره جلسه، گفت:

جلسه دیروز در راستای گلایه‌های جامعه کارگری از بی‌توجهی دولت نسبت به بحث معیشت و رفاه کارگران است ولی دستورجلسه پیرامون ترمیم دستمزد و معیشت کارگران نیست، فقط خواستند بگویند که جلسه شورای‌عالی کار تعطیل نیست.

 

*** نظر وزیر کار درباره دستمزد کارگران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر کار در حاشیه امضای تفاهم نامه احداث نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک درباره لزوم برگزاری جلسات دستمزد و نامه نمایندگان کارگری برای تشکیل جلسه، گفت:

کمیته دستمزد شورای عالی کار به طور مستمر جلساتی را در خصوص بررسی مزد موضوعی و مزد منطقه‌ای برگزار کرده است ولی تصمیم‌گیری در مورد دستمزد سال آینده در انتهای سال انجام می‌پذیرد.

این طور نیست که جلسات دستمزد را از سر تفنن به آخر سال موکول کنیم بلکه با توجه به آنکه هرچه به پایان سال نزدیک می‌شویم شاخص کالا و خدمات واقعی تر می شود طبعا جلسات دستمزد باید در روزهای پایانی سال تشکیل شود.

 

شریعتمداری در ادامه، تاکید کرد:

با توجه به آنکه شاخص کالا و خدمات در انتهای سال واقعی‌تر می‌شود جلسات دستمزد را در روزهای پایانی سال برگزار می‌کنیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول