کد خبر:244673
پ
زهره زندی زاده
مدیر کل دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت:

روش جدید تعیین سهمیه مواد پتروشیمی واحدهای تولیدی از اول دی‌ماه

مدیر کل دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت از اجرای روش جدید تعیین سهمیه مواد پتروشیمی واحدهای تولیدی از اول دی‌ماه خبر داد.

مدیر کل دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت از اجرای روش جدید تعیین سهمیه مواد پتروشیمی واحدهای تولیدی از اول دی‌ماه خبر داد.

 

*** سهمیه مواد پتروشیمی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ناهید زندی زاده در خصوص سهمیه مواد پتروشیمی اظهار کرد:

از اول دی ماه بر اساس مقدار مواد خریداری شده از سوی واحدها که در بورس کالا ثبت شده و همچنین مقدار فاکتور فروش ثبت شده، سهمیه مواد پتروشیمی به واحدهای تولیدی اختصاص داده می‌شود. بنابراین فرآیند یاد شده یک فرآیند کنترلی است که زیرساخت آن فراهم شده و اجرای آن از اول دی ماه آغاز خواهد شد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه واحدهای تولیدی باید ماه به ماه آمار عملکرد خود را اعلام کنند، گفت:

بر این اساس واحدهای تولیدی موظف هستند آمار تولید خود را به صورت ماهانه ثبت کنند و در حال حاضر هنگام خرید آمار تولید با مقدار خرید مطابقت داده می‌شود و سهمیه‌ها بر این مبنا تعیین می‌شود.

 

*** ابطال ۱۶ هزار پروانه بهره برداری مربوط به واحدهای غیرفعال

 

زندی زاده درباره واحدهایی که پروانه بهره برداری دارند اما غیر فعال تشخیص داده شدند، بیان کرد:

از ابتدای اسفند سال ۱۳۹۷ تا امروز ۱۶ هزار پروانه بهره برداری مربوط به واحدهای غیرفعال باطل شده است.

 

وی با اشاره به اینکه بر اساس دستورالعمل‌ها خرید و فروش و عرضه مواد پتروشیمی خارج از چارچوب منع قانونی دارد، تصریح کرد:

جایگاه نظارتی وزارت صنعت از طریق بخش بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان انجام می‌شود، به طوری که اگر واحدی تعطیل باشد، اما مواد پتروشیمی دریافت کند کد بورسی آن واحد تعلیق و به تعزیرات معرفی می‌شود.

 

*** مقصر تشکیل بازار سیاه مواد پتروشیمی کیست

 

مدیر کل دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت در پاسخ به اینکه آیا خلأهای سامانه بهین‌یاب باعث تداوم ایجاد بازار سیاه برای خرید و فروش مواد پتروشیمی شده، بیان کرد:

بهین یاب یک سامانه است که یک سر آن سیستم و سر دیگر آن محتوایی است که بر اساس قوانین، قواعد و دستورالعمل‌ها عمل می‌کند.

برای مثال کسی که پروانه بهره ‌برداری داشته باشد می‌تواند از طریق سامانه بهین‌یاب وارد بورس شود و مواد اولیه خریداری کند، بنابراین سامانه و محتوا دو بحث جداست و سامانه بهین‌یاب یک موجود زنده نیست که باعث ایجاد رانت و فساد شود.

 

وی همچنین در پاسخ به اینکه با وجود چنین قوانینی چگونه همچنان بازار سیاه برای مواد پتروشیمی تشکیل می شود، گفت:

وقتی کالایی سهمیه‌بندی می‌شود، باید نظارت‌ها تشدید شود، بنابراین نمی‌توانیم در بحث ابزار نظارتی هم همه چیز را از سامانه بهین یاب انتظار داشته باشیم.

این که یک واحد تولیدی با پروانه بهره برداری که فعالیت تولیدی هم دارد، کالا را خریداری می‌کند و در بازار سیاه می‌فروشد بحثی خارج از سامانه و بحث نظارتی است که باید در صورت لزوم تشدید شود.

 
*** جدیدترین وضعیت تبادل اطلاعات بین وزارت صنعت، مالیات و بیمه

 

زندی زاده در ادامه با اشاره به اینکه بحث تبادل اطلاعات از سال ۱۳۸۸ با این ایده که تمام دستگاه‌های اجرایی مرتبط با سازمان‌های صمت اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند، شکل گرفته، خاطرنشان کرد:

هدف این بود که تمام دستگاه‌ها بتوانند از اطلاعات یکدیگر استفاده کنند، اطلاعات موازی ثبت نشود، دستگاه‌هایی که نقش‌های مختلف از جمله خدمت رسان و ناظر دارند، بتوانند به صورت یک جا و یک پارچه از آن استفاده کنند، فعالیت واحدهای صنعتی رصد شود و بر منابعی که به بخش‌های مختلف صنعت و معدن اختصاص داده می‌شود نظارت شود.

اولین جلسه اشتراک گذاری اطلاعات دستگاه اجرایی در فروردین ماه سال ۸۸ برگزار شد و اولین بحثی که مطرح شد ارتباط برقرار کردن بین اطلاعات دستگاه‌ها بود که با استانداردهای مختلف ثبت شده بود و بر این اساس ایده تولید شناسه کسب و کار و وزارت صنایع و معادن وقت شکل گرفت و اجرا شد و حالا به نوعی کلید ارتباطی بین دستگاه‌های مختلف تبدیل شد.

 

وی گام دوم در این راستا را متقاعد کردن دستگاه‌ها برای به اشتراک گذاری اطلاعات عنوان کرد و بیان کرد:

در حال حاضر بین وزارت صنعت با بورس کالا، برخی بانک‌ها و برخی دستگاه‌های دیگر تبادل اطلاعات انجام می‌شود.

 

*** اطلاعات سازمان امور مالیاتی در اختیار وزارت صنعت

 

زندی زاده در ادامه افزود:

درباره سازمان امور مالیاتی هم سال‌ها پیگیری برای برقراری اطلاعات انجام شده و در سال جاری این ارتباط شکل گرفته، چراکه تا پیش از این سازمان امور مالیاتی معتقد بود اطلاعات محرمانه است و نمی‌تواند آن را در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار دهد، اما وزارت صنعت سال ۹۷ مصوبه‌ای از هیئت دولت دریافت کرد که سازمان امور مالیاتی را موظف کرد به مدت یک سال اطلاعات خود را در اختیار وزارت صنعت قرار دهد.

اجرای عملیاتی آن از دهم تیرماه امسال شروع شد و بر اساس آن وزارت صنعت توانست اطلاعات مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و مالیات‌های مستقیم واحدها را از سازمان امور مالیاتی دریافت کند.

 

*** تبادل اطلاعات با تامین اجتماعی

 

وی در خصوص تبادل اطلاعات با تامین اجتماعی، توضیح داد:

درباره تبادل اطلاعات با سازمان تامین اجتماعی نیز در سال ۹۲ قراردادی با این سازمان بسته شد که بتوانیم اطلاعات را از آن‌ها دریافت کنیم و در قالب آن قرارداد اطلاعات چهار سال از سازمان تامین اجتماعی دریافت شد.

زندی زاده در ادامه افزود:

سال ۹۸ تفاهم نامه‌ای امضا شد که اطلاعات به صورت آنلاین از سازمان تأمین اجتماعی دریافت شود که وب سرویس آن هم طراحی شده و فقط در اطلاعات خواسته شده اشکالی وجود دارد که هنوز سازمان تامین اجتماعی آن را به ما نداده اما اگر همت کنند می‌توانند به زودی آن را هم اختیار وزارت صنعت قرار دهند.

 

*** تبادل اطلاعات بین دستگاه‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت در پایان پیرامون تبادل اطلاعات بین دستگاه‌ها، اظهار کرد:

در حال حاضر تبادل اطلاعات بین دستگاه‌ها انجام می‌شود، اما این روند باید تکمیل شود، برای مثال ممکن است از سازمان تامین اجتماعی خواسته شده باشد که در حال حاضر سه مدل را دریافت می‌کنیم و تأمین اجتماعی باید دو قلم دیگر اطلاعات را به وب سرویسی که در اختیار وزارت صنعت قرار می‌دهد اضافه کند.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول