کد خبر:244514
پ
حسن روحانی
رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت:

رشد اقتصادی کشور در ۶ ماهه نخست سال جاری مثبت شد

رییس‌جمهور در جلسه هیئت دولت، رشد اقتصادی کشور در ۶ ماهه نخست سال جاری را مثبت اعلام کرد.

رییس‌جمهور در جلسه هیئت دولت، رشد اقتصادی کشور در ۶ ماهه نخست سال جاری را مثبت اعلام کرد.

 

*** رشد اقتصادی در ۶ ماهه نخست سال جاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن روحانی در جلسه هیئت دولت پیرامون رشد اقتصادی، اظهار کرد:

امروز در شرایطی هستیم که هم جنگ اقتصادی و هم کرونا فشارهای فراوانی بر زندگی مردم و اقتصاد کشور وارد کرد.

خود ما در دولت باور نمی‌کردیم که بتوانیم در شرایط کرونا و جنگ اقتصادی در سال ۹۹ به رشد مثبت اقتصادی برسیم.

 

وی در ادامه افزود:

همه پیش‌بینی‌ها در ابتدای سال این بود که در سال جاری رشد ما حتما منفی است و بعضی از سازمان‌های جهانی برای ایران رشد منفی ۵ درصد را پیش‌بینی کرده بودند.

خود ما هم در محاسبات اولیه سال می‌گفتیم اگر به همین روند پیش برویم رشد ما مثبت نخواهد بود لذا در ۳ ماهه اول سال رشد ما منفی بود اما در سه ماهه دوم کشاورزان، صنعتگران و همه کسانی که در خدمات فعالیت می‌کنند و مردم و مدیران ما کار بزرگی انجام دادند بسیار افتخارآفرین بود آماری که بانک مرکزی اعلام کرد.

 

رییس جمهور با اشاره به رشد اقتصادی در سه ماهه دوم سال، بیان کرد:

ما در سه ماهه دوم هم با نفت و هم بی نفت رشد ما مثبت بود. یعنی آمار ۶ ماهه اول امسال ما هم با نفت و هم بی‌نفت مثبت است و این بسیار ارزشمند است.

رشد ما در ۳ ماهه دوم با نفت ۵.۱ مثبت بوده و در سه ماهه دوم بدون نفت ۳.۲ مثبت بوده و در کل ۶ ماهه اگر محاسبه کنیم رشد ما با نفت ۱.۳ و بدون نفت ۱.۴ بوده است.

 

*** رشد اقتصاد‌ی در بخش کشاورزی، صنایع و معادن

 

روحانی ضمن قدردانی از کشاورزان، گفت:

رشد بخش کشاورزی ۴.۱ مثبت بوده است، همچنین صنایع و معادن ما رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و این روزها در ۱۹ بخش تولیدی صنعتی، رشد حدود ۲۱ درصد در ۸ ماهه سال جاری نسبت به سال ۹۸ داریم.

 

وی با بیان اینکه در فولاد رشد ۸ درصدی و مس ۷ درصد و در آلومنییوم رشد ما ۵۲ درصد بوده است، تصریح کرد:

در این دولت در بخش کشاورزی کار بزرگی صورت گرفته است و خرید گندم ما در دولت نسبت به دولت قبل بیش از صد در صد است و این نشان دهنده این است که رشد تولید چقدر بالا رفته است.

 

*** رشد نفت در ۶ ماه اول سال مثبت شد

 

روحانی با اشاره به رشد اقتصادی در بخش نفت، گفت:

در برخی از محصولات مواد غذایی رشد تولید ما بسیار ارزشمند بوده است، در سال ۹۲ برنجی که در کشور تولید می‌شد ۱.۵ میلیون تن بوده و در سال جاری این رقم به ۲.۶ میلیون تن رسیده است، بنابراین رشد بزرگی را در بخش صنعت، کشاورزی شاهد هستیم حتی در نفت که همه فشارها بر این بود که نفت ما را به زمین بزنند، در ۶ ماهه اول سال ۹۹ رشد نفت مثبت و ۰/۸است، ولی به بخش خدمات صدمات زیادی وارد شد که امیدواریم این صدمات جبران شود.

 

*** وضعیت بخش حمل و نقل

 

وی حرکت اقتصادی کشور را افتخار آمیز خواند و بیان کرد:

سال ۹۹ در شرایط کرونا حتی در ماه‌های اولیه و حتی در اسفند و فروردین که شرایط ما بسیار سخت بود، کامیون‌داران و بخش حمل و نقل، با همه وجود آمدند و برای کشور تلاش کردند و نگذاشتند باری در سامانه‌ها و در بنادر و روی کشتی باقی بماند.

 

روحانی در ادامه افزود:

اگر حمل و نقل ریلی را در ۸ ماهه اول سال جاری نسبت به سال ۹۸ مقایسه کنیم، حمل و نقل کامیون ۷ درصد و حمل و نقل ریل ۸ درصد افزایش داشته است. این نشان می‌دهد که حتی در شرایط کرونا کامیون‌داران عزیز ما و همه کسانی که در حمل و نقل نقش دارند کار بسیار ارزشمندی انجام دادند و ما در برابر عزیزانی که در سرما و در گرما، هزارها کیلومتر شب و روز مسیرها را طی می‌کنند برای اینکه کالا را به دست مردم برسانند، تواضع می‌کنیم.

 

وی با بیان اینکه دولت در طول ۷ سال و چند ماه، کار بزرگی در بخش حمل و نقل انجام داده است، خاطرنشان کرد:

مردم شاهد هستند و می‌دانند ما در بخش ریل، یک هزار و ۸۲۹ کیلومتر به ریل کشور اضافه کردیم و این ریل کشور ۹ هزار و ۲۰۰ کیلومتر رسیده است، همچنین وزیر راه و شهرسازی به ما قول داده که تا پایان دولت ریل ما به ۱۴ هزار کیلومتر برسد و این بسیار ارزشمند است که خطوط ریلی در طول این مدتی که در دوره تحریم و جنگ اقتصادی هم بودیم،۵۰ درصد افزایش پیدا کند.

 

روحانی با بیان اینکه در زمینه راه، فرودگاه و بنادر حرکت‌های بسیار خوبی صورت گرفته است، اظهار داشت:

ظرفیت بنادر ما ۳۶ درصد افزوده شده و در مسیر راه، بزرگراه و آزادراه و روستایی و شهری هم ۱۰ هزار کیلومتر به راه‌ها افزوده شده است.

 

*** پروژه‌های عمرانی

 

رییس جمهور با اشاره با آمار سازمان برنامه و بودجه در فعالیت‌های عمرانی، یادآور شد:

در سال جاری علیرغم کرونا، تحریم و جنگ اقتصادی، اگر نیمه آذر ۱۳۹۹ را با نیمه آذر سال ۹۸ مقایسه کنیم، سال ۹۸ در این مدت ۳۵ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی کشور پرداخت کرده بودیم و امسال ۵۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد یعنی ۶۲ درصد بیش از سال ‌۹۸ در بودجه‌های عمرانی پرداخت کردیم.

 

وی در ادامه افزود:

وقتی ما بحث تولید جهش را مطرح می‌کنیم، یکی از علامت‌های آن در همین بخش عمرانی است که می‌بینید حرکت خوبی در کشور در این زمینه انجام گرفت.

 

*** کاهش منحنی‌های مو‌ج سوم کرونا

 

روحانی در جلسه هیئت دولت طی سخنانی، اظهار کرد:

۱۰ ماه از زحمات کادر درمانی گذشته و تلاش آن‌ها را پاس می‌داریم و مردم ما پاسخ بسیار روشن و صریحی در عمل به کادر درمان دادند، البته به غیر از اینکه با زبان که همیشه تجلیل می‌کنند و قدردان هستند، در هفته‌های گذشته مردم با تلاش و کوشش و اجرای دقیق پروتکل‌ها توانستند کاری کنند که همه منحنی‌های موج سوم را در برابر هماهنگی و تلاش مردم و کادر درمان به کرنش وادار کردند.

 

وی در ادامه افزود:

ما در روز ۲۲ آذر شاهد این بودیم که همه‌ی منحنی‌هایی که وضع بیماری را نشان می‌دهد در استان‌ها سر به زیر شده بودند و مسیر کاهشی را آغاز کرده بودند و از ۱۶۰ مرکز و شهرستان با وضعیت قرمز در کشور، فقط ۱۲ شهرستان باقی‌مانده بود و انشالله این هم تمام می‌شود و مردم این کار را در موج سوم کرونا در کنار کادر درمانی انجام دادند.

 

*** خرید واکسن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس‌جمهور در پایان با بیان اینکه امیدواریم مردم کاری کنند که در فصل زمستان شاهد موج تازه‌ای از این بیماری نباشیم، اظهار کرد:

برای اینکه در داخل واکسن این بیماری تولید شود تلاش و کوشش می‌کنیم و واکسنی که در دنیا هست ولو اینکه هنوز مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار نگرفته ولی همین واکسن‌های نیمه‌کاره را دنبال می‌کنیم که خریداری کرده و به موقع وارد کشور کنیم و مردم بتوانند در ماه‌های آینده و یا اگر طولانی شد، در ماه‌های ابتدایی سال ۱۴۰۰ شرایط بهتری برای فعالیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود داشته باشند.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول