کد خبر:244609
پ
سخنگوی دولت
سخنگوی دولت:

رشد اقتصادی سال‌ آینده کمتر از ۴ درصد نخواهد بود

سخنگوی دولت با بیان اینکه اقتصاد ایران در ۶ ماه نخست سال جاری از رکود خارج شده است، رشد اقتصادی سال‌ آینده را بیش از ۴ درصد پیش‌بینی کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه اقتصاد ایران در ۶ ماه نخست سال جاری از رکود خارج شده است، رشد اقتصادی سال‌ آینده را بیش از ۴ درصد پیش بینی کرد.

 

*** اتخاذ تصمیمات مهم در اصلاح الگوی مصرف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی ربیعی در حاشیه جلسه هیئت وزیران در خصوص دستور رهبر معظم انقلاب برای رسیدگی به لوایح مرتبط با FATF، اظهار کرد:

با توجه به اهمیت موضوع و اثر تصویب این لوایح بر بهبود روابط بانکی و مالی بین‌المللی و رفع برخی موانع موجود در این حوزه، دولت سهولت موضوع را از طریق رهبر معظم انقلاب پیگیری و ایشان نیز دستور رسیدگی مجدد به موضوع را داده‌اند.

فکر می‌کنم امروز همه باید به منافع مردم نگاه کنند و به امید خدا با همکاری مجمع، این مشکل رفع خواهد شد.

 

سخنگوی دولت با تشریح مصوبات دولت، گفت:

در جلسه ۱۹ آذر ماه تصمیمات مهمی در خصوص اصلاح الگوی مصرف اتخاذ شد که بر اساس آن مصرف آب برق و گاز خانوارهای کم مصرف که عمدتا در دهک‌های پایین هستند رایگان شد.

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه با احتساب بعد خانوار حدود ۳۰ میلیون نفر شامل بهره‌مندی رایگان خواهند بود، تصریح کرد:

این مصوبه شامل سکونت‌های دائمی شهری و روستایی و عشایری است، البته برای اجرای عدالت واحدهای خالی از سکنه و سکونت‌گاههای دائمی مثل باغ ویلا و ویلاها مشمول این مصوبه نخواهند بود.

 این تصمیم موجب کمک به خانوارهای دهک‌های پایین است و بخشی از هزینه‌های اجتناب ناپذیر آنها را کاهش خواهد داد.

 

*** احداث ۱۰ هزار کیلومتر انواع راه از ابتدای دولت

 

سخنگوی دولت ضمن تبریک روز ملی حمل و نقل به همه کارکنان و رانندگان شهری، بین شهری، جاده‌ای و بین‌المللی، گفت:

از ابتدای فعالیت دولت تا کنون بیش از ۱۰.۰۰۰ کیلومتر انواع راه شامل آزادراه، بزرگراه، اصلی و روستایی و ۱۸۲۹ کیلومتر خطوط ریلی به بهره برداری رسیده است.

ظرفیت اسمی بنادر تجاری با رشد ۳۶ درصدی تا ۲۴۶ میلیون تن افزایش یافته است، با تکمیل طرح‌های توسعه فرودگاهی کشور ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر تا پایان دولت دوازدهم با رشد اقتصادی ۱۶درصدی به ۷۰ میلیون مسافر افزایش خواهد یافت.

 

ربیعی در ادامه، اظهار داشت:

در طول ۹ ماه گذشته با توجه به ضرورت حفظ جریان توزیع کالا در کشور و اطمینان از دسترسی تمام استان‌ها به کالاهای اساسی و تجهیزات مورد نیاز بخش صنعت و درمان و سلامت کشور موضوع نظام حمل و نقل شهری و ایجاد امکان فاصله‌گذاری اجتماعی در اتوبوس‌رانی شهری در چندین جلسه اقتصادی دولت بررسی شد و نهایتا در ستاد ملی کرونا با فروش نفت خام و میعانات گازی به غیر از ظرفیت بودجه سال ۹۹، تصمیم به تامین ۵ هزار اتوبوس با رعایت اولویت ساخت داخل موافقت شد.

 

*** حمل و نقل ارزان و در دسترس همگان، یکی از اهداف دولت

 

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه حمل و نقل ارزان و در دسترس همگان یکی از اهداف دولت بوده است، افزود:

معمولا در حمل و نقل عمومی در ساعات خاص اقشار زحمتکش از پایین شهر استفاده می‌کنند بنابراین گسترش حمل و نقل قطعا به رفاه عمومی کمک خواهد کرد و امیدواریم با توجه به اقدامات صورت گرفته توسط وزارت کشور و وزارت صنعت، به سرعت اثر این تصمیم بر حمل و نقل مسافر در شهرها بخصوص تهران و شهرهای بزرگ مشاهده شود.

 

وی درباره اینکه رشد تولید ناخالص داخلی در ۶ ماه اول ۹۹ مثبت شد و اقتصاد ایران از رکود بیرون آمد، اظهار کرد:

بر اساس گزارش بانک مرکزی رشد اقتصادی ۶ ماهه با نفت ۱.۳ درصد و بدون نفت ۱.۴ درصد مثبت شد.

همچنین در ۶ ماهه نخست سال، بخش کشاورزی رشد ۴.۴ درصد، نفت ۰.۸ درصد، گروه صنایع و معادن ۵.۴ و خدمات به علت تداوم کرونا و تعطیلی ها ۰.۲ – درصد بود.

 

*** محرومیت از دستیابی به ۵۰ میلیارد دلار منابع ارزی

 

ربیعی با اشاره به اینکه جنگ اقتصادی و تحریم‌های ترامپ ما را از دستیابی به ۵۰ میلیارد دلار پول و منابع ارزی محروم کرد، افزود:

در تامین مواد اولیه دارو با مشکل روبرو شدیم قطعات تولیدات صنعتی با مشکل روبرو شد، صادرات ما با محدودیت و برگشت پول با مشکل روبرو شد، زندگی سخت بر مردم و در کنار مردم برای دولت هم سخت گذشت.

۳ سال مدیریت و نگاهداشت اقتصاد از فروپاشی باعث شد نوعی اقتصاد مقاومتی در کشور شکل بگیرد که نتیجه آن بی اثر شدن تحریم با ترامپ و بی ترامپ است.

 

*** رشد اقتصادی سال‌ آینده کمتر از ۴ درصد نخواهد بود

 

سخنگوی دولت با توجه به اینکه، دیگر علامت مثبت از گزارش‌های رشد اقتصادی علامت‌های رشد ۲۲.۲ درصد بخش نفت می‌باشد، گفت:

دولت دوازدهم آثار منفی تحریم بر اقتصاد ایران و حتی اقتصاد سال‌های آینده را به جان خرید و مردم هم سختی‌های زیادی متحمل شدند، مطمئنا رشد اقتصادی در سال آینده کمتر از ۴ درصد نخواهد بود.

هر چند بازگشت منابع آن به سختی صورت می‌گیرد اما تولید نفت و فرآورده های نفتی در ایران متوقف نشد.

از طرف دیگر کرونا آثار سنگینی بر اقتصاد بخصوص بخش خدمات وارد کرد، رشد بخش گروه خدمات هم ۱.۴ درصد مثبت شدند. پیش بینی کارشناسان ما این است که در ۳ ماهه سوم نیز نرخ رشد وضعیت بهتری داشته باشد.

 

ربیعی در ادامه، افزود:

مصوبه دیگر در ستاد ملی کرونا، حمایت از فعالیت ها و بخش‌های حمایتی به شدت آسیب دیده از شیوع کرونا در حوزه‌های فرهنگ و هنر و رسانه است.

متقاضیان واجد شرایط تا پایان دی ماه باید در سامانه کارا ثبت نام کنند و تا پایان اسفند ماه تسهیلات پرداخت خواهد شد و بازپرداخت آن از اول خرداد ۱۴۰۰ خواهد بود.

 

*** رعایت پروتکل‌ها به ۹۰ درصد رسیده است

 

سخنگوی دولت گزارش مطرح شده در ستاد ملی کرونا آخرین وضعیت بالاخره رعایت پروتکل‌ها به بالای ۹۰ درصد رسیده است، یادآور شد و گفت:

منحنی‌های موج سوم نیز در مقابل زحمات کادر درمان و رعایت عموم مردم سر به تعظیم فرو آوردند.

با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی شهرهای قرمز از ۱۶۰ به ۱۲ شهر رسید، هم اکنون روند ابتلا به ویروس کرونا نزولی است و در صورت ادامه این روند تعداد جانباختگان ما به زودی کمتر از ۲۰۰ نفر خواهد شد.

در ۶ هفته گذشته با موج سرمامیزان مرگ‌ و میر در جهان ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است، بنابراین تداوم رعایت دستورالعمل ها در ماه‌های آتی هرگز نباید فراموش شود.

برای حفاظت از جان بزرگان خانواده توصیه اکید می کنیم شب یلدا را به صورت مجازی و یا به هر شکل ممکن دیگری به صورت غیرحضوری برگزار نمایید. این فرصت را مغتنم شمرده و برای همه ایرانیان آرزوی سلامتی با دلی شاد و حال خوب آرزو می‌کنیم.

 

وی در ادامه گفت:

دوشنبه سالروز صدور فرمان ۸ ماده ای امام خمینی (ره) برای حفظ و رعایت حریم خصوصی و محترم شمردن حقوق افراد بود. شنبه نیز سالروز رونمایی از حقوق شهروندی است.

دولت با اعتقاد براینکه تحرک و پویایی جامعه امکان نخواهد داشت مگر آنکه همه آحاد جامعه از حقوق خود آگاه و به سهولت به آن دسترسی داشته باشند، تلاش‌های وافری را در زمینه حقوق شهروندی انجام داده است.

 

*** زمان اجرای قانون تأمین کالاهای اساسی

 

سخنگوی دولت در خصوص زمان اجرای قانون تأمین کالاهای اساسی مردم، گفت:

به طور کلی دولت از هرگونه طرح و پیشنهاد قابل اجرا که بتواند سختی‌ها و رنج دوران تحریم برای مردم را کم کند، استقبال می‌کند.

در ابتدای دولت یازدهم و نیز در همین ماه‌های اخیر مجددا در جلسه هیئت دولت تاکید شد که تمام وزارتخانه‌ها تصمیمات خود را معطوف به کاهش فشار تحریم بر زندگی مردم کنند. دولت خود را در قبال مردم موظف و مسئول می‌داند و با توجه به رایی که رئیس جمهور از مردم گرفته، به پیمانی که با مردم بسته است نیز بر همین مبنا استوار است.

 

*** جامعه هدف کمک‌های معیشتی ۳۵ میلیون نفر شد

 

سخنگوی دولت با توجه به اینکه جامعه هدف کمک‌های معیشتی ۳۵ میلیون نفر شد، اظهار کرد:

تا سال ۹۷ نیز کنترل تورم و افزایش قدرت خرید مردم به نحو مطلوبی صورت می‌گرفت، متاسفیم که عده‌ای واقعیات تحریم را چشم پوشی می‌کنند و نمی‌خواهند رنج زندگی ناشی از تحریم را درک کنند.

 

ربیعی در ادامه، افزود:

با وجود اینکه طرح مجلس به لحاظ منابع پیش‌بینی شده امکان‌پذیر و عملی نبود و در چند مورد تغییرات متعدد منابع آثار منفی داشت اما دولت به دلیل احترام به قانون سعی کرد تا طرح معیشتی ستاد ملی کرونا را که منابع آن در دسترس و متناسب با ظرفیت های موجود بوده و بودجه یا بورس را هم دچار چالش نمی‌سازد، به نحوی ترکیب کند.

در این زمینه جلسات مشترکی بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه با نمایندگان و کمیسیون‌های مرتبط برگزار شد و دولت براساس توافق جامعه هدف خود را ۳۵ میلیون نفر قرار داد.

برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی نظیر بهزیستی و کمیته امداد نفری ۱۲۰ هزار تومان و بقیه جامعه هدف ۱۰۰ هزار تومان پرداخت خواهد شد، همچنین پرداخت دو ماه از ۶ ماه مصوب مجلس به سال ۱۴۰۰ مورد توافق کلی صورت گرفت.

 

*** آیا مبنای بودجه‌ریزی دولت، بایدن است؟

 

سخنگوی دولت درباره شبهاتی در خصوص امیدواری دولت به بایدن و مبنای بودجه‌ریزی بر این اساس، گفت:

حمایت اجتماعی و تامین زیرساخت توسعه دو محور اصلی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است که لازمه آن تجهیز منابع است، سیاست دولت در حوزه خارجی کاملاً شفاف و مشخص است طبیعتاً در قالب برجام حرکت خواهد کرد.

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در خصوص اینکه حفظ سهم کشور در بازارهای نفت و اوپک مساله بسیار مهمی است، افزود:

امیدواریم دسترسی به منابع درآمد نفتی کشور بیشتر شود لذا از این منابع برای توسعه کشور استفاده می‌شود و اگر این دسترسی به هر دلیلی کمرنگ شد، دولت از سایر منابع برای توسعه استفاده می‌کند.

ولی آنچه اهمیت دارد این است که دولت اهتمام و تمام تلاش خود را برای جبران قدرت خرید مردم، حمایت‌های بهداشتی و انجام زیرساخت‌ها در سال ۱۴۰۰ بعنوان سال آغازین صده ۱۴۰۰ پیش گرفته است.

 

*** نامه سازمان انرژی اتمی به رییس کمیسیون امنیت ملی درباره قانون اقدام راهبردی مجلس

 

ربیعی در خصوص آخرین وضعیت آیین نامه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گفت:

دولت ملاحظات خود را داشته و معتقد است خروج از پروتکل الحاقی هیچ کمکی به رفع تحریم ها نخواهد کرد اما به رغم این مخالفت، به لحاظ احترام به قانون رئیس جمهور در پاسخ به نامه رئیس سازمان انرژی اتمی دستور تدوین آیین نامه اجرایی این قانون را داده و قطعا دولت منافع ملی و تاثیر آن را در همه مراحل اجرای قانون ملاحظه خواهد کرد.

 

سخنگوی دولت درباره اینکه اخیرا سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرده‌اند که سخنگوی سازمان انرژی اتمی در کمیسیون و صحن با طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها موافق بوده و از طرف دولت در موافقت سخن گفته‌اند، تصریح کرد:

در این خصوص با رئیس سازمان انرژی اتمی صحبت کردم،  عمده مباحث سخنگوی سازمان انرژی اتمی در کمیسیون در خصوص مسائل فنی بوده و به حق هم اشاره کردند که برخلاف شایعات و تهمت های بی اساسی که زده می شود توانایی ایران در بعد فنی بسیار بالا است.

 

*** خودداری از هرگونه اقدام تقنینی جدید

 

وی با توجه به اینکه در بحث سیاسی نیز نماینده دولت در جلسه علنی به صراحت مخالفت خود را با این مصوبه اعلام کرده‌اند، افزود:

همچنین سازمان انرژی اتمی در انتهای مهرماه در نامه‌ای سری به رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن برشمردن توانایی‌های فنی این سازمان در بعد سیاسی به صراحت اعلام کرده است که با توجه به جمیع جهات از هرگونه اقدام تقنینی جدید خودداری شود.

شاید مناسبات مجلس به گونه‌ای است که تعدادی از نمایندگان به برخی از نامه‌ها دسترسی ندارند اما انتظار می‌رود حداقل اگر بنا به هر دلیلی مذاکرات صحن علنی را نمی‌توانند دنبال کنند مشروح مذاکرات را مطالعه کنند.

نماینده دولت در جریان تصویب این طرح در صحن علنی به مخالفت پرداخته و صدا و سیما نیز مذاکرات پخش شده است و این موضوع قابل تشکیک نیست.

 

*** رقیب پرسپولیس خط دفاعی متزلزلی دارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی دولت در پایان با اشاره به بازی پیش روی باشگاه پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان‌ آسیا، اظهار کرد:

شنبه امیدوار هستیم که مردم ما طعم پیروزی را بکشند، البته پرسپولیس اسم پیروزی را با خودش داشت.

من با ملاحظه بازی‌هایی که در بازی‌های قبلی به نظرم رقیب پرسپولیس خط دفاعی متزلزلی دارد.

این تیم خط حمله خوبی دارد ولی خط دفاعی متزلزلی دارد و پرسپولیس می‌تواند از این فرصت استفاده کنند و خط دفاعی آنها را بشکافد.

ما قطعاً صاحب گل خواهیم شد باید سعی کنیم گل نخوریم، از خدا می‌خواهیم پرسپولیس پیروز شود و مردم ما هم از هر پیروزی خوشحال خواهد شد.

 

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول