کد خبر:244581
پ
شریعتمداری
وزیر کار:

پرداخت ۵۰ درصد حداقل حقوق به کسانی که از کرونا بیکار شده‌اند

وزیر کار از پرداخت ۵۰ درصد حداقل حقوق به کسانی که از کرونا بیکار شده‌اند، خبر داد.

وزیر کار از پرداخت ۵۰ درصد حداقل حقوق به کسانی که از کرونا بیکار شده‌اند، خبر داد.

 

*** مصوبه ستاد کرونا برای مقرری بیمه بیکاران کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد شریعتمداری، در مورد آخرین آمار بیکاری، اظهار داشت:

مرکز آمار ایران به عنوان مرجع آمار، نرخ بیکاری را اعلام می‌کند؛ البته به دلیل شرایط کرونا در کشور، فشار زیادی بر نیروی کار به ویژه بر بخش خدمات وارد شد و ما سعی کردیم این فشارها به حداقل کاهش پیدا کند و در این زمینه سامانه‌ای برای افراد بیکارشده از کرونا طراحی کردیم، البته ۴۰ درصد از افراد بیکار شده از کرونا، اشتغال مجدد پیدا کردند.

 

وی در مورد تشکیل کمیته دستمزد کارگران در سال آینده، گفت:

جلسات کمیته‌های مزد به صورت مستمر برگزار می‌شود و در مورد پیشنهاد مزد منطقه‌ای، بررسی دستمزد موضوعی و سایر مباحث برگزار می‌شود، اما تصمیم گیری در مورد دستمزد سال آینده معمولاً به روزهای پایان سال موکول می‌شود، به خاطر اینکه شاخص‌ بهای خرده‌فروشی کالاها و خدمات در کشور در روزهای پایان سال به و اقعیت نزدیک‌تر می‌شود و سعی می‌کنیم به گونه‌ای انتخاب شود که فشار کمتری به کارگران وارد شود.

 

*** پرداخت ۵۰ درصد حداقل حقوق به کسانی که ازکرونا بیکار شده‌اند

 

شریعتمداری در مورد گلایه کارگران در پرداخت بیمه بیکاری و اینکه عده‌ای می‌گفتند بیمه بیکاری به صورت علی‌الحساب گرفته‌اند، بیان کرد:

در شرایط طبیعی، کسانی که به صورت اجباری بیکار می‌شوند و مشمول بیمه بیکاری می‌شوند، مسیر قانونی خود را طی می‌کنند، اما با بیکار شدن عده زیادی از کارگران به خاطر کرونا، با دو قانون بیمه بیکاری و نیز قانون مصوبه ستاد ملی‌کرونا مواجه شدیم که در قانون بیکاری مواد ۶ و ۷ در مورد مقرری بیمه بیکاری تصمیم گرفته می‌شود.

اما ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کرد برای بیکارشدگان حداقل به اندازه ۵۰ درصد حداقل مزد باید پرداخت شود، بنابراین سامانه‌ای برای ثبت‌نام کارگران بیکار شده ظرف یک هفته طراحی کردیم و افراد بدون مراجعه حضوری، در این سامانه ثبت‌نام کردند و مقرری بیکاری هم گرفتند بدون اینکه مدارک آنها سیر بررسی قانونی را طی کند.

برای بیکار شدگان اسفند سال ۹۸، فروردین و اردیبهشت سال جاری از ۲۵۰۰ میلیارد تومان تا ۳۶۰۰ میلیارد تومان افزایش پرداختی بیکاری را شاهد بودیم.

همچنین بیش از ۸۰۰ هزار کارگر بیکار شده متقاضی دریافت بیمه بیکاری بودند که به صورت طبیعی ۶ ماه طول می‌کشید تا مدارک آنها بررسی شود، اما طبق مصوبه ستادملی مقابله با کرونا قرار شد همه تقاضاها تأیید شود و براساس آخرین پرداختی به کارگران، بیمه بیکاری انجام شود، زیرا مصوبه ستاد کرونا در حکم قانون بود.

البته این قانون با قانون بیمه بیکاری قدری تفاوت داشت.

به هر حال پرداخت به کارگران بیکار شده کرونا انجام شد و همه تلاش ما این است که بدون مراجعه حضوری کارگران این کارها انجام شود و جمع زیادی از کارگران خدماتی بیکار شده بودند.

 

*** وام معیشتی کرونایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ئزیر کار در پایان پیرامون وام معیشتی کرونایی، اظهار داشت:

وام معیشتی کرونایی هم برای کارگران پرداخت شد و قرار شد کسانی که یارانه معیشتی دریافت می‌کنند، غیر از آنهایی که درآمد ثابت دارند، وام یک‌میلیون‌تومانی جدید کرونایی هم دریافت کنند.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول