کد خبر:244640
پ
همتی
رییس کل بانک مرکزی:

توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی به درستی اجرا نشد/ بازار، نرخ ارز را تعیین می‌کند

رییس کل بانک مرکزی، ضمن انتقاد از روند اجرای ناصحیح توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی معتقد است، بازار است که نرخ ارز را تعیین می‌کند.

رییس کل بانک مرکزی، ضمن انتقاد از روند اجرای ناصحیح توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی معتقد است، بازار است که نرخ ارز را تعیین می‌کند.

 

*** توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی به درستی اجرا نشد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه هیئت دولت در خصوص نامه رهبر معظم انقلاب در خصوص بودجه ۱۴۰۰، اظهار کرد:

در بودجه درخواست شده بود که سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت، دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه باشد، ایشان فرمودند تا یک میلیون بشکه نفت معادل بیست درصد سهم صندوق توسعه ملی و مازاد آن ۳۸ درصد باشد.

منابع قابل توجهی را که سال ۹۹ دولت از صندوق توسعه ملی برداشته کرده، مانند برداشت یک میلیارد یورو برای بحث کرونا باید در بودجه ۱۴۰۰ به صندوق توسعه ملی بازگردد، بنابراین به طور حتم براساس این مسایل باید تغییراتی در بودجه ایجاد شود.

 

رییس کل بانک مرکزی درباره اینکه برخی معتقدند ارز ۴۲۰۰ تومان زیربنای بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور است، در این زمینه چه تصمیم‌هایی ممکن است اتخاذ شود، گفت:

اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به درستی توزیع می‌شد و در زنجیره واردات به صورت مرحله‌ای به دست مردم می‌رسید می‌توانست تاثیر مثبتی را با خود به همراه داشته باشد.

تاکنون ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی کمک زیادی کرده است اما در عمل به درستی اجرا نشد و طبیعی است به دلیل انحرافات موجود، کالاهایی که به دست مردم می‌رسد با قیمت واقعی نباشد.

 

وی با بیان اینکه با ارز ۴۲۰۰ تومان نباید مرغ ۳۰ هزار تومانی در اختیار مردم قرار گیرد، خاطرنشان کرد:

در این زمینه برخی مشکل‌ها وجود دارد که باید اصلاح شوند، این اصلاح‌ها باید با تدبیر باشند تا برای مردم شوک قیمتی ایجاد نکند.

مهمترین دغدغه دولت همین مسایل است، اکنون در حال بررسی و رفع مشکلات هستیم اما در موقعیت فعلی نمی‌توان نظر قطعی را برای تصمیم‌گیری‌ها اعلام کرد.

 

*** بازار نرخ ارز را تعیین می‌کند

 

رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برای نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰، گفت:

نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان براساس نرخ تسعیری است که امسال به بانک‌ها اعلام کردیم، اکنون بانک‌ها دارایی‌های خود را براساس ارز ۱۱ هزار تومان تسعیر می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه نرخ ارز را بازار تعیین می‌کند و در کنار آن تجارت و بنیادهای اقتصادی در تعیین نرخ ارز تاثیرگذار هستند، اظهار داشت:

امیدواریم سال آینده روند تجارت، صادرات و شرایط ارزی کشور بهبود یابد، این مسایل به طور حتم بر روی بازار تاثیرگذار خواهند بود و باید بپذیریم که نرخ ارز بر مبنای سیاست‌گذاری شکل می‌گیرد.

 

همتی درباره اینکه که آیا نظر بانک مرکزی برای نرخ تسعیر ارز، نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است یا خیر، گفت:

مساله بودجه، مساله‌ای مربوط به حسابداری است، چیزی که ما نگاه می‌کنیم مسایل بازار و سیاست‌گذاری اقتصادی است، معتقد هستیم نرخ ارز در بازار و براساس مسایل ساختاری شکل می‌گیرد.

امیدواریم شرایط بازار ارز در ماه‌های آینده و حتی هفته‌های آینده بهتر از وضعیت فعلی شود.

 

*** آخرین وضعیت بدهکاران بانکی

 

وی به بدهکاران بانکی اشاره کرد و گفت:

ظرف چند ماه گذشته وضعیت ۱۱ نفر که هر یک نفر آنها چندین شرکت را زیر مجموعه خود دارند در کمیته فرادستگاهی ما مورد بررسی قرار گرفتند، مانده بدهی آنها نزدیک به ۹۰ هزار میلیارد تومان است که با همکاری قوه قضاییه و ضابطین قوه قضاییه نزدیک به ۳۰ درصد از آن را وصول شد.

امیدواریم در آینده به نتایج خوبی در این زمینه دست پیدا کنیم، زیرا قوه قضاییه به طور جدی پیگیر این قضیه است، امیداوریم کمیته فرادستگاهی که شامل همه سازمان های نظارتی می شود، بتواند مساله ۱۱ گروه را که مهترین بدهکاران سیستم بانکی هستند و چندین سال است بدهی آنها مانده است را به تدریج برطرف کند.

 

همتی درباره ممنوع الخروجی این افراد، گفت:

این اقدام باید طبق روال پیش رود، اگر قرار باشد این اتفاق رخ دهد اجازه آن را از قوه قضاییه خواهیم گرفت.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل بانک مرکزی درباره تغییر نرخ سود بانکی، اظهار کرد:

در وضعیت فعلی برنامه‌ای برای تغییر نرخ سود بانکی نداریم.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول