کد خبر:244613
پ
حمیدرضا جانباز
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور:

تخفیف ۱۰۰ درصدی برای کم مصرف‌ها در طرح آب امید

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور از تخفیف ۱۰۰ درصدی برای کم مصرف‌ها در قالب طرح آب امید خبر داد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور از تخفیف ۱۰۰ درصدی برای کم مصرف‌ها در قالب طرح آب امید خبر داد.

 

*** طرح تشویقی آب امید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدرضا جانباز با بیان اینکه طرح آب امید طرحی برای تشویق مشترکان به رعایت الگوی مصرف است و بر این اساس مشترکان کم‌مصرف از تخفیف ۱۰۰ درصدی بهره‌مند خواهند شد، اظهار داشت:‌

این طرح از اواسط تابستان سال جاری در وزارت نیرو مطرح شد اما مقرر شد ابتداء طرح برق امید که اعمال تخفیف برای مشترکان کم مصرف برق است اجرایی شده و پس از آن طرح آب امید در دستور کار قرار گیرد.

موضوع آب امید در هفته‌های اخیر و پس از مصوبه هیئت وزیران در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت و از ۲۶ آذرماه به صورت رسمی اطلاع رسانی در باره این طرح کلید خورد.

براساس مصوبه هیئت دولت در این طرح، چهار تکلیف برعهده وزارت نیرو قرار گرفته است که مهم ترین آن اعمال تخفیف برای مشترکان کم مصرف است.

براین اساس صورتحساب مشترکانی که تا یک سوم الگوی مصرف تعیین شده آب مصرف کنند مشمول تخفیف ۱۰۰درصدی خواهد شد.

 

*** الگوی مصرف آب در کشور

 

وی پیرامون الگوی مصرف آب در کشور، بیان کرد:

سال ۱۳۹۴ به نام قانون توسعه و بهینه‌سازی مصرف آب شرب کشور، مصوبه‌ای در این راستا در نظر گرفته شد که براساس آن وزارت نیرو مکلف بود الگوی مصرف آب را با توجه به تنوع اقلیم در ایران تعیین کند.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه میزان مصرف آب در اقلیم های متفاوت کشور مختلف است، گفت:

براساس آن مصوبه الگوی مصرف برای مناطق سردسیر ۱۳ مترمکعب و ۱۸ مترمکعب برای مناطق گرم به ازای هر نفر در نظر گرفته شده بود که به طور متوسط ۱۵ مترمکعب برای کل کشور در نظر گرفته می شود.

اگر الگوی مصرف به ازای هر مشترک ۱۵ مترمکعب در نظر گرفته و نیز متوسط تعداد خانوار  ۳.۴ نفر حدود ۵۴ هزار لیتر محاسبه می‌شود که این میزان مطابق شاخص‌های بهداشت جهانی برای رفع نیازهای روزانه هر فرد مناسب است.

براین اساس مقرر شد هر مشترک اگر تا یک سوم الگوی مصرف آب مصرف کند، صورت حسابش مشمول تخفیف ۱۰۰درصدی شود البته این موضوع شامل سکونت گاه‌های غیر دائم، باغ ویلاها و ساختمان های غیر مسکونی نخواهد شد.

 

*** هدف طرح آب امید

 

جانباز با تاکید براینکه مصوبه آب امید تلاش برای اعمال بهینه مصرف است و هدف اصلی آن افزایش قیمت نیست، افزود:

براساس این مصوبه مشترکان ۶ ماه فرصت خواهند داشت مصرف خود را بهینه کرده تا مشمول این تخفیف ها شوند.

براساس این مصوبه وزارت نیرو مکلف است با اقدام هایی نظیر آموزش، اطلاع رسانی و ترغیب در بازه زمانی ۶ ماهه مشترکان را به سمت رعایت مصرف درست و بهینه هدایت کند.

پس از سپری شدن مهلت ۶ ماهه اگر مشترکی همچنان نسبت به ادامه روش مصرف بالای خود مصر باشد به پیشنهاد وزارت نیرو و تصویب وزارت اقتصاد این مشترکان مشمول افزایش بهای آب خواهند شد.

 

*** تقسیم‌بندی مشترکان

 

وی پیرامون تقسیم‌بندی مشترکان، تصریح کرد:

مشترکان در این طرح به سه دسته خوش مصرف، کم مصرف و پرمصرف تقسیم خواهند شد و مشترکان خوش مصرف آن دسته از مشترکانی هستند که تا الگوی تعیین شده، مصرف داشته باشند، مشترکان کم مصرف در واقع مشترکانی هستند که ۳۰ درصد الگو مصرف می‌کنند و تخفیف ۱۰۰ درصدی نیز خواهند گرفت.

تعداد این مشترکان ۱۶ میلیون مشترک است اما کل آب مصرفی آن ها حدود ۳۰ درصد آب کل کشور می‌شود اما درعین حال یک میلیون و ۵۰۰  هزار مشترک پر مصرف وجوددارد که ۱۸ درصد کل حجم آب کشور را به مصرف می رسانند.

 

جانباز با بیان اینکه برای اصلاح رفتار این مشترکان پر مصرف می‌بایست اقدام‌های بازدارنده‌ای شکل می گرفت، خاطرنشان کرد:

این اقدام‌ها با هدف ترغیب مشترکان پرمصرف به رعایت مصرف در دستورکار قرار گرفته و با اطلاع رسانی های به موقع این هدف محقق خواهد شد.

 

*** کرونا مصرف آب را افزایش داد

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درخصوص مصرف آب در دوران شیوع کرونا، گفت:

اقدام‌هایی که در سال‌های گذشته در بخش آب و فاضلاب صورت گرفت منجر به آن شد تاسرانه مصرف آب به سمت کاهش متمایل شود واکنون به سمتی می‌رویم تا سازگاری با شرایط گرم و خشک اقلیم کشور محقق شود.

وی به شیوع ویروس کرونا و توصیه سازمان بهداشت مبنی بر استفاده مداوم از آب برای شست و شو اشاره کرد و افزود:

این امر موجب افزایش مصرف شده است تا جایی که در ابتدای شیوع این ویروس در کلان شهرها شاهد افزایش ۴۵ درصدی مصرف آب بودیم، اما بعد از آن به طور متوسط ۱۳ درصد مصرف آب در کشور افزایش یافت.

با وجود بیماری کرونا و در یک همکاری خوب با وزارت بهداشت هیچ بیماری فراگیر ناشی از آب در کشور رخ نداده است.

 

*** اپلیکیشن آب می‌آید

 

جانباز در خصوص اپلیکیشن آب، بیان کرد:

در آینده نزدیک با به کارگیری از تجربه همکاران صنعت برق اپلیکیشنی تهیه خواهیم شد که در آن نسبت به ترغیب مشترکان به کم مصرفی اقدام خواهد شد، اما براساس ارزیابی‌های اولیه می‌توان گفت حدود چهار میلیون مشترک مشمول این طرح می‌شوند.

 

*** افزایش بودجه ۱۴۰۰ آب

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور اشاره کرد و اظهار داشت:

لایحه اکنون در کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی درحال رسیدگی است و تلاش می شود بخش آب بهتر دیده شود.

با وجود همه محدویت های مالی دولت حدود ۳۶ درصد افزایش در بودجه بخش آب لحاظ شده است که نشان از اهتمام جدی دولت تدبیر و امید به طرح‌های آب و فاضلاب است.

 

وی درباره احتمال افزایش هزینه‌های ناشی از اجرای طرح تخفیف ۱۰۰ درصدی به مشترکان کم مصرف آب، گفت:

توجه حاکم در این طرح مسائل قیمتی نیست، چرا که از طریق کاهش مصرف و کاهش هزینه‌های تولید آب می‌توان تا حدی این مسئله را جبران کرد، اما با این وجود ۲۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای بخش آب کاسته خواهد شد و ۶ ماه دیگر در مورد افزایش تعرفه پرمصرف‌ها تصمیم گیری صورت می‌گیرد.

 

*** بخش خانگی عمده‌ترین مصرف کننده آب

 

جانباز پیرامون مصرف آب در بخش خانگی، بیان کرد:

۲۶ میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک خانگی در کشور وجود دارد که ۴.۷ میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌کنند، عمده مصرف آب در بخش شرب برای مشترکان خانگی است.

بحث بازچرخانی آب از سال‌های قبل در وزارت صنعت مطرح شد و حتی وزارت نیرو سیاست ترغیب مشترکان صنعتی در استان‌های خشک را نیز برای بازچرخانی آب دنبال کرد و در این راستا نیز اقدام های خوبی صورت گرفته است.

 

وی در باره طرح توزیع ابزار کاهنده مصرف با تخفیف، خاطرنشان کرد:

چند سال پیش به دلیل محدودیت‌های موجود در بخش آب این طرح اجرا شد، اما چندان مورد استقبال مشترکان قرار نگرفت که علت آن شاید اطلاع رسانی ناکافی و یا مقایسه قیمت ابزار کاهنده مصرف با قیمت قبوض بود.

 

*** مشترکان مشمول طرح آب امید

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه مجدد این طرح را اجرایی خواهیم کرد، گفت:

در شرایط فعلی چهار میلیون مشترک شامل حال طرح آب امید می‌شوند.

با مکاتباتی که با سازمان مدیریت کشور داشته ایم اعتباراتی را سازمان مدیریت در نظر گرفته تا هر سال تعدادی از اقلام را خریداری کنیم و در مکان‌هایی که موظف هستیم به طور رایگان این ابزارآلات را نصب کنیم این طرح اجرایی شود و در سال ۹۸ نیز در مراکز عمومی شهرهایی که از آب شیرین کن استفاده می‌کنند، ابزارآلات کاهنده مصرف را نصب کردیم و براساس تبصره ۱۸ توزیع کنندگان و یا تولیدکنندگان امکان بهره‌مندی از وام‌های بلند مدت کم بهره را داشتند و از صندوق نیز اعتباراتی دریافت کرده اند.

 

وی درباره نحوه محاسبه انشعاب مشترک ساختمان‌ها، بیان کرد:

در ساخت و سازهای قدیمی در تعدادی از شهرها حدود ۱۱ درصد مشترکان کنتور مجزا ندارند ولی با سازوکارهای نظام مهندسی ساختمان در حال حاضر در اکثر آپارتمان‌ها انشعاب مجزا داریم، البته سیاست وزارت نیرو تفکیک این انشعابات است اما در برخی از مکان‌ها همچون شهرک اکباتان انجام این طرح کمی دشوار است با این وجود، سیاست ما تفکیک انشعاب‌ها است تا عدالت صورت بگیرد.

 

*** حذف قبوض کاغذی آب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پایان پیرامون حذف قبوض کاغذی آب، اظهار داشت:

یکی از اقدام هایی  که در این راستا صورت گرفته، در تهران چندین سال پیش واحدشماری  آغاز شد و حجم کل را به تعداد واحدها تقسیم خواهد شد.

در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد مشترکان قبض کاغذی دریافت نمی کنند و سعی داریم که تا پایان سال این عدد را به ۱۰۰ درصد برسانیم.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول