کد خبر:244661
پ
حسن قالیباف اصل
‌رییس سازمان بورس و اوراق بهادار:

تامین مالی ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی از طریق بازار سرمایه

‌رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از تامین مالی ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی از طریق بازار سرمایه خبر داد.

‌رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از تامین مالی ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی از طریق بازار سرمایه خبر داد.

 

*** وضعیت بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن قالیباف‌اصل در ششمین همایش مالی اسلامی انجمن مالی اسلامی ایران که ۲۶ آذر برگزار شد با اشاره به فعالیت‌های سازمان بورس و اوراق بهادار و بهبود وضعیت بازار، اظهار داشت:

بازار سرمایه کشور از سال ۱۳۸۴ به دلیل تصویب برخی از قوانین جدید روندی مثبت را در پیش گرفت که این روند به دلیل حضور گسترده مردم با دانش‌ و سلیقه‌های متفاوت تداوم پیدا کرده است.

 

وی در ادامه افزود:

اکنون با افزایش چشمگیری از ورود سهامداران به این بازار همراه هستیم که تعداد کد سهامداری در سال جاری به بیش از ۵۰ میلیون کد رسیده است.

 

قالیباف ‌اصل به مشارکت گسترده سهامداران در عرضه‌های اولیه اشاره کرد و گفت:

تا چند وقت گذشته تعداد مشارکت‌کنندگان در عرضه‌های اولیه حدود ۵۰ هزار نفر بود در حالی که اکنون این رقم قابل مقایسه با آن زمان نیست و به بیش از چندین میلیون نفر رسیده است.

 

*** استفاده سهامداران از کارشناسان باتجربه

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به تاثیر فضای مجازی در رویدادهای بازار سرمایه و تصمیم‌گیری سهامداران تاکید کرد و اظهار داشت:

فضای ایجاد شده در فضای مجازی قابل کنترل نیست و باید از ظرفیت آن بهره گرفت.

 

وی با تاکید بر اینکه سیگنال‌دهی، واژه‌ای است که به صورت دائم در بازار سرمایه تکرار می‌شود، بیان کرد:

مسوولیت سود و زیان در بازار سرمایه بر عهده سهامداران است و عده‌ای بر اساس اطلاعاتی که در فضای مجازی به دست می‌آورند تصمیم به خرید و فروش در بورس می‌گیرند.

سهامداران باید با کسب اطلاعات کافی نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام کنند و با استفاده از کارشناسان باتجربه مانع از ضرر و زیان‌های احتمالی در این با‌زار شوند.

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به میزان تامین مالی از طریق بازا‌ر سرمایه، تصریح کرد:

سال ۹۸ تامین مالی از طریق بازار سرمایه ۲۶۰ هزار میلیارد تومان بود در حالی که این عدد در سال جاری، تاکنون به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین در هیئت مدیره سازمان بورس تصمیم گرفته شده است تا شرکت‌های حائز شرایط بتوانند بدون ضامن بانکی در با‌زار سرمایه انتشار اوراق داشته باشند، تاکنون در این زمینه یک شرکت مجوز فعالیت را کسب کرده است.

 

*** بررسی ابزارهای کاربردی در بازار سرمایه

 

وی در خصوص ابزارهای کاربردی در بازار سر‌مایه، گفت:

ابزارهای کاربردی در بازار سرمایه بعد از استفاده در کمیته فقهی سازمان بورس مورد بررسی قرار می‌گیرند تا نتایج آن در زمینه اجرا مشخص شود.

 

قالیباف‌اصل موضوع حکمرانی مطلوب در بازار سر‌مایه را به چند مولفه اصلی تقسیم کرد و بیان داشت:

حاکمیت قانون در بازار سرمایه، حاکمیت شریعت در با‌زار سرمایه و حاکمیت شرکتی که دستور العمل آن در سال ۱۳۹۷ در هیات مدیره سازمان بورس به تصویب رسید، جزو مولفه‌های اصلی حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه هستند.

 

*** ساختار بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان با اشاره به ساختار ۴ گانه بورس، اظهار کرد:

وجود قوانین مادر در با‌زار سرمایه مانند قانون تجارت، قانون باز‌ار اوراق بهادار، قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در شکل‌گیری و برقراری حاکمیت مطلوب از جمله نکات مهم در با‌زار سرمایه تلقی می شوند.
همچنین بر اساس قانونی که سال ۸۴ به تصویب رسید، نهاد ناظر از نهاد اجرا جدا شد و ساختار تشکیل ۴ بورس (بورس تهران، بورس کالا، بورس انرژی، فرابورس ایران) تغییر کرد که این فعالیت جزو فعالیت حکمرانی مطلوب در بازار سرمایه بوده است.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول