کد خبر:244267
پ
بودجه ۱۴۰۰
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

بودجه ۱۴۰۰ به روایت آمار و نمودار/ رکورد شکنی کسری بودجه با رشد ۵ برابری

متوسط رشد کسری بودجه در سال‌های ۹۰ تا ۹۹ بیش از ۲۱ درصد بوده، اما رشد کسری بودجه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به ۱۱۷ درصد رسید که نشان از افزایش ۵.۵ برابری این نرخ رشد دارد.

متوسط رشد کسری بودجه در سال‌های ۹۰ تا ۹۹ بیش از ۲۱ درصد بوده، اما رشد کسری بودجه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به ۱۱۷ درصد رسید که نشان از افزایش ۵.۵ برابری این نرخ رشد دارد.

 

*** افزایش نسبت هزینه‌های دولت در بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، لایحه بودجه ۱۴۰۰ درحالی به ادعای دولت با کاهش وابستگی به نفت و بر اساس واقعیت‌ها تدوین و به مجلس تقدیم شده است که مروری به جزئیات دخل ‌و خرج و درآمدهای پیشنهادی نشان می‌دهد که نسبت هزینه‌ها به درآمدهای بودجه ۱۴۰۰ نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیر داشته است.

بررسی جزئیات درآمدهای پیشنهادی دولت در بودجه ۱۴۰۰ بیانگر وابستگی حداقل ۵۰ درصدی بودجه به نفت است، همچنین کسری تراز عملیاتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۱۷ درصد نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۹ رشد داشته و کسری تراز عملیاتی از ۱۴۷ هزار میلیارد تومان به ۳۱۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در ادامه مروری به بررسی روند بودجه سالانه کشور، منابع و مصارف، درآمدها و هزینه‌ها طی ۱۰ سال گذشته و چگونگی افزایش ۱۱۷ درصدی کسری بودجه در سال ۱۴۰۰ بر اساس گزارش دیوان محاسبات خواهیم داشت.

 

بودجه 1400

 

*** روند بودجه سالانه کشور

 

مروری به درآمدهای ۱۰ ساله بودجه‌ای نشان می‌دهد که درآمدها در بودجه ۱۴۰۰ نسبت به قانون ۱۳۹۹ حدوداً ۱۰ درصد رشد داشته است که یکی از کمترین رشدهای دهه اخیر می‌باشد.

طی این سال‌ها فقط در بودجه سال ۹۱ شاهد رشد ۷ درصدی درآمدها بودیم و در بقیه سال‌ها، نرخ رشد درآمد بالاتر از ۱۰ درصد بوده است و همچنین بالاترین نرخ رشد درآمد به میزان ۳۹ درصد در بودجه سال ۹۲ اتفاق افتاده است.

 

بودجه 1400

 

اما به خلاف درآمدها، روند اعتبارات هزینه‌ای با رشد چشمگیر همراه بوده است،‌ در نمودار پایین مشاهده می‌کنید که رشد هزینه‌ها در بودجه ۱۴۰۰ پیشنهادی دولت نسبت به قانون بودجه ۹۹ بالغ بر ۴۶ درصد بوده است که بیشترین نرخ رشد طی دهه اخیر است.

رکوردشکنی رشد هزینه‌ها در بودجه ۱۴۰۰ با نرخ رشد ۴۶ درصد در حالی است که طی ده سال گذشته بالاترین نرخ رشد هزینه‌ها در بودجه ۹۲ با نرخ ۲۷ درصد بوده است.

 

 

بودجه 1400

 

بر همین اساس و همان‌طور که در نمودار زیر مشخص است، روند افزایش اعتبارات هزینه‌ای طی دوره زمانی ۹۰ تا ۹۹ تصاعدی بوده و رشد درآمدها تقریباً روندی خطی را تجربه کرده است.

 

 

بودجه 1400

 

بررسی روند ۱۰ ساله منابع و مصارف بودجه‌های کشور نشان می‌دهد در حالی طی سال‌های ۹۰ تا ۹۹ کسری بودجه سالانه بین ۵ تا ۴۶ درصد رشد داشته که در بودجه ۱۴۰۰ این عدد به شکلی ناباورانه به رشد ۱۱۷ درصد رسیده است.

 

*** کسری بودجه

 

جالب است که کسری بودجه از سال ۹۰ تا ۹۹ از ۲۸ هزار میلیارد تومان تا ۱۴۷ هزار میلیارد تومان افزایش داشته، ولی در بودجه سال ۱۴۰۰ به یک باره شاهد رشد کسری بودجه به عدد ۳۱۹ هزار میلیارد تومان هستیم.

بررسی متوسط نرخ رشد کسری بودجه طی سالهای ۹۰ تا ۹۹ نشان می‌دهد طی این سال‌ها به ‌طور متوسط کسری بودجه رشد ۲۱ درصدی داشته است، این در حالی است که رشد ۱۱۷ درصدی کسری بودجه در بودجه ۱۴۰۰ نشان از افزایش حدود ۵٫۵ برابری کسری بودجه دارد.

 

 

بودجه 1400

 

 

در ادامه روند ۱۰ ساله منابع و مصارف عمومی دولت با عملکرد را مشاهده می‌کنید:

 

بودجه 1400

 

*** سه سناریو برای فروش نفت در سال ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دیوان محاسبات سه سناریو برای فروش نفت در بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته است که عبارت‌اند از:

سناریوی اول، صادرات ۲/۳ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی مطابق با مفروضات لایحه بودجه ۱۴۰۰

سناریوی دوم، فروش یک ‌و نیم میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی با دید بهبود

سناریوی سوم، فروش ۱ میلیون بشکه نفت متناسب با واقعیت‌های فعلی.

همچنین در صورت عدم تحقق یکی از رویکردهای فوق، به‌ صورت دومینووار تمامی منابع با کاهش شدیدی مواجه خواهد شد و از طرفی با عدم تحقق فروش نفت ۱۸ درصد سهم صندوق توسعه ملی از بخش نفت نیز با کاهش مواجه و منجر به کسری منابع خواهد شد که در این صورت عملاً مانند سال ۱۳۹۹ پیش‌فروش نفت به مشکل می‌خورد و در بازار داخلی نیز با استقبال مواجه نخواهد شد و باید از این منابع هم چشم‌پوشی کرد.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

تسنیم

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول