کد خبر:244489
پ
کاهش تعداد واردکنندگان نهاده‌های دامی ناشی از نوسان بازار ارز
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور:

کاهش تعداد واردکنندگان نهاده‌های دامی ناشی از نوسان بازار ارز

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور از کاهش تعداد واردکنندگان نهاده‌های دامی ناشی از نوسان بازار ارز خبر داد.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور از کاهش تعداد واردکنندگان نهاده‌های دامی ناشی از نوسان بازار ارز خبر داد.

 

*** تخصیص ارز برای تامین واردات نهاده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس حاجی زاده در نشست خبری در زمینه تببین دلایل افزایش کالاهای رسوبی به دلیل تامین نشدن و تخصیص ارز و وضعیت واردات و توزیع نهاده‌ها، اظهار کرد:

در دنیا نهاده‌های کشاورزی نقش تعیین کننده‌ای در تامین امنیت غذایی دارد بنابراین اتفاقاتی که از ابتدای سال ۹۹ برای نهاده‌های دامی رخ داد، بیانگر اهمیت کالاهای راهبردی مانند گندم، جو، ذرت، کنجاله سویا و دانه‌های روغنی در کشور است.

 

وی با بیان اینکه نیاز سالانه کشور به نهاده‌های دامی ۱۴ میلیون تن است اضافه کرد:

بنابرشرایط اقلیمی کشور و محدودیت منابع آبی از این میزان حدود ۸۰ درصد از محل واردات تامین می‌شود که نیازمند تخصیص ارز است.

طبق آمارها سال ۹۸ نهاده‌های دامی کشور به شکل مناسبی از محل واردات تامین شد تا جایی که کنجاله سویا زیر قیمت مصوب در بازار عرضه شده بود.

 

*** کاهش تعداد واردکنندگان نهاده‌های دامی

 

وی با بیان اینکه در مجموع ۱۵ میلیون و ۱۴۷ هزار تن نهاده در سال ۹۸ وارد کشور شده، گفت:

براساس آمارها چهار میلیون تن جو، ۸.۹ میلیون تن ذرت و دو میلیون و ۲۲۸ هزار تن کنجاله سویا وارد کشور شده که از این میزان ۳۵ درصد توسط شرکت پشتیبانی اموردام کشور انجام شده است.

مجموع واردات سال جاری تا ۲۱ آذرماه ۱۱ میلیون و ۳۳۹ هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۱۱ درصد کاهش نشان می‌دهد از این میزان یک میلیون تن کنجاله سویا، یک میلیون ۳۱۴ هزار تن جو و ۶ میلیون و ۲۶۰ هزار تن ذرت است.

 

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در ادامه، گفت:

به دلیل شیوع کرونا و تشدید تحریم‌ها ابتدای سال در تخصیص ارز واردات کنجاله سویا تاخیر ایجاد شد بازار این نهاده را بحرانی کرد تا جایی که قیمت این کالا در تابستان سال ۹۹ به پنج برابر افزایش یافت.

این درحالی است که بیش از ۸۰ درصد ارز مورد نیاز کنجاله سویا به شرکت پشتیبانی امور دام که تامین کننده نهاده‌های واحدهای زنجیره تولید هستند، برای متعادل شدن بازار نهاده‌ها اختصاص یافت.

 

حاجی زاده با اشاره به اینکه استمرار در تامین نهاده‌ها، تخصیص ارز و توزیع باید روزانه انجام شود، افزود:

در ماه‌های اخیر کمبود نهاده‌ها با نرخ‌های مصوب در افزایش قیمت محصولات پروتئینی تاثیر بسزایی داشته و ادامه این روند می‌تواند باز هم در قیمت محصولات پروتئینی موثر باشد.

به گفته وی، اکنون ۸۰ شرکت واردکننده عضو این اتحادیه هستند که بیش از ۸۰ تا ۸۵ درصد واردات نهاده‌های دامی مربوط به این شرکت‌ها می‌شود.

 

*** قیمت ذرت و کنجاله سویا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار در آذرماه، نرخ هر کیلوگرم ذرت و جو در مبادی ورودی یک هزار و ۷۰۰ تومان، دانه سویا سه هزار ۱۰۰ تومان و کنجاله سویا سه هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد، در حالی که قیمت هر کیلوگرم ذرت بیش از چهار هزار تومان و کنجاله سویا بیش از ۱۵ هزارتومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول