کد خبر:244184
پ
۱۲-۴
رییس اتاق بازرگانی ایران:

بانک مرکزی حتی یک کارتن خواب دارای کارت بازرگانی را معرفی نکرد

رییس اتاق بازرگانی ایران نسبت به ادعای بانک مرکزی پیرامون صدور کارت بازرگانی برای کارتن خواب‌ها و عدم معرفی حتی یک کارتن خواب واکنش نشان داد.

رییس اتاق بازرگانی ایران نسبت به ادعای بانک مرکزی پیرامون صدور کارت بازرگانی برای کارتن خواب‌ها و عدم معرفی حتی یک کارتن خواب واکنش نشان داد.

 

*** بانک مرکزی حتی یک کارتن خواب دارای کارت بازرگانی را معرفی نکرد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، غلامحسین شافعی در حاشیه یکصدمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:

بعد از اعلام رسانه‌ای رییس کل بانک مرکزی مبنی بر صدور کارت بازرگانی به نام کارتن خواب‌ها، این موضوع را به طور رسمی از بانک مرکزی تقاضا کردیم تا فهرست کارتن خواب‌های دارای کارت بازرگانی را به ما ارائه کند تا با همکاران متخلف در صدور کارت بازرگانی برخورد کنیم که بعد از گذشت دو ماه حتی یک مورد هم به ما اعلام نشد.

 

شافعی با بیان اینکه موضوع کارتن خواب‌های دارای کارت‌بازرگانی وجود خارجی ندارد، گفت:

براساس قانون مقررات صادرات و واردات کسانی که کارت بازرگانی می‌گیرند باید یکسری مدارک ارائه کنند که گواهی عدم سوءپیشینه، مدرک تحصیلی و دفتر کسب و کار از جمله آن است ما همه این مدارک موجود را کپی گرفتیم تا به قوه قضائیه ارسال کنیم که مشخص شود افراد دارای کارت بازرگانی این مدارک را دارند.

 

وی با بیان اینکه سیاست‌ها، زمینه سوءاستفاده را فراهم می‌کند، افزود:

در مرداد ۹۸ با افزایش تقاضای برای کارت‌بازرگانی به دولت پیشنهاد دادیم که کارت‌های بازرگانی تازه صادر شده در بار اول اجازه صادرات به ارزش بیش از ۵۰۰ هزار یورو را نداشته باشد که دولت بعد از گذشت ۱۴ ماه به همان نتیجه ای رسید که ما پیشنهاد کرده بودیم.

 

*** جرایم و تخلفات 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس اتاق بازرگانی ایران در پایان با بیان اینکه استثنائات در بسیاری از اوقات بر قاعده می‌چسبد، گفت:

اگر افراد معدودی تخلف می‌کنند برخی این را به کل فعالان اقتصادی تسری می‌دهند.

با مطرح شدن موضوع صادرکنندگانی که رفع ارزی نکرده اند قوه قضائیه فهرست بیش از هزار و ۶۰۰ نفر را به ما داد که با پایش ها و بررسی ها مشخص شد تعدادی از این افراد کارت بازرگانی نداشتند، تعدادی با کارت عضویت به صادرات اقدام کرده بودند و بخش قابل توجهی صادرات انجام داده اما به علت محدودیت‌های پیشرو نتوانسته بودند ارز حاصل را به داخل کشور منتقل کنند در این بین برخی ورود موقت کالا انجام داده بودند که باید از بدهی ارزی آنها کسر می‌شد.

کمتر از ۴ درصد از این افراد سوء استفاده داشتند که برای آنهایی که جرم شان سنگین نبود کارت بازرگانی را تا دو سال تعلیق و برای آنهایی که جرم شان سنگین بود کارت بازرگانی را باطل کردیم.

بدنبال این هستیم که اخلاق حرفه ای در کسب و کارها اجرا شود زیرا اگر اجرا نشود ما بیشترین آسیب را از آن می‌بینیم.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول