کد خبر:244172
پ
لاهوتی
رییس کنفدراسیون صادرات ایران:

دستیابی به نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی ارز در بودجه ۱۴۰۰ امکان‌پذیر نیست

رییس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است دستیابی به نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی ارز در بودجه ۱۴۰۰ نیازمند فروش روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه است که امکان‌پذیر نیست.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است دستیابی به نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی ارز در بودجه ۱۴۰۰ نیازمند فروش روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه است که امکان‌پذیر نیست.

 

*** دستیابی به نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی ارز در بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد لاهوتی در هیجدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه قطعا ارز ۴۲۰۰ تومانی اتلاف منابع است، گفت:

این نرخ ارز در این مدت اشکالاتی ایجاد کرده است که در ادامه نیز تکرار خواهد شد.

 

وی با اشاره به نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی در نظر گرفته شده برای ارز در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، گفت:

درست است که نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی ارز عدد اسمی است، اما زمانی دلار را ۱۱ هزارو ۵۰۰ تومان در بودجه فرض می‌کنیم نیازمند فروش روزانه حدود ۲ میلیون ۳۰۰ هزار بشکه نفت در بودجه هستیم.

در صورتی که نرخ واقعی ارز ملاک عمل قرار گیرد، شفافیت بیشتری ایجاد خواهد شد، ضمن اینکه خودمان را در مشکل افزایش فروش نفت در شرایطی که همه بر این اعتقادند که امکان پذیر نیست، قرار نمی‌دهیم.

البته ممکن است هدف دولت از این موضوع آن باشد که نرخ ارز را به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برساند که با توجه به شرایط بعید به نظر می رسد، اما در نهایت غیرواقعی بودن این نرخ در بودجه می‌تواند شاکله و کل چارچوب بودجه را به هم بریزد.

 

*** پیشنهاد افزایش مالیات در بودجه

 

رییس کنفدراسیون صادرات ایران در پایان با اشاره به پیشنهاد افزایش مالیات دربودجه، بیان داشت:

کسب مالیات به میزان کافی و به حق نیازمند بسترسازی های ضروری است که از تکالیف دولت‌های گذشته بود که متاسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

پیشنهاد افزایش مالیات در بودجه جز افزایش فشار بر واحدهای تولیدی شناسنامه دار و افراد با حساب و کتاب روشن و شفاف، نتیجه دیگری نخواهد داشت، بنابراین برای افزایش مالیات و شناسایی افرادی که مالیات می‌پردازند، نیازمند زیرساخت‌های لازم هستیم که باید دولت را مجبور کرد تا زیرساخت را فراهم کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول