کد خبر:244465
پ
همتی
رییس کل بانک مرکزی:

مانع تراشی آمریکا برای خرید واکسن کرونا/ بانک‌های خارجی به دنبال مجوز اختصاصی و موردی

رییس کل بانک مرکزی با تشریح جزئیات تامین مالی واکسن‌های کرونا از مانع تراشی آمریکا برای خرید واکسن کرونا خبر داد.

رییس کل بانک مرکزی با تشریح جزئیات تامین مالی واکسن‌های کرونا از مانع تراشی آمریکا برای خرید واکسن کرونا خبر داد.

 

*** مانع تراشی آمریکا برای خرید واکسن کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی با بیان این مطلب، اظهار کرد:

خرید کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی به هیچ عنوان نباید مشمول تحریم باشند و نباید نیازمند دریافت هیچ مجوزی باشند.

البته تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران از نظر ما نامشروع و خلاف حقوق بین الملل است و هیچ مبنای قابل قبولی برای آنها وجود ندارد، اما دولت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری یا به عبارت بهتر زورگویی و یکجانبه گرایی حداکثری، تمام قواعد حقوق بین الملل را زیرپا گذاشته که یکی از آنها تحریم کل نظام مالی ایران و تمام بانک‌های ایرانی است.

همین که آمریکا بانک مرکزی و تمام بانک‌های ایرانی را تحریم می‌کند و صادرات نفت، محصولات پتروشیمی و سایر اقلام صادراتی ایران را تحریم می‌کند، نشان دهنده این است که هیچ حد و مرزی در اعمال فشار علیه مردم ایران قائل نیست.

 

*** واردات اقلام بشردوستانه نیاز به بانک دارد

 

رییس کل بانک مرکزی درباره اینکه دروغگویی آمریکا در این ادعا که واردات دارو و غذا و اقلام بشردوستانه برای ایران تحریم نیست، با کمی تأمل روشن می‌شود، گفت:

فرض کنیم آمریکایی‌ها در اعمال سیاست فشار حداکثری موفق می‌شدند و می‌توانستند صادرات نفت و سایر اقلام را به صفر برسانند (البته مشخص شد که موفق نشدند و هیچ وقت موفق نخواهند شد)، اما اگر این اتفاق می‌افتاد، واردات دارو و غذا با چه منابعی باید انجام می‌شد؟ کشور برای اینکه بتواند واردات انجام دهد نیاز به صادرات دارد.

بدون صادرات چگونه می‌توان واردات انجام داد؟ آمریکایی‌ها از سوی دیگر اعلام کرده‌اند که تمام بانک‌ها و مؤسسات مالی ایران تحریم هستند

به گفته همتی، واردات اقلام بشردوستانه نیاز به بانک دارد، بدون بانک چگونه می‌توان واردات انجام داد؟ البته همانطور که گفتم، تمام سیاست‌های تحریمی دولت ترامپ تاکنون شکست خورده است و اگرچه مشکلاتی برای مردم عزیز کشورمان ایجاد شده اما اهدافی که از این سیاست دنبال می‌کردند هیچکدام محقق نشده است.

 

*** توافقات صورت گرفته برای خرید واکسن کرونا

 

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت ایران، برای خرید واکسن کرونا توافقاتی با کوواکس داشته است، اظهار داشت:

مبلغ مشخصی هم باید از طرف ایران پرداخت شود که بخشی از آن به عنوان پیش پرداخت باید به حساب ذینفع در یک بانک اروپایی پرداخت شود.

علی الاصول، همین که این پرداخت برای واکسن کرونا است و فرستنده و ذینفع پول هم مشخص است باید کفایت کند و نباید هیچ دلیل و سند دیگری برای این موضوع نیاز باشد.

به گفته همتی، مورد مصرف واکسن کرونا مشخص است و هیچ کارکرد دیگری ندارد، اما به دلیل فشارهایی که آمریکایی‌ها بر بانک‌های مختلف اروپایی آورده‌اند و آنها را از کار با ایران ترسانده‌اند و جریمه‌های بسیار سنگینی را علیه آنها تحمیل کرده‌اند، بانک مقصد در صورتی حاضر است پول را دریافت کند که مجوز اختصاصی و موردی توسط آمریکا صادر شود و تمام مراحل انتقال پول به صراحت در آن ذکر شود.

در حال حاضر، مجوزی که صادر شده است مربوط به تبدیل منابع ایران در بانک‌های کره جنوبی از وون به دلار آمریکا از طریق یک بانک آمریکایی و سپس انتقال آن به بانک مقصد است.

 

*** بانک‌های خارجی مجوز اختصاصی می‎خواهند

 

رییس کل بانک مرکزی با توجه به اینکه در این مجوز هم هیچ تضمینی برای رسیدن پول به مقصد وجود ندارد، گفت:

آمریکایی‌ها به صراحت قید کرده‌اند که هر لحظه و در هر مرحله می‌توانند مجوزی که صادر کرده‌اند را لغو کنند.

این می‌تواند شامل مرحله‌ای باشد که پول به صورت دلار آمریکا نزد یک بانک آمریکایی است.

سوال اینجا است که اگر خرید دارو و غذا تحریم نیست، لغو مجوزی که برای این کار صادر می‌شود چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ نکته دیگر اینجا است که آمریکایی‌ها یک مجوز عمومی برای اقلام بشردوستانه صادر کرده‌اند که بانک‌های خارجی حاضر به پذیرش آن نیستند.

البته بانک‌های خارجی با ایران دشمنی ندارند و علاقه‌مند هستند که اینگونه نقل و انتقالات را انجام دهند اما ترس آنها از عملکرد آمریکا و سابقه بد آمریکا است که در بسیاری از موارد، بانک‌ها را به دلایل واهی و به خاطر انجام تراکنش‌های مالی، میلیاردها دلار جریمه کرده‌اند.

 

*** مانع تراشی آمریکا برای صادراتدارو و اقلام پزشکی

 

به گفته همتی، بانک مرکزی مشکلی با استفاده از کانال‌های مختلف برای پرداخت ندارد و می‌تواند این کار را انجام دهد.

آمریکا تلاش کرده است که مجوز را به نحوی صادر کند که از غیر عملیاتی‌ترین کانال باشد و در نهایت، خرید واکسن محقق نشود اما در ظاهر بتواند بگوید که مشکل و مانعی ایجاد نکرده است.

سایر اقلام دارویی، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان متعددی دارند و علیرغم تحریم‌ها، تلاش می‌شود تا از کانال‌های مختلف پرداخت‌های آنها انجام شود و آن اقلام وارد کشور شوند.

البته آمریکایی‌ها اگر بفهمند که وجه مربوط به سایر اقلام دارویی چگونه پرداخت خواهد شد و بدانند که می‌توانند با کمبود آن اقلام، برای بخش قابل توجهی از مردم مشکل ایجاد کنند، قطعاً مانع از انتقال آن داروها نیز خواهند شد.

 

*** خرید واکسن از دیگر کشورها، دستور کار جدید بانک مرکزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل بانک مرکزی در پایان با راهکارهایی که اتخاذ شده است، پرداخت‌های مربوط به آنها از کانال‌هایی که برای آمریکا قابل رصد و تحریم نیست انجام می‌شود، اظهار کرد:

دولت ترامپ به گمان خود فرصتی به دست آورده که می‌تواند با مانع تراشی و ممانعت از انجام پرداخت، بخش قابل توجهی از مردم را دچار مشکل کند و سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری را اجرایی کند.

با این حال، همانطور که قبلاً هم گفتم این سیاست، نتیجه‌ای ندارد و تنها سابقه آنها نزد مردم ایران خراب‌تر خواهد شد.

از سوی دیگر این اطمینان را به مردم می‌دهیم که خرید واکسن از دیگر کشورها که مورد تأیید وزارت بهداشت باشد در دستور کار خواهد بود و امیدواریم به ‌زودی خبرهای خوشی در این زمینه اعلام کنیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول