کد خبر:244220
پ
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به هیچ وجه قابل دفاع نیست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است، لایحه بودجه ۱۴۰۰ با وجود ایرادهای اساسی که دارد به هیچ عنوان قابل دفاع نیست و باید اصلاح شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است، لایحه بودجه ۱۴۰۰ با وجود ایرادهای اساسی که دارد به هیچ عنوان قابل دفاع نیست و باید اصلاح شود.

 

*** رشد ۵۹ درصدی بودجه سال ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جعفر قادری با بیان اینکه بودجه سال ۱۴۰۰ دولت نسبت به سال جاری ۵۹ درصد رشد داشته است، اظهار کرد:

متاسفانه جدا از ۸۴۰ هزار میلیارد تومان، حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان نیز فروش سهام دولت و همچنین ۳۵ میلیارد تومان دیگر نیز خارج از بودجه در نظر گرفته شده است.

در کنار این رقم دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو نیز به همین شکل داریم و این یعنی بودجه عمومی دولت بیش از ۸۴۰ هزار میلیارد تومان یعی هزار هزار میلیارد تومان است.

 

وی از رشد ۱۰۰ درصدی‌بودجه دولت در سال آینده گفت و اظهار کرد:

در هیچ دوره‌ای چنین رشدی را شاهد نبودیم و تعجب می‌کنم که رییس جمهور از چنین‌بودجه‌ای دفاع می‌کند زیرا این‌بودجه قابل دفاع نیست.

 

عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس با اشاره به اینکه دربودجه سال آینده رشد بالایی برای درآمدهای نفتی در نظر گرفته شده است، عنوان کرد:

بیش از ۴۰ درصد منابع درآمدی وابسته به درآمدهای نفتی است که این رقم غیر واقعی به نظر می‌رسد.

 

*** ویژگی‌های بودجه سال آینده

 

وی به دیگر ویژگی‌های بودجه سال آینده اشاره و بیان کرد:

برداشت از منابع صندوق توسعه ملی دربودجه در نظر گرفته شده است.

رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه‌ای که رییس جمهور نوشت، فقط اجازه دادند برای فروش تا یک میلیون دلار در روز دولت بتواند ۲۰ درصد از منابع را به صندوق وارد کند و مابه التفاوت ۳۸ و ۲۰ درصد را برداشت کند و به نوعی به عنوان فرض از آن استفاده کند و در واقع مازاد بر آن را رهبر معظم انقلاب اجازه ندادند.

 

*** لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به هیچ وجه قابل دفاع نیست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان پیرامون اینکه وضعیت‌بودجه به گونه‌ای است که به هیچ وجه قابل دفع نیست زیرا شاهد رشد زیادی در هزینه‌های جاری داریم و سهم کوچکی برای هزینه‌های عمرانی دیده شده است و در کنار آن‌ها اتکای بسیار بالایی به درآمدهای نفتی وجود دارد، اظهار کرد:

همچنین دربودجه سال آینده انتشار تعداد زیادی از اوراق بهادار اسلامی پیش‌بینی شده و دربودجه آورده شده است اگر امکان فروش نفت وجود نداشته باشد، دولت اوراق به فروش برساند و منابع را جبران کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول