کد خبر:244389
پ
بانک مرکزی
بانک مرکزی:

رشد ۱٫۳ درصدی اقتصاد ایران در ۶ ماهه اول سال جاری

بر اساس اعلام بانک مرکزی، اقتصاد ایران در ۶ ماهه اول سال جاری با رشد ۱٫۳ درصدی  مواجه بوده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، اقتصاد ایران در ۶ ماهه اول سال جاری با رشد ۱٫۳ درصدی  مواجه بوده است.

 

*** رشد اقتصادی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بانک مرکزی جزییات رشد اقتصادی نیمه نخست سال جاری را منتشر کرد که براساس آن رشد گروه کشاورزی ۴٫۴ درصد، گروه نفت ۰٫۸ درصد، گروه صنایع و معادن ۵٫۴ درصد و گروه خدمات منفی ۰٫۲ درصد بوده است.

رشد اقتصادی در ۶ ماهه اول سال جاری معادل ۱٫۳ درصد بوده که در مقایسه با افت ۱۰ درصدی ۶ ماهه اول سال ۹۸، تغییر محسوسی را نشان می‌دهد.

تولید در بنگاه‌های اقتصادی بیشتر از ۱۰۰ نفر کارکن در ۶ ماهه اول سال جاری ۱۱٫۹ درصد رشد داشته است.

این اتفاقات بیانگر این است که اقتصاد ایران ظرفیت‌ رشد و توسعه بدون نفت را داراست و در صورت سیاست‌گذاری درست اقتصادی می‌توان به رشدهای بیشتر و درآمد سرانه بالاتر دست یافت.

 

رشد اقتصاد

 

یکی از گروه‌هایی که تاثیر منفی بر رشد اقتصادی ۶ ماهه اول سال ۹۹ داشته، بخش خدمات است. بخش‌های «خدمات عمومی»، «خدمات اجتماعی، شخصی و خانگی» و «بازرگانی، رستوران و هتلداری» تاثیر منفی بر رشد بخش خدمات داشته‌اند.

یکی از دلایل افت این زیربخش‌ها، کاهش سفر‌های تفریحی و فعالیت‌های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده است.

 

رشد اقتصاد

 

*** تولید ناخالص کشور

 

از نکات قابل تامل در گزارش بانک مرکزی، استمرار کاهش مصرف بخش خصوصی است. مصرف بخش خصوصی درواقع قدرت‌ خرید اقشار مختلف مردم را نشان می‌دهد.

هر چند که در فصل تابستان افت مصرف بخش خصوصی فقط ۰٫۵ درصد بوده اما در مجموع در ۶ ماهه اول سال جاری مصرف بخش خصوصی ۲٫۶ درصد کاهش یافته است. این نسبت در سال ۹۸ هم معادل ۷٫۷ درصد کاهش داشته است.

تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در ۶ ماهه اول سال جاری منفی ۰٫۶ درصد بوده است. این عنوان به دو بخش ماشین‌آلات و ساختمان تقسیم‌بندی می‌شود که براساس آن در سه ماهه دوم سال جاری تشکیل سرمایه در بخش ماشین‌آلات مثبت ۴٫۴ درصد و در بخش ساختمان منفی ۱٫۴ درصد بوده است.

اما در مجموع ۶ ماه اول ۹۹ تشکیل سرمایه در بخش ماشین‌آلات منفی ۳٫۳ درصد و در بخش ساختمان مثبت ۰٫۳ درصد درج شده است.

 

رشد اقتصاد

 

تولید ناخالص داخلی در ۶ ماه ابتدایی سال جاری به قیمت‌های جاری معادل ۱۵۴۴ هزار و ۵۲۶ میلیارد تومان و تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت هم معادل ۱۴۶۴ میلیارد و ۲۰۵ میلیارد تومان محاسبه شده است.

 

رشد اقتصاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تولید ناخالص داخلی به قیمت‌های ثابت سال ۹۰ به ۳۲۲ هزار و ۸۹۲ میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱٫۳ درصد افزایش داشته است.

 

رشد اقتصادی

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول