کد خبر:244330
پ
محمدمهدی نهاوندی
عضو هیئت مدیره اتحادیه وارد کنندگان دام و طیور ایران:

رسوب ۸۰۰ هزار تن نهاده در گمرک/ ۸۰ درصد از نهاده‌های مورد نیاز کشور وارداتی است

عضو هیئت مدیره اتحادیه وارد کنندگان دام و طیور ایران با اشاره به رسوب ۸۰۰ هزار تن نهاده در گمرک از وارداتی بودن ۸۰ درصد از نهاده مورد نیاز کشور خبر داد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه وارد کنندگان دام و طیور ایران با اشاره به رسوب ۸۰۰ هزار تن نهاده در گمرک از وارداتی بودن ۸۰ درصد از نهاده مورد نیاز کشور خبر داد.

 

*** واردات نهاده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد مهدی نهاوندی ابتدا به مشکلات و ریشه مشکلات فعلی نهاده در داخل کشور اشاره کرد و اظهار داشت:

بیش از ۸۰ درصد نهاده مورد نیاز از قبیل کنجاله، جو و ذرت وارداتی است و به همین دلیل برای تامین نیاز داخل باید همه نهادها از قبیل بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت همکاری کنند.

اختصاص ارز از سوی بانک مرکزی در مقاطعی از سال به ویژه در نیمه اول سال جاری به درستی انجام نشد اگر چه بعدا اختصاص ارز تا حدودی بهتر شد اما در مجموع میزان واردات نهاده سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد کاهش دارد.

در یک ماهی که اختیارات مدیریت نهاده‌ها به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است تاکنون هیچ فهرستی برای اختصاص ارز معرفی نشده است.

 

*** سیستم توزیع نهاده

 

وی به مشکلات «بازارگاه» سیستم توزیع نهاده بین تولیدکنندگان، اشاره کرد و گفت:

این سیستم نتوانسته نهاده را به صورت صحیح بین تولید کنندگان توزیع کند و برخی از مشکلات بازارنهاده از اینجا ناشی می شود.

سامانه بازارگاه در ماه‌های اخیر هوشمند شده و نسبت به گذشته وضعیت بهتری دارد و در افت نسبی قیمت نهاده‌ها هم  تاثیر گذاشته است.

سیاست دولت باید اولویت‌دهی به اختصاص ارز برای‌نهاده وارد شده به کشور باشد در غیر اینصورت کالاهای رسوبی در گمرک بیشتر می‌شود و یا کیفیت خود را از دست می‌دهند.

 

*** رسوب نهاده در گمرک

 

نهاوندی درخصوص میزان نهاده رسوب شده در گمرک، خاطرنشان کرد:

سه نوع نهاده جو، ذرت و کنجاله به میزان ۸۰۰ هزار تن در گمرک وجود دارد که به دلیل عدم اختصاص ارز هنوز ترخیص نشده است و این نهاده‌ها از برج ۹ سال ۹۸ در گمرک مانده‌اند.

سهم شرکت پشتیبانی امور دام کشور در سال های گذشته و پس از اینکه ارز ۴۲۰۰ تومان به نهاده تعلق گرفت از ۱۰ درصد به ۳۶ درصد افزایش یافته در حالی که این شرکت می‌تواند اجازه دهد این واردات را بخش خصوصی انجام دهد و برای ذخیره سازی استراتژیک این‌ها را از بخش خصوصی دریافت کند.

 

*** بخشنامه جدید بانک مرکزی

 

عضو هیئت مدیره اتحادیه وارد کنندگان دام و طیور ایران در پایان به بخشنامه جدید بانک مرکزی اشاره و بیان کرد:

اخیرا بانک مرکزی مهلت ارائه اسناد حمل کالا را از ۸ ماه به ۲ ماه تقلیل داده و شرایط را برای وارد کنندگان سخت کرده است چرا که در ماه‌های اخیر هیچ تغییری در شرایط واردات از قبیل تحریم‌ها،  اختصاص ارز و انتقال ارز تغییری صورت نگرفته که بانک مرکزی رویه خود را تغییر دهد.

 

*** بازار سیاه نهاده

 

دبیر اتحادیه وارد کنندگان دام و طیور ایران نیز در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود واردکنندگان با نفوذی که دارند واردات را در انحصار خود در آورده و نیز با خارج کردن غیرقانونی نهاده از گمرک و هدایت آن‌ها به انبارهای شخصی بازارهای سیاه را شکل می‌دهند که نهاده‌ها به قیمت ۵ برابر به فروش می رود، اظهار داشت:

طبق قانون هیچ نهاده‌ای بدون مجوز وزارت جهاد کشاورزی حق خروج از گمرک را ندارد بنابراین هیچ واردکننده‌ای چنین کاری را نمی‌تواند بکند.

 اشکال در توزیع نهاده در بازارگاه و نیز عدم تطابق زمان تحویل نهاده به مرغدار با نیاز آن‌ها موجب تشکیل این بازار سیاه می‌شود.

خروج نهاده از گمرک بدون مجوز مشمول کالای قاچاق می‌شود و پلیس در معابر آن‌ها را کنترل و ضبط می‌کند.

 

عباس حاجی‌زاده درخصوص انحصارنهاده، گفت:

زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به این نهاده داده می‌شود، امکان دارد کسانی باشند که با فکر دریافت این ارز و سود ۵ برابری آن به این سمت بیایند.

اما واقعیت این است که این افراد اکنون یا محاکمه می‌شو ند و یا اینکه مجبور شده‌اند کار خود را رها کنند چرا که همه چیز به این سادگی نیست.

۴۰۰ نفر واردکننده چند سال اکنون به ۱۵۰ نفر رسیده است و نشان می‌دهد که واردات‌نهاده انحصاری نیست بسیاری از این‌ها به دلیل مشکلاتی که در واردات بود کار را رها کردند.

 

*** مشکلات اختصاص ارز به نهاده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر اتحادیه وارد کنندگان دام و طیور ایران در پایان مشکلات اختصاص ارز را عامل اصلی گرانی بازار عنوان کرد و بیان کرد:

نهاده صرف خوراک دام و طیور می‌شود و باید همانند غذای انسان مداوم و مستمر باشد مثلا نمی‌شود به دام یه مدت خوراک ندهی و انتظار این باشد که بعدا این کمبود را جبران کنید.

بانک مرکزی زمانی ارز نداد که بیشتر در نیمه نخست سال بود و این کار تاثیر خود را بر بازار نهاده گذاشت و دیگر نمی توان این را جبران کرد.

این اقدام بانک مرکزی باعث شد که قیمت کنجاله در بازار به ۵ برابر قیمت مصوب برسد.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول