کد خبر:244380
پ
بانک مرکزی
روابط عمومی بانک مرکزی:

خریداری ۱۱۷۰ هزارمیلیارد تومان اوراق بدهی دولت توسط سه بانک

روابط عمومی بانک مرکزی از خرید ۱۱.۷ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت از سوی سه بانک در جریان بیست و نهمین مرحله حراج این اوراق خبر داد.

روابط عمومی بانک مرکزی از خرید ۱۱.۷ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت از سوی سه بانک در جریان بیست و نهمین مرحله حراج این اوراق خبر داد.

 

*** ثبت معاملات در سامانه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بانک مرکزی پیرامون اوراق بدهی دولت اعلام کرد:

پیرو اطلاعیه  ۱۸ آذرماه ۱۳۹۹ درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، در برگزاری بیست و نهمین مرحله از این حراج، سه بانک سفارش‌های خود را به ارزش ۱۱.۷ هزار میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بین‌بانکی ثبت کردند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه سفارش‌ها با فروش ۹.۹ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۵۸» با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۵۴ و ۱.۸ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۶۰» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۵ درصد موافقت کرد.

معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در ۲۵ آذرماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

همچنین در روزهای  ۱۹ و ۲۴ آذرماه ۱۳۹۹، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی ۳ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۵۵» را خریداری کردند.

بنابراین در مجموع ۱۴.۷ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت طی هفته منتهی به ۲۵ آذرماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

 

*** برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی 

 

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله سیام حراج اوراق بدهی دولتی برای فروش به بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در ۲ دی‌ماه ۱۳۹۹ اجرا می‌کند.

اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است:

 

اوراق بدهی دولت

 

بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج برای خرید اوراق بدهی دولت می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت ۱۲:۰۰ در ۳۰ آذرماه ۱۳۹۹ تنها از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲:۰۰ در ۳۰ آذرماه ۱۳۹۹ از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند.

معاملات مربوط به این حراج در ۲ دی‌ماه ۱۳۹۹ انجام خواهد شد. 

کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است.

همچنین به نهادهای مالی شرکت‌کننده در این حراج توصیه می‌شود، تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش‌گذاری مدنظر قرار دهند.

 

*** عرضه اوراق به قیمت یکسان

 

وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد.

بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

همچنین بر اساس جز (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است.

بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تأمین مالی دولت خریداری کند.

 

*** تعهد بانک مرکزی نسبت به فروش اوراق در بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارگزاری بانک مرکزی تأمین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول