کد خبر:244293
پ
محسن زنگنه
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

جزئیات نامه رهبر معظم انقلاب به رییس جمهور/ دولت باید بودجه ۱۴۰۰ را اصلاح کند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از نامه رهبر معظم انقلاب به رییس جمهوری درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از نامه رهبر معظم انقلاب به رییس جمهوری درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** نامه رهبر معظم انقلاب به رییس جمهور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن زنگنه از ارسال نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور برای تعیین میزان برداشت از صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

 

وی در ادامه بیان کرد: رئیس مجلس بر اساس عُرف هر ساله پس از تقدیم لایحه بودجه کل کشور در صورت برداشت بیش از ۲۰ درصد سهم شرکت ملی نفت دولت از صندوق توسعه ملی، از رهبر معظم انقلاب کسب تکلیف می‌کند، چرا که برداشت از صندوق توسعه ملی نیازمند تائید ایشان است.

 

*** برداشت از صندوق توسعه ارزی

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت مجوز برداشت هر ساله از صندوق توسعه ارزی را صرفاً تا ۲۰ درصد در اختیار دارد، گفت:

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ علاوه بر این مقدار، ۱۸ درصد دیگر یعنی به میزان ۷۵ هزار میلیارد تومان در جدول منابع برداشت از صندوق توسعه ملی را مشخص کرده است.

بر این اساس، رئیس‌جمهور طی نامه‌ای از رهبر معظم انقلاب برای این میزان برداشت کسب اجازه کرده بود که ایشان برداشت مازاد در ۲۰ درصد و تا سقف ۳۸ درصد را منوط به سقف فروش یک میلیون بشکه در روز کرده‌اند و درباره مابقی آن هم فرموده‌اند که «بیش از ۲۰ درصد برداشت نشود

.

وی در ادامه تصریح کرد: مقام معظم رهبری همچنین فرموده‌اند که «مطالبات و تسهیلاتی را که دولت در سال ۹۹ از محل صندوق ذخیره ارزی برداشت کرده، باید بازگرداند».

 

*** برداشت از صندوق ذخیره ارزی در قالب بودجه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان، اضافه کرد:

مقام معظم رهبری برداشت از صندوق ذخیره ارزی را که در سال ۱۴۰۰ حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ هزار یورو می‌شود را هم ممنوع اعلام کرده و فرموده‌اند که «اگر قرار است برداشتی از صندوق ذخیره ارزی انجام شود، باید در قالب بودجه صورت گیرد».

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول