کد خبر:244247
پ
خرید گندم
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

افزایش ۵۶ درصدی خرید گندم در ۸ ماهه سال جاری

براساس آمار منتشر شده وزارت صنعت در هشت ماهه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان گندم خریداری شده است که نسبت به سال ۹۸ افزایش ۵۶.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

براساس آمار منتشر شده وزارت صنعت در هشت ماهه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان گندم خریداری شده است که نسبت به سال ۹۸ افزایش ۵۶.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

 

*** افزایش خرید گندم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس آماری که وزارت صنعت منتشر کرده است شرکت بازرگانی دولتی ایران از ابتدای سال جاری تا پایان آبان‌ماه هشت میلیون و ۲۲۵ هزار و ۲۰۰ تن گندم به ارزش ۲۰ هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان خریداری کرده است.

در مدت مشابه سال ۹۸ هفت میلیون و ۷۱۶ هزار و ۲۰۰ تن گندم به ارزش ۱۳ هزار و ۳۰۵ میلیارد تومان خریداری شده بود که آمارهای سال جاری حکایت از رشد ۵۶.۲ درصدی در ارزش و  ۶.۶ درصدی در وزن دارد.

 

*** خرید دانه‌های روغنی

 

همچنین شرکت بازرگانی دولتی ایران در هشت ماهه سال جاری اقدام به خرید ۲۶۴ هزار و ۷۰۰ تن انواع دانه‌های روغنی از جمله کلزا، سویا، گلرنگ و آفتابگردان به ارزش یک‌هزار و ۱۸۴ میلیارد تومان کرده است.

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۴۱۰ هزار و ۳۰۰ تن دانه‌های روغنی به ارزش یک‌هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان خریداری شده بود که نشان از کاهش ۳۵ درصدی در وزن و ۱۱ درصدی در ارزش دارد.

ارقام اعلام شده از سوی وزارت صنعت در میزان ارزش بدون احتساب هزینه های تبعی خرید محاسبه شده است.

 

*** خودکفایی در تولید گندم

 

در سال‌های اخیر به دلیل خودکفایی در تولید گندم و خرید از کشاورزان داخلی، ورود این محصول به کشور ممنوع بوده و به غیر از تکمیل ذخایر کشور در برخی مواقع توسط شرکت بازرگانی دولتی، مجوزی برای واردات گندم برای بخش خصوصی صادر نشده است.

تولید گندم در سال ۹۸ به ۱۴ میلیون تن و خرید تضمینی آن به بیش از هشت میلیون تن رسید که نشان می‌دهد دولت در سایه تحریم‌ها، برای خودکفایی در تولید این محصول استراتژیک، عملکرد مطلوبی ارائه داده و توانسته با ایجاد درآمدزایی و انگیزه برای تولیدکنندگان، تولید بالا و مستمر این محصول را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

 

*** ایران، هفتمین مصرف‌کننده گندم در جهان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق آمار سال ۸۸، ایران با سرانه مصرف ۱۹۴ کیلوگرم به عنوان هفتمین مصرف‌کننده بزرگ گندم در سطح جهان شناخته شد و در سال ۹۳، سرانه مصرف هر ایرانی به حدود ۱۶۷.۶ کیلوگرم رسید.

در حالی که سرانه مصرف این محصول در جهان در همان زمان به طور میانگین ۶۷٫۱ کیلوگرم برآورد شده بود، این اعداد نشان می‌دهد که دولت در بهبود کیفیت نان و اصلاح الگوی مصرف نیز موفق بوده و میزان مصرف را کاهش داده است.

در نتیجه با وجود ادامه تحریم‌ها علیه ایران، دولت برای خودکفایی در تولید محصول استراتژیک گندم و عدم وابستگی به کشورهای بیگانه، موفق عمل کرده و برای رضایت تولیدکنندگان تلاش می کند تا با ایجاد درآمدزایی و انگیزه، تولید بالا و مستمر این محصول استراتژیک را ادامه دهد.

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول