کد خبر:244196
پ
فولاد-خام
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

افزایش ۴٫۵ درصدی تولید فولاد خام در کشور

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، در سلسله گزارش‌های محصولات منتخب، آخرین وضعیت صنعت فولاد خام و محصولات فولادی را منتشر کرد.

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، در سلسله گزارش‌های محصولات منتخب، آخرین وضعیت صنعت فولاد خام و محصولات فولادی را منتشر کرد.

 

*** صنعت فولادسازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، صنعت فولاد یکی از صنایعی است که نقش مهمی در رشد و توسعه کشورهای پیشرفته صنعتی ایفا کرده است و همواره مصرف سرانه فولاد، به عنوان یکی از شاخص‌های رشد و توسعه کشورها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

در ایران این صنعت به دلیل ایجاد اشتغال، درآمد ارزی و ایجاد تحرک در صنایع پایین دستی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

این کالا بعد از نفت و گاز دومین کالای پرحجم تجارت جهانی را تشکیل می‌دهد و تعداد زیادی از صنایع پایه از قبیل حمل ‌و نقل، ساختمان، ساخت ماشین‌آلات، معدن و دیگر صنایع مرتبط با تولید و انتقال انرژی، به صنعت‌فولاد وابسته هستند.

از این رو بهبود و توسعه صنعت فولاد از اهمیت ویژه‌ای در توسعه اقتصادی کشورها برخوردار است.

براساس مطالعات انجمن جهانی‌فولاد، به ازای هر ۱ دلار ارزش افزوده در صنعت فولاد، ۲٫۵۰ دلار ارزش افزوده در سایر بخش‌های اقتصادی جهانی ایجاد می‌شود.

همچنین هر ۲ نفر اشتغال در بخش صنایع فولاد، منجر به ۱۳ نفر اشتغال در سایر زنجیره‌های تامین آن می‌شود.

آمار انجمن جهانی فولاد نشان داد، تولید جهانی فولادخام در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته ۳٫۰ درصد افزایش یافته و به ۱۸۶۸٫۸ میلیون تن رسید.

 

*** افزایش تولید فولاد خام 

 

در ایران، تولید فولادخام با ۴٫۵ درصد افزایش، به ۲۵٫۶ میلیون تن رسید. همچنین تولید جهانی محصولات فولادی در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته ۳٫۴ درصد افزایش یافت و به ۱۷۶۷ میلیون تن رسید. در ایران، تولید محصولات فولادی با ۵٫۶ درصد کاهش، به ۱۸٫۵ میلیون تن رسیده است.

 

*** آخرین وضعیت طرح‌های در دست اجرا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در طرح‌های در دست اجرای تولید فولاد‌خام، استان‌های کرمان، خوزستان، یزد، فارس و گیلان به ترتیب با ۱۴، ۱۳، ۱۰، ۸ و ۶ درصد، مجموعا با ۵۱ درصد ظرفیت اسمی مورد انتظار کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

در طرح‌های در دست اجرای تولید محصولات فولادی، استان‌های خوزستان، کرمان، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی و یزد به ترتیب با ۱۸، ۹، ۷، ۶، ۵٫۴ و ۵٫۱ درصد، مجموعا با ۵۲ درصد ظرفیت اسمی مورد انتظار کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

۵۴ درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال صنعت فولاد‌خام به استان‌های خوزستان، یزد، هرمزگان و اصفهان به ترتیب با ۱۶، ۱۵، ۱۲ و ۱۱ درصد تعلق دارد.

۶۶ درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال صنعت محصولات‌فولادی به استان‌های اصفهان، قزوین، یزد، خوزستان، مرکزی و آذربایجان شرقی به ترتیب با ۲۰، ۱۲، ۹، ۹، ۸ و ۸ درصد تعلق دارد.

 

اینستاگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / تلگرام خبرگزاری صنایع: @sanaye_press / توییتر خبرگزاری صنایع: @sanaye_press

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول