کد خبر:244119
پ
گذرگاه ریمدان-گبد
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

شمارش معکوس برای افتتاح دومین گذرگاه رسمی میان ایران و پاکستان/ افتتاح گذرگاه مرزی ریمدان-گبد

رایزنی‌ها میان ایران و پاکستان برای آغاز فعالیت گذرگاه مرزی ریمدان-گبد به مراحل پایانی نزدیک شده و قرار است دومین گذرگاه مرزی رسمی میان دو همسایه تا چهار روز دیگر با حضور مقام‌های ارشد دو کشور افتتاح شود.

رایزنی‌ها میان ایران و پاکستان برای آغاز فعالیت گذرگاه مرزی ریمدان-گبد به مراحل پایانی نزدیک شده و قرار است دومین گذرگاه مرزی رسمی میان دو همسایه تا چهار روز دیگر با حضور مقام‌های ارشد دو کشور افتتاح شود.

 

*** افتتاح گذرگاه مرزی ریمدان-گبد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، افتتاح گذرگاه ریمدان-گبد نوید رونق اقتصادی میان دو کشور همسایه و همچنین افزایش رفت و آمد مردمی است که سبب تقویت روابط و ایجاد فرصت‌های بیشتر در مسیر گسترش تعاملات اقتصادی بازرگانی می‌شود.

مقامات ایران و پاکستان طی سال‌های اخیر طرح افزایش گذرگاه‌های مرزی را در دستور کار قرار دادند و آخرین تحول آن نیز مربوط به سفر ماه گذشته وزیر امور خارجه کشورمان به اسلام آباد و اعلام خبر خوش بازگشایی مرز ریمدان می‌شود.

بر همین اساس شمارش معکوس برای بازگشایی این گذرگاه جدید مرزی آغاز شده و طی دیدار سید رسول موسوی دستیار ویژه وزیر امور خارجه ایران و رحیم حیات قریشی سفیر پاکستان در تهران، این موضوع به طور رسمی اعلام شد.

 

*** دستیار ویژه وزیر امور خارجه/ افتتاح گذرگاه‌مرزی‌ریمدان-گبد در ۲۹ آذرماه 

 

دستیار ویژه وزیر امور خارجه کشور در توییتی اعلام کرد که روز ۲۹ آذر (۱۹ دسامبر) گذرگاه مرزی ریمدان-گبد با حضور مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران و پاکستان افتتاح می‌شود و ایران و پاکستان با داشتن ۹۰۹ کیلومتر مرز مشترک تنها از یک گذرگاه مرزی میرجاوه-تفتان برخوردار بودند.

 

*** مهم‌ترین نتیجه سفر ماه گذشته ظریف به پاکستان

 

گشایش مرز ریمدان از مهم‌ترین نتایج سفر ماه گذشته ظریف به پاکستان است.

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با مقامات پاکستانی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران به زودی گذرگاه ریمدان در استان سیستان‌ و بلوچستان را افتتاح خواهد کرد و از طرف پاکستانی خواست تا این کشور نیز گذرگاه گبد را باز کند.

همچنین پیشنهاد شد به مرور گذرگاه‌های مرزی دیگری از جمله گذرگاه پیشین – مند بین دو کشور افتتاح شود و معبرهای ورودی و خروجی میان دو کشور افزایش یابد.

 

*** مزایای گذرگاه‌ریمدان-گبد

 

فعالیت رسمی و با تمام ظرفیت گذرگاه ریمدان-گبد تاکنون با استقبال گسترده سیاسیون و جامعه بازرگانی پاکستان همسایه شرقی ایران همراه بوده است.

با توجه به اینکه مرز میرجاوه-تفتان تنها گذرگاه رسمی میان ایران و پاکستان جهت تبادل تجارت و رفت و آمدهای شهروندان شناخته می‌شود، فعالیت گذرگاه جدید ریمدان محدودیت‌های پیش روی بازرگانان پاکستانی به ویژه ساکنان ایالت بلوچستان برای دسترسی به نقطه صفر مرزی را کاهش می‌دهد.

تسهیل در دسترسی به بازار ایران، افزایش صادرات-واردات، کاهش زمان سفر به دو کشور و استفاده بهتر از ظرفیت‌های دو استان همجوار مرزی از مزایای گذرگاه جدید ریمدان-گبد محسوب می‌شود.

ستایش جامعه بازرگانی و تجار پاکستان از تصمیم کلیدی ایران برای گشایش مرز ریمدان حاکی از اشتیاق کشور همسایه برای برخورداری از روابط نزدیک با ایران و بهره‌گیری از فرصت طلایی توسعه تجارت دوجانبه است؛ رویای دیگری که دو کشور آن را به حقیقت تبدیل کردند و از مواهب آن بهره مند شده و می‌شوند.

 

*** توسعه تجارت و همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دستیار ویژه وزیر امور خارجه کشورمان اواسط خردادماه سال ۹۸ با سفر به ایالت بلوچستان پاکستان از نزدیک مسائل پیش روی تجارت دو کشور از جمله فعالیت‌های بازرگانی در مرز زمینی را با طرف‌های پاکستانی و ذی نفعان بازرگانی-تجاری ایالت بلوچستان را مورد بحث و بررسی قرار داد.

عمده تجارت ایران و پاکستان از طریق مسیر زمینی منتهی به گذرگاه مرزی میرجاوه (تفتان) انجام می‌شود و در این بین ساکنان دو منطقه سیستان و بلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان سهم بسزایی برای توسعه تجارت و همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور همسایه دارند. در عین حال فعالیت رسمی معبر ریمدان-گبد می‌تواند جان تازه‌ای به مراودات مرزی ببخشد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هفده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول