کد خبر:243904
پ
کیومرث داوودی
معاون حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات:

۵ تخلف دولت در بودجه ۱۴۰۰ درباره درآمد هدفمندی یارانه‌ها

معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات از ۵ تخلف دولت در بودجه ۱۴۰۰ درباره درآمد هدفمندی یارانه‌ها خبر داد.

معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات، ۵ تخلف دولت در بودجه ۱۴۰۰ درباره درآمد هدفمندی یارانه‌ها را مطرح کرد.

 

*** تخلف در لایحه بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کیومرث داودی درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را به عنوان یکی از منابع مهم بودجه سالانه بیان کرد و اظهار داشت:

به استناد مفاد تبصره (۱) ماده (۳۹) قانون برنامه ششم توسعه، سهم سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها از دریافتی‌ها، باید هر ساله در ردیف منابع عمومی و مصارف مرتبط با آن، بصورت ردیف‌های مستقل و جداگانه در ارقام بودجه عمومی درج شود، اما متاسفانه این حکم رعایت نشده است.

بررسی‌های دیوان محاسبات نشان می‌دهد که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور، مغایر با مفاد (۱) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، منابع حاصل از فروش آب و برق و سوخت نیروگاه‌ها از بودجه هدفمندی حذف شده است.

در حالی که منابع حاصل از موارد مذکور در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان لحاظ شده است.

 

*** فروش خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه هدفمند کردن یارانه‌ها

 

وی نکته اساسی دیگر را پیش‌بینی منابع حاصل از فروش خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه هدفمند کردن یارانه‌ها دانست و خاطرنشان کرد:

متاسفانه این رویه نادرست از سال ۱۳۹۹ اعمال شده و با عنایت به مصارف دیده‌شده برای آن، درست این است که این منابع در جدول (۵) ماده واحده درج شود.

در لایحه مذکور، به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اجازه داده شده است تا در صورت عدم تحقق منابع پیش‌بینی شده در جدول تبصره (۱۴) لایحه مذکور، معادل کسری منابع و با تضمین خود اقدام به انتشار اوراق مالی اسلامی نماید که این موضوع هم مغایر با اهداف قانون هدفمندسازی یارانه‌ها می‌باشد.

 

*** ضعف لایحه بودجه سال ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات در پایان عدم درج منابع وصولی در سال ۱۴۰۰ از محل صادرات فرآورده‌های نفتی سنوات قبل را به عنوان یکی دیگر از ضعف لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور عنوان کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول