کد خبر:243830
پ
بودجه
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

کسری بودجه پنهان لایحه بودجه ۱۴۰۰ چقدر است؟

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته توسط دیوان محاسبات، حدود ۱۹٫۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای پیش‌بینی شده در بخش سایر درآمدها در لایحه بودجه سال آینده محقق شده‌اند و در نتیجه، احتمال عدم تحقق بخش اعظم این درآمدها در سال آینده هم نسبتا بالا است.

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته توسط دیوان محاسبات، حدود ۱۹٫۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای پیش‌بینی شده در بخش سایر درآمدها در لایحه بودجه سال آینده محقق شده‌اند و در نتیجه، احتمال عدم تحقق بخش اعظم این درآمدها در سال آینده هم نسبتا بالا است.

 

*** درآمدهای پیش‌بینی شده در بخش سایر درآمدها در لایحه بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به اعتقاد کارشناسان و مراکز پژوهشی مانند مرکز پژوهش‌های مجلس، لایحه بودجه ۱۴۰۰ مشابه لوایح بودجه سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ با کسری بودجه فراوانی تنظیم شده و بخش چشمگیری از منابع پیش‌بینی شده توسط دولت محقق نخواهد شد.

جالب است بدانید این پیش‌بینی کارشناسان و مراکز پژوهشی بدون توجه به بیش برآورد بخش سایر درآمدها در منابع عمومی بودجه صورت می‌گیرد و این بخش از منابع که بررسی بیش برآورد آن بدون دسترسی به میزان تحقق آنها در سال‌های قبل ممکن نیست، هم کسری بودجه قابل توجهی دارد.

دیوان محاسبات کل کشور در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته است که در ادامه جزئیات آن آمده است:

 

*** منابع پیش‌بینی شده از محل ردیف‌های با عملکرد کمتر از ۵۰ درصد

 

براساس بررسی‌های دیوان محاسبات، بخش قابل توجهی از منابع پیش‌بینی شده از محل سایر درآمدها که معمولا در ردیف‌های بودجه‌ای قرار دارند که با رقم ۱۲ تا ۱۶ آغاز می‌شود و همچنین برخی منابع دیگر دولت در سال‌های اخیر، فاقد عملکرد (عملکرد صفر درصد) بوده یا عملکردی کمتر از ۵۰ درصد داشته‌اند.

براساس این گزارش،۲۹ ردیف منابع عمومی در سال ۹۸ فاقد عملکرد بوده که از این تعداد ۱۳ ردیف در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ حذف و برای ۱۶ ردیف باقیمانده مجموعا مبلغ ۲۲ هزار و ۳۷۱ میلیارد تومان منابع در این لایحه نظر گرفته شده است. میزان منابع پیش بینی شده از محل این ۱۶ ردیف در قانون بودجه ۹۸، ۶ هزار و ۳۳۳ میلیارد تومان بوده است.

 

 

همچنین مطابق با بررسی‌های دیوان محاسبات، ۲۱ ردیف منابع عمومی در سال ۹۸ عملکردی کمتر از ۲۰ درصد که برای این ردیف‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجموعا مبلغ ۲۹ هزار و ۹۵۱ میلیارد تومان منابع در این لایحه نظر گرفته شده است.

میزان منابع پیش‌بینی شده از محل این ۲۱ ردیف در قانون بودجه ۹۸، ۱۵ هزار و ۴۹۱ میلیارد تومان بوده و صرفا ۱۵۱۳ میلیارد تومان یعنی حدود ۱۰ درصد درآمدهای مصوب از این محل در سال مذکور محقق شده است.

 

 

براساس این گزارش، ۱۸ ردیف منابع عمومی در سال ۹۸ عملکردی بین ۲۰ تا ۵۰ درصد داشته‌اند که برای این ردیف‌ها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجموعا مبلغ ۲۱۶ هزار و ۱۰۸ میلیارد تومان منابع در این لایحه نظر گرفته شده است.

میزان منابع پیش‌بینی شده از محل این ۱۸ ردیف در قانون بودجه ۹۸، ۱۶۶ هزار و ۷۳۸ میلیارد تومان بوده و صرفا ۵۲ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان یعنی کمتر از یک سوم درآمدهای مصوب از این محل در سال مذکور محقق شده است.

 

 

 

*** منابع پیش‌بینی شده در بخش «سایر درآمدها» از محل ردیف های با عملکرد کمتر از ۵۰ درصد

 

اگر موارد فاقد عملکرد یا دارای عملکرد کمتر از ۲۰ درصد یا عملکرد بین ۲۰ تا ۵۰ درصد را که در بخش سایر درآمدها طبقه‌بندی نمی‌شوند بلکه جزو درآمدهای مالیاتی یا منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یا واگذاری دارایی‌های مالی را از جداول فوق حذف کنیم، میزان کسری بودجه پنهان که ناشی از عدم تحقق بخش سایر درآمدها است، بدست می‌آید.

مطابق با جدول زیر، ۱۶ ردیف درآمدی از مجموع ۶۸ ردیف درآمدی که در جداول فوق به آنها اشاره شده، درآمدهای مالیاتی یا منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یا واگذاری دارایی‌های مالی هستند که میزان آنها در سال ۹۸ بالغ بر ۱۵۹ هزار و ۳۲۲ میلیارد تومان بوده و در لایحه بودجه ۱۴۰۰، حدود ۲۴۸ هزار و ۹۳۱ میلیارد تومان از این محل پیش‌بینی شده است.

 

 

با توجه به جدول فوق، مطابق با جداول فوق، از مجموع ۵۲ ردیف درآمدی در بخش سایر درآمدهاکه در سال ۹۸، فاقد عملکرد یا دارای عملکرد کمتر از ۲۰ درصد یا عملکرد بین ۲۰ تا ۵۰ درصد بوده‌اند، بالغ بر ۱۹ هزار و ۴۹۹ میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ درنظر گرفته شده است. میزان منابع پیش بینی شده از محل این ۵۲ ردیف در قانون بودجه ۹۸، ۲۹ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان بوده و صرفا ۵ هزار و ۵۱۶ میلیارد تومان یعنی حدود ۱۹ درصد درآمدهای مصوب از این محل در سال مذکور محقق شده است.

 

*** کسری بودجه پنهان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با توجه به آمارهای ارائه شده توسط دیوان محاسبات کل کشور، تحقق حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی که از محل ردیف‌های درآمدی با عملکرد کمتر از ۵۰ درصد در بخش سایر درآمدها پیش‌بینی شده‌اند، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و این رقم را می‌توان کسری بودجه پنهان نامید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول