کد خبر:243907
پ
صادقی نیارکی
معاون امور صنایع وزارت صنعت:

کاهش میزان سوداگری در بازار پتروشیمی با اصلاحات انجام شده/ امکان بازنگری و اصلاح در سهمیه‌های پتروشیمی فراهم شد

معاون امور صنایع وزارت صنعت از کاهش میزان سوداگری در بازار پتروشیمی با اصلاحات انجام شده خبر داد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت از کاهش میزان سوداگری در بازار پتروشیمی با اصلاحات انجام شده خبر داد.

 

*** ساماندهی وضعیت عرضه و تقاضا در خصوص واردات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی صادقی نیارکی در رسانه ملی با اشاره اقدامات انجام شده برای ساماندهی وضعیت عرضه و تقاضا در خصوص واردات برخی از محصولات پتروشیمی، اظهار کرد:

واردات محصولات پتروشیمی ممنوع نبوده و سال‌ها است که تعرفه این محصولات ۵ درصد است، چون پتروشیمی جزء مزیت‌های رقابتی کشور است.

در برخی از گریدهای پتروشیمی از جمله انواع pp کمبود تولید و عرضه داریم.

 

معاون امور صنایع وزارت صنعت درباره اینکه کمبود عرضه برخی مواد اولیه پتروشیمی در بورس کالا وجود دارد و این واردات برای جبران کسری انجام شده است، افزود:

واردات پلی پروپیلن سال‌ها است که انجام می‌شود و به دلیل کمبود موجود و تنظیم بازار، واردات صورت می‌گیرد.

دوستان به رانت ارز اشاره می‌کنند، اگر موضوع رانت نرخ ارز بود، کسی ۶۰ درصد بالاتر از نرخ جهانی مواد پلی پروپیلن را خریداری نمی‌کرد.

با اصلاحات انجام شده پیک رقابت‌ها رفع شده است و کالاهایی که با رقابت‌های زیادی همراه بودند، اکنون یا رقابت نمی‌‍شوند و یا به مچینگ می‌روند

 

*** بازار حاشیه‌ای چه زمانی به وجود می‌آید؟

 

وی در ادامه، افزود:

در بورس کالا به واسطه کمبود عرضه و نبود توان تولید به اندازه نیاز موجود، حدود ۴۰ گرید رقابت می‌شود، کالا اگر به اندازه نیاز تولید نشود، بازار حاشیه‌ای پیدا می‌کند.

در حال حاضر پی. وی. سی، پلی پروپیلن گرید فیلم، پ. پ شیمیایی، پ. پ نساجی، استایرن بوتادین و ۲EH که رقابتی در آن انجام نمی شود یا دامنه رقابت آن مدیریت شده است.

 

معاون امور صنایع وزارت صنعت در خصوص سامانه بهین‌یاب، اظهار کرد:

سامانه بهین‌یاب یک درگاه است و در حال حاضر بنگاه‌ها با خوداظهاری و بعضا ارتباط غیر برخط، حامل‌های انرژی از جمله برق را اعلام می‌کنند و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت پیگیر برقرای ارتباط بر خط با تأمین اجتماعی، توانیر و سازمان امور مالیاتی هست که برخی از این ارتباطات نیز انجام گرفته است.

درخواست وزارت صنعت از سازمان امور مالیاتی مدت‌ها است که انجام شده است و برای سامانه بهین یاب درخواست ارتباط داده ها صورت گرفته است.

 

*** کاهش میزان سوداگری در بازار پتروشیمی

 

وی در بخش دیگری از سخنانش به کاهش تقاضای کاذب در بازار پتروشیمی با اصلاحات انجام شده اشاره کرد و افزود:

اعداد باید ثبت شوند، در سال ۹۶ عرضه مواد پتروشیمی در کالاهای ملتهب، ۱٫۱۴۶ هزار تن بوده است و در سال ۹۹ به ۱٫۱۳۸ هزار تن رسیده است.

این در حالی است که با وجود افزایش تولید محصولات پایین دستی با انجام اصلاحات انجام گرفته توسط وزارت صنعت میزان سوداگری را کاهش شدید داده است.

تقاضای کالای ملتهب در سال ۹۶ حدود ۲٫۲۰۰ هزار تن بوده است و در سال ۹۸ به ۱٫۷۰۰ هزار تن رسیده است

 

*** تقاضای کالاهای ملتهب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور صنایع وزارت صنعت در پایان پیرامون اینکه در سال ۹۶ عرضه مواد پتروشیمی در کالاهای ملتهب یک میلیون و ۱۴۶ هزار تن، در سال ۹۷ یک میلیون تن، در سال ۹۸ یک میلیون و ۱۵۷ هزار تن و در ۸ ماه سال ۹۹ این عرضه یک میلیون و ۱۴۱ هزار تن بوده است، اظهار کرد:

درباره تقاضای کالاهای ملتهب در سال ۹۶ میزان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن، سال ۹۷ چهار میلیون تن، سال ۹۸ هم یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن و در سال ۹۹ یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده است که نشان از اصلاحات انجام گرفته در سهمیه‌ها و توزیع بهینه است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول