کد خبر:243815
پ
داوود گودرزی
دبیر قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی:

سهم ۳۵ درصدی قاچاق از مجموع واردات کشور

دبیر قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی، سهم قاچاق از مجموع واردات کشور را ۳۵ درصد اعلام کرد.

دبیر قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی، سهم قاچاق از مجموع واردات کشور را ۳۵ درصد اعلام کرد.

 

*** قوانین متعدد و متناقض، سرچشمه مفاسد اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، داود گودرزی در نشست خبری ۲۴ آذرماه با بیان اینکه یکی از سرچشمه‌های مفاسد اقتصادی قوانین متعدد و متناقض است،‌ اظهار داشت:

قبل از انقلاب ۱۲ هزار قانون در کشور وجود داشت که اکنون با انجام تنقیح قوانین تعداد آن‌ها به ۱۰۵۰۰ قانون رسیده اما هنوز قوانین موجود نیاز به تنقیح و یکپارچه‌سازی و اصلاح دارد.

قوانینی که از این پس نوشته می‌شود باید دو ویژگی داشته باشد، یکی جلوی فساد را بگیرد و دیگری اینکه شفاف و غیرمبهم باشد که هر کسی از قانون برداشت واحد داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه باید قوانین ضمانت اجرا داشته باشد، ‌گفت:

اگر کسی قانون را اجرا نکرد چه مجازاتی برایش در نظر گرفته می‌شود اخیرا در قانون مقابله با تحریم‌ها و برجام بندی اضافه شده که ضمانت اجرای قانون است که برای عدم اجرای آن جرم‌انگاری شده است.

 

*** شفافیت مانع انجام فساد و قاچاق است

 

دبیر قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی همچنین شفافیت را یکی از مواردی دانست که مانع انجام فساد می‌شود و بیان کرد:‌

سامانه‌های مختلفی در کشور طراحی شده اما چند سوال مدنظر است که باید چه چیزی را چگونه و برای چه کسانی شفاف کنیم.

به هرحال باید جریان پول، کالا و خدمات در کشور برای مردم، بنگاه‌های اقتصادی و مدیران و همچنین مجموعه امنیتی و نظارتی باید شفاف باشد به گونه‌ای که مدیران بدانند در حال حاضر چه میزان کالا در کشور تولید می‌شود چه میزان مصرف، چه میزان وارد و چه میزان در انبارها موجود است.

گودرزی همچنین با بیان اینکه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۲ تصویب شده و در آنجا سامانه‌های مختلف مانند سامانه جامع تجارت و سامانه‌های انبارداری پیش‌بینی شده است، تصریح کرد:

اما این سامانه‌ها هنوز به صورت کامل ایجاد نشده و اخیراً رییس‌جمهور اعلام کرد ۷۰ درصد سامانه تجارت راه‌اندازی شده و ۳۰ درصد آن تا ۱۱ بهمن به بهره‌برداری می‌رسد، حال سؤال این است که آیا با راه‌اندازی ۷۰ درصد سامانه جامع تجارت آیا ۷۰ درصد از قاچاق کم می‌شود و آیا می‌توان انتظار داشت با راه‌اندازی ۳۰ درصد دیگر جریان قاچاق کالا در کشور شفاف و روشن شود؟

 

*** تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا

 

وی در خصوص تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا، خاطرنشان کرد:‌

بر اساس گزارش رسمی شورای عالی امنیت ملی و سایر دستگاه‌های نظارتی و همچنین تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا که در اردیبهشت سال جاری در مجلس قرائت شد ۹۵ درصد از قاچاق کالا به کشور از مبادی رسمی و گمرکات صورت می‌گیرد.

همچنین بر اساس این گزارش تحقیق و تفحص ۳۵ درصد از حجم واردات به کشور را کالای قاچاق تشکیل می‌دهد که ۹۵ درصد آن از مبادی رسمی و بقیه آن از طریق غیررسمی مانند کوله‌بری، انجام می‌شود.

‌بر اساس گزارش تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا از کل قاچاق انجام شده در کشور تنها یک درصد از پرونده‌ها قضایی شده و با آن برخورد می‌شود که منجر به صدور حکم و اجرای حکم می‌شود.

 
*** میزان قاچاق کالا در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی در پایان میزان کل قاچاق کالا به کشور را سالانه ۲۱٫۵ تا ۲۵٫۵ میلیارد دلار عنوان کرد و اظهار داشت:

این آمار در سال ۹۷ بوده است، در حالی که در همان سال میزان واردات رسمی کشور ۴۰ میلیارد دلار بوده است.
متأسفانه سامانه‌های جامع الکترونیکی نداریم و آمار فعالیت سالم اقتصادی هم به صورت دقیق در دست نیست و از طرفی کالای قاچاق زیرزمینی و مخفی است.

‌طبق آمار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز حجم قاچاق در کشور بر اساس آخرین برآورد آن‌ها در دو سه سال قبل سالانه ۱۲٫۵ میلیارد دلار است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول