کد خبر:244134
پ
رضا-اردکانیان
وزیر نیرو:

رعایت اصول توسعه پایدار در مناطق مرزی

وزیر نیرو بر ضرورت رعایت اصول توسعه پایدار در مناطق مرزی تاکید کرد.

وزیر نیرو بر ضرورت رعایت اصول توسعه پایدار در مناطق مرزی تاکید کرد.

 

*** رعایت اصول توسعه پایدار در مناطق مرزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان، ۲۴ آذرماه در هجدهمین جلسه کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی که به ‌منظور بررسی برنامه‌های سازگاری با کم آبی استان‌های کردستان و ایلام و با حضور نمایندگان سازمان‌ها و وزارتخانه‌های عضو کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی، استانداران، مدیران شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب و سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان‌های کردستان و ایلام برگزار شد، بر ضرورت توجه به اصول توسعه پایدار در توسعه استان‌های مرزی تاکید کرد.

 

وزیر نیرو در پایان ضمن تقدیر از تلاش‌های انجام شده در دو کارگروه استانی برای تدوین برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی خاطر نشان کرد:

توسعه استان‌های مرزی در شرق و غرب کشور باید با تمرکز بر ارتقای بهره‌وری در استفاده از منابع و با رعایت ملاحظات زیست محیطی باشد.

 

*** سازگاری با کم‌آبی استان کردستان

 

بر پایه این گزارش در بخش نخست جلسه به بررسی برنامه‌ سازگاری با کم‌آبی استان کردستان پرداخته شد.

برنامه این استان پیش از این در پنجاه و یکمین جلسه کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی مورخ ششم آبان ۱۳۹۹ مطرح و پس از اعمال اصلاح‌های پیشنهادی همه دستگاه‌ها، در جلسه هجدهم کارگروه ملی مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست به چالش‌های کمی و کیفی منابع آب استان کردستان به ‌ویژه در بخش نواحی شرقی پرداخته و تاکید شد، برنامه‌های آمایش و بهره‌برداری از منابع آب و خاک استان باید به گونه‌ای تدوین شود که با اجرای آن وضعیت آبخوان‌ها و مسائل کیفی منابع آب استان تا افق ۱۴۰۵ بهبود قابل ملاحظه‌ای یابد.

در ادامه، برنامه سازگاری با کم‌آبی استان ایلام و موارد محل اختلاف در برنامه مورد نقد و اظهارنظر قرار گرفت.

برنامه استان ایلام پیش از این در سی و هفتمین و چهل و هفتمین جلسه کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی مورخ نهم مرداد ۱۳۹۸ و هجدهم شهریور ۱۳۹۹ مورد بررسی قرار گرفته بود.

 

*** تامین نیاز آبی طرح‌های توسعه کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این برنامه، با تمرکز بر ضرورت تامین نیاز آبی طرح‌های توسعه کشاورزی استان به ارائه مسائل و راهکارها در اصلاح مصرف آب در استان پرداخته شد.

مقرر شد برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی استان‌های کردستان و ایلام جهت بازنگری به کارگروه‌های استانی برگشت داده شود تا با همکاری دستگاه‌های عضو کمیته تخصصی کارگروه ملی طی مهلت دو هفته مورد بازنگری قرار گیرند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول