کد خبر:243658
پ
روح‌الله زم
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تعویق اجلاس تجاری اروپا و ایران/ دردسری به نام روح‌الله زم ، دلیل تعویق اجلاس

اجلاس سه روزه تجاری اروپا و ایران در پی واکنش مداخله‌جویانه سفرای کشورهای غربی به اعدام روح‌الله زم مؤسس و گرداننده رسانه آمدنیوز به تعویق افتاد.

اجلاس سه روزه تجاری اروپا و ایران در پی واکنش مداخله‌جویانه سفرای کشورهای غربی به اعدام روح‌الله زم مؤسس و گرداننده رسانه آمدنیوز به تعویق افتاد.

 

*** تعویق اجلاس تجاری اروپا و ایران در پی اعدام روح‌الله زم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این اجلاس قرار بود از ۲۴ آذر ۱۳۹۹ به مدت سه روز با حضور وزیر امور خارجه ایران، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سفرا و دیپلمات‌های ارشد کشورهای غربی، سازمان‌ها، نهادهای تجاری، فعالان اقتصادی، اندیشمندان و اصحاب رسانه بصورت برخط (آنلاین) برگزار شود.

با این حال کمیته اجرایی این اجلاس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ناگزیر به اتخاذ تصمیم استثنایی شده تا کنفرانس را به تعویق بیندازد.

در این بیانیه با اشاره به این که بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ نفر از ۴۰ کشور برای شرکت در این اجلاس ثبت نام کرده بودند، آمده است که جوامع تجاری اروپایی و ایرانی همچنان ظرفیت‌های قابل توجه و ارزشمندی را در مناسبات اقتصادی با یکدیگر می‌بینند.

بیانیه یادشده خاطرنشان می‌کند که سیاست‌گذاران اروپایی و ایرانی به تعاملات لازم برای دست‌یابی به شرایط مناسب در راستای دیپلماسی اقتصادی ادامه داده و مشتاقانه منتظر برگزاری کنفرانسی در آینده نزدیک خواهند بود.

 

*** بیانیه سفارت فرانسه

بنیان‌گذار رسانه بورس و بازار و از برگزارکنندگان اصلی این اجلاس، علت لغو را به بیانیه سفارت فرانسه در ایران نسبت داد.

سفارت فرانسه در ایران ساعاتی پیش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر این کشور مانند دیگر همتایان آلمانی، اتریشی، ایتالیایی در اجلاس تجاری اروپا و ایران شرکت نخواهند کرد.

 

*** ابلاغ اعتراض شدید ایران به بیانیه اتحادیه اروپا

 

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه از ابلاغ مراتب اعتراض شدید ایران به بیانیه حمایت‌گرایانه اتحادیه اروپا از عنصر شناخته‌شده تروریستی در احضار سفرای آلمان و فرانسه خبر داد.

 

سعید خطیب زاده پیرامون اعتراض شدید ایران به این بیانیه، اظهار داشت:

در دیدارهای برگزار شده، مدیر کل اروپای وزارت خارجه مراتب اعتراض شدید و صریح جمهوری اسلامی ایران به بیانیه‌های اتحادیه اروپا و دو کشور اروپایی در حمایت از عنصر شناخته‌شده تروریستی و حمایت‌های مالی و معنوی برخی‌ کشورهای اروپایی از عناصر و گروه‌های تروریستی که به‌طور مشخص اقدامات مجرمانه امنیتی را در همکاری با سرویس‌های جاسوسی غربی و رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران مرتکب شده و خود نیز به‌ صراحت به آن‌ها اقرار کرده‌اند را به آنها ابلاغ کرد.

 

*** کشورهای اروپایی، مامن تروریست‌ها

 

وی در خصوص دخالت اروپاییان به اعدام روح‌الله زم، بیان کرد:

در این دو دیدار مدیرکل اروپای وزارت خارجه به سفرای آلمان و فرانسه یادآور شد با کدامین استاندارد، تعلیم ساخت بمب‌های آتش‌زا، برنامه‌ریزی برای درگیری‌های خیابانی، همکاری با دولت‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی خارجی با هدف براندازی ساختار سیاسی ایران و معاونت در اقدامات مجرمانه مسلحانه، ژورنالیسم نام دارد؟ و یا بر اساس کدام‌ تعریف یک ژورنالیست تحت رصد، حفاظت و در همکاری با سازمان امنیت داخلی فرانسه و در ارتباط نزدیک با موساد قرار می‌گیرد، مبادرت به جمع‌آوری گسترده اطلاعات حساس ملی از جمله نظامی نموده و آن‌ها را در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای خاص قرار می‌دهد؟ کما اینکه برغم آگاهی مقامات فرانسوی از فعالیت‌ها و تحرکات ضد ایرانی روح‌الله زم ، سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه پیش از این تایید کرده بود که از آزادی کامل در تحرکات خود برخوردار بوده است.

جای بسی شرم است که برخی کشورهای اروپایی سال‌ها است مامن تروریست‌ها از گروهک منافقین گرفته تا جنایتکاران الاحوازیه شده‌اند.

 
*** حقوق بشر بازیچه اهداف سیاسی

 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پایان با بیان اینکه جای بسی تاسف است که ارزش‌های والای انسانی و بشری اینچنین بازیچه دست دولت‌هایی شده است که همه چیز از جمله حقوق بشر و آزادی بیان را تبدیل به یک ابزار برای اهداف سیاسی کوته‌بینانه خود کرده‌اند، اظهار داشت:

مدیرکل اروپای وزارت خارجه در دیدارهای انجام شده اضافه کرد متاسفانه کشورهای اروپایی با پناه دادن به عوامل تروریست و جنایت‌کاری که دستشان به خون ملت ایران آلوده است، چشم بستن بر اعمال مجرمانه آن‌ها و مهم‌تر از آن سعی در تطهیر تروریسم، از نظر ملت بزرگ ایران در اقدامات ننگین چنین عناصری سهیم هستند.

اینکه اتحادیه اروپا و کشورهای آلمان و فرانسه به ‌جای عذرخواهی از ملت ایران و خانواده‌های شهدای عملیات تروریستی و مجرمانه و پذیرش سهم خود در این اقدامات، مدعی حمایت از عوامل جنایتکار می شوند، قویا محکوم بوده و لذا اظهارات منافقانه آن‌ها از کمترین ارزشی نزد ملت و دولت ایران برخوردار نیست.

 

*** شرکت در اجلاسی با میزبانی آل سعود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جالب‌تر آن است که سفرای کشورهای یادشده در حالی از شرکت در اجلاس تجاری اروپا و ایران در پی اعدام روح‌الله زم امتناع کردند که کمتر از یک ماه پیش سران همین کشورها به رغم جنایات جنگی سعودی‌ها در تحمیل جنگ و محاصره اقتصادی علیه یمن و ترور جمال خاشقجی در کنسول‌گری عربستان در استانبول و بازداشت شمار بسیاری از زنان و مردان فعال در زمینه دفاع از حقوق بشر و همچنین بازداشت شاهزادگان سعودی و بازرگانان در هتل (رویتز) در ریاض و مصادره بیش از دو میلیارد دلار از ثروت‌های آن‌ها تحت عنوان مبارزه با فساد مشتاقانه در اجلاس گروه ۲۰ به میزبانی رژیم آل سعود شرکت کردند، اقدامی که هم زمان با واکنش و محکومیت شدید سازمان‌های بزرگ مدافع حقوق بشر در سطح جهان روبرو شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول