کد خبر:243745
پ
قبادی
دبیر ستاد تنظیم بازار:

ترخیص ۱۴ میلیون تن کالاهای اساسی از گمرکات کشور/ تخصیص ۴٫۲ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی

دبیر ستاد تنظیم بازار از ترخیص ۱۴ میلیون تن کالاهای اساسی از گمرکات کشور از ابتدای سال تاکنون خبر داد.

دبیر ستاد تنظیم بازار از ترخیص ۱۴ میلیون تن کالاهای اساسی از گمرکات کشور از ابتدای سال تاکنون خبر داد.

 

*** ترخیص ۱۴ میلیون تن کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس قبادی در جلسه ستاد تنظیم بازار کشور با اشاره به وضعیت قیمت و توزیع سه کالای روغن، مرغ و تخم مرغ در کشور، اظهار داشت:

در ماه‌های اخیر در خصوص قیمت و نحوه توزیع این کالاها نگرانی‌هایی در کشور ایجاد شده بود که براساس گزارشات امروز در جلسه شاهد آن هستیم قیمت عرضه روغن نباتی و قیمت گوشت مرغ نزدیک به قیمت‌های مصوب است.

 

دبیر ستاد تنظیم بازار در رابطه با خروجی کالاهای اساسی از بنادر کشور، بیان داشت:

از ابتدای سال ۹۹ تاکنون نزدیک به ۱۴ میلیون تن کالای اساسی یعنی ۲۵ قلم کالای اساسی و ضروری به کشور وارد شده که ۷ میلیون تن از این ترخیص‌ها از گمرک در سه ماهه اخیر اتفاق افتاده است و این موضوع نتیجه سفر معاون اول رئیس جمهور و همچنین وزیر صمت و همکاری بانک مرکزی برای ترخیص کالا از گمرکات کشور است.

براین اساس در مهر و آبان و آذر به ترتیب ۲٫۲، ۲٫۴ . ۳٫۲ میلیون تن کالا از گمرکات کشور ترخیص شده است و براین اساس روند خروجی کالا از بنادر کشور رشد قابل توجهی داشته و امیدواریم با این روند در روزهای آتی روزهای خوبی در بازار مشاهده شود.

 

*** امیدواری برای رعایت قیمت مصوب مرغ و تخم مرغ

 

معاون وزیر صنعت ضمن اظهار امیدواری برای رعایت قیمت مصوب مرغ و تخم مرغ در روزهای آینده، تصریح کرد:

البته قیمت مصوب روغن در تمام فروشگاه‌های کشور رعایت می‌شود اما در مورد قیمت عرضه مرغ در بازار اختلاف کمی با قیمت مصوب وجود دارد که با گزارشاتی که از سوی وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه در مورد مرغ و تخم مرغ ارائه شد امید داریم که در روزهای آینده نرخ های مصوب در مورد این کالاها رعایت شود.

اصل تنظیم بازار توزیع فراوان کالا در بازار است و این موضوع سیاست کلی ستاد تنظیم بازار است.

 

*** بررسی توقف صادرات سیب و پرتقال برای تامین میوه شب عید

 

قبادی در مورد تامین و قیمت‌گذاری میوه شب عید نیز بیان داشت:

در جلسه امروز مسائلی از سوی وزارت صنعت و همچنین وزارت جهاد کشاورزی برای تامین میوه شب عید از قبیل سیب و پرتقال مطرح شد و مسائلی در مورد ذخیره سازی، ممنوعیت صادرات، نحوه قیمت گذاری این دو میوه مطرح شد البته در این جلسه تصمیم نهایی اتخاذ نشد و تصمیم گیری در رابطه با تامین این میوه شب عید به جلسه آینده ستاد تنظیم بازار موکول شد.

 

*** روند خروج کالا از بنادر کشور

 

وی همچنین به گزارشی از روند خروج کالاهای اساسی از بنادر کشور اشاره کرد و گفت:

از ۱۱ آبان که حدود ۴ میلیون تن کالا در بنادر کشور موجود بود در صورتی که ورودی کالا به بنادر کشور را ثابت فرض کنیم مشاهده می شود که روند خروج کالا از بنادر نسبت به ورود سرعت داشته به طوری که الان موجودی کالا در بنادر به سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده است.

علاوه بر ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا در بنادر کشور حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا نیز بر روی عرشه های کشتی هایی که در بنادر پهلو گرفته اند کالا موجود است و براین اساس حدود ۷ میلیون تن کالای اساسی و ضروری در بنادر و در کشتی ها کالا موجود است.

 

*** تخصیص ۴٫۲ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر ستاد تنظیم بازار در پایان به گزارشی از روند تامین ارز مورد نیاز واردات اشاره کرد و اظهار کرد:

تاکنون حدود ۲۰ میلیارد دلار تامین ارز از سوی بانک مرکزی برای واردات کالا انجام شده البته رقم تخصیص ارز بیش از ۳۰ میلیارد دلار است.

براین اساس ۲۰ میلیارد دلار به حساب فروشندگان نشسته است و از این رقم حدود ۴٫۲ میلیارد دلار هم به کالاهای اساسی تخصیص داده شده است و بر تامین و تخصیص ارزی که در ماه گذشته از سوی بانک مرکزی اتفاق افتاده است در حال حاضر مطابق برنامه بحث تامین و تخصیص ارز فروشندگان خارجی انجام شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول