کد خبر:243729
پ
بابک نگاهداری
رییس حوزه ریاست مجلس:

تراز عملیاتی منفی در حد ۳۱۹ هزار میلیارد در بودجه ۱۴۰۰

رییس حوزه ریاست مجلس از تراز عملیاتی منفی در حد ۳۱۹ هزار میلیارد در بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

رییس حوزه ریاست مجلس از تراز عملیاتی منفی در حد ۳۱۹ هزار میلیارد در بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

با بیان اینکه تراز عملیاتی منفی در حد ۳۱۹ هزار میلیارد و افزایش رشد حدود ۱۱۷ درصدی هزینه‌ها از آسیب‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ است، تأکید کرد که مجلس درصدد است تا با همکاری و تعامل با نهادهای ذیربط، بودجه‌ای در راستای تأمین مصلحت کشور و منافع مردم تصویب کند.

 

*** بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  بابک نگاهداری در تشریح جزئیات این جلسه، افزود:

سیزدهمین جلسه شورای هماهنگی روسای کمیسیون‌ها و هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ کشور و ارائه دیدگاه‌های روسای کمیسیون‌ها در این رابطه اختصاص یافت تا بین کمیسیون‌های مختلف مجلس هماهنگی لازم جهت رسیدگی به این لایحه ایجاد شود.

در ابتدای این جلسه روسای مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات کشور تحلیل خود در مورد لایحه بودجه ۱۴۰۰ را ارائه دادند، همچنین رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز دیدگاه‌های خود در این زمینه را تبیین کرد سپس هر کدام از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس به تبادل نظر در رابطه با این لایحه پرداختند.

 

نگاهداری با اشاره به محورهایی که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد:

متأسفانه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اصلاح ساختاربودجه که مورد تأکید مجلس هم بوده به طور کافی مورد توجه قرار نگرفته است.

 

*** تراز عملیاتی منفی در بودجه ۱۴۰۰

 

وی با اشاره به آسیب‌های لایحه کنونی بودجه ۱۴۰۰، یادآور شد:

تراز عملیاتی منفی در حد ۳۱۹ هزار میلیارد دربودجه سال ۱۴۰۰ دیده می‌شود که قابل تأمل است، همچنین افزایش رشد حدود ۱۱۷ درصدی هزینه‌ها و بیش برآوردی که در منابع درآمدی‌بودجه ۱۴۰۰ مشاهده می‌شود از جمله اصلی‌ترین آسیب‌هایی بوده که در ارتباط با لایحه بودجه ۱۴۰۰ مطرح شد.

بودجه در حد یک ابزار عملیاتی حکمرانی در دست سیاستگذاران است، برای اینکه بر اساس تحلیل خود از اوضاع کشور اقدام کنند سیاست‌های اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۰ هم به بحث گذاشته شد که بایدبودجه متناسب با این سیاست‌ها باشد.

 

رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی در پایان پیرامون اینکه شاید ما نیاز داشته باشیم که در سال آینده با رویکرد انبساطی و با توجه به شرایطی که سال ۹۹ در پی شیوع کرونا در کشور ایجاد شده و به وضعیت انقباضی در حوزه اقتصادی منتهی شده است، این رویکرد را دنبال کنیم، تأکید کرد:

در پایان این جلسه مقرر شد که با همکاری و تعاملی که باید با نهادهای ذیربط صورت بگیرد بتوانیم برای تصویب‌بودجه‌ مناسبی برای سال ۱۴۰۰ که مصلحت کشور و منافع مردم در آن دیده شده باشد، تصمیم‌گیری کنیم.

 

*** اعضا حاضر در جلسه شورای هماهنگی و هیئت رئیسه مجلس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیزدهمین جلسه شورای هماهنگی روسای کمیسیون‌ها و هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ۲۴ آذر ماه با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس دیوان محاسبات کشور و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی جهت بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ برگزار شد

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول