کد خبر:243632
پ
محمدرضا بختیاری
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران:

بزرگترین تصفیه‌خانه فاضلاب تهران تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از بهره‌برداری از بزرگترین تصفیه‌خانه فاضلاب تهران تا پایان سال جاری، خبر داد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از بهره‌برداری از بزرگترین تصفیه‌خانه فاضلاب تهران تا پایان سال جاری، خبر داد.

 

*** بزرگترین تصفیه‌خانه فاضلاب تهران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا بختیاری پیرامون تصفیه‌خانه فاضلاب تهران، اظهار داشت:

تصفیه‌خانه فاضلاب فیروز بهرام که یکی از بزرگترین تصفیه‌خانه‌‎های فاضلابی کشور و خاورمیانه است در مساحتی حدود ۶۰ هکتار با تحت پوشش قرار دادن حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

 

وی در ادامه، افزود:

این تصفیه خانه از سال ۹۶ در چهار مدول و تونل انتقال فاضلاب از سال ۹۳ به طول ۱۲ کیلومتربه قطر ۳ متر به روش مکانیزه و با تلفیق بتن و پوشش و با مدرنتیرین دستگاه حفاری TBM که از سی متری جی شروع و به سمت بلوار معلم، بزرگراه آزادگان و در نهایت به اراضی روستای فیروز بهرام به تصفیه‌خانه می‌رسد.

بانک توسعه اسلامی برای اجرای تصفیه‌خانه و تونل انتقال فاضلاب مبلغ ۱۷۴ میلیون یورو تسهیلات به دولت اعطاء کرده است.

 

*** دریافت تسهیلات از بانک

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، بیان داشت:

تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران شامل ۶ واحد است که در حال حاضر چهار واحد در حال ساخت و واحدهای ۵ و ۶ در آینده و مطابق با برنامه‌ریزی‌های انجام شده ساخته خواهدشد.

در موافقت‌نامه دریافت تسهیلات از بانک توسعه اسلامی دولت متعهد به اجرای هزار و ۶۷۰ کیلومتر شبکه اصلی و فرعی جمع‌آوری فاضلاب در سطح شهر تهران شده بود که از این مقدار حدود یک هزار و ۴۵۰ کیلومتر شامل شبکه اصلی و فرعی توسط شرکت فاضلاب تهران اجرا شده است.

با بهره‌برداری این طرح بخش‌هایی از مناطق ۱، ۲، ۳، ۵، ۶، ۱۰، ۱۱، ۱۷، ۱۸، ۲۱ و ۲۲ و کل منطقه ۹ را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

*** پساب تولیدی تصفیه‌خانه دراختیار بخش صنعتی و کشاورزی

 

بختیاری با بیان اینکه پساب تولیدی این تصفیه خانه در اختیار بخش صنعتی و کشاورزی قرار می‌گیرد، گفت:

با بهره‌برداری دو طرح تصفیه‌خانه و تونل انتقال فاضلاب روزانه ۵۲۰ هزار متر مکعب و سالانه حدود ۱۹۰ میلیون متر مکعب پساب تولیدی به چرخه طبعیت بازچرخانی می‌شود و پساب تولیدی در اختیار بخش صنعتی و کشاورزی خواهد قرارگرفت.

با شیوع ویروس کرونا برنامه زمان‌بندی این طرح تا حدودی به خاطر مشکلات تحریم و واردات تجهیزات به تعویق افتاد ولی امیدواریم تا پایان سال به بهره برداری برسد.

 

وی با بیان اینکه دولت دغدغه مند در مسایل عدالت آبی است، تصریح کرد:

روستاها از اول انقلاب با کم آبی روبرو بوده‌اند که آب و فاضلاب روستایی و شهری از بهمن ماه سال ۹۸ ادغام شدند و این امر باعث افزایش کیفیت آب روستاها و توسعه شبکه آبرسانی شد.

 

*** طرح عمرانی آب‌رسانی روستایی

 

بختیاری درخصوص طرح آبرسانی به روستاها، خاطرنشان کرد:

در هفته سی‌ویکم پویش هر هفته الف-ب-ایران ۱۳ طرح عمرانی آب‌رسانی روستایی در استان تهران با حضور وزیر نیرو به صورت ویدیوکنفرانس در روز سه‌شنبه ۱۸ آذرماه ۹۹ افتتاح شد که برای اجرای این طرح‌ها که در قالب تکمیل آب‌رسانی به ۴۳ روستا بود، اعتباری افزون بر ۲۵۰ میلیارد ریال از اعتبارات صندوق توسعه ملی هزینه شد که با بهره‌برداری این طرح‌ها نزدیک به ۶۰ هزار نفر دیگر از جمعیت روستایی استان تهران از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شدند.

این طرح‌ها شامل حفر و تجهیز شش حلقه چاه، احداث ۲ هزار و ۵۵۰ مترمکعب مخازن زمینی و هوایی، ایجاد ایستگاه پمپاژ، اجرای بیش از ۲۰ کیلومتر خط انتقال در اقطار مختلف، تامین برق، حصارکشی و نصب سامانه‌های کلرزنی مایع و نمک طعام برای گندزدایی آب شرب بود.

 

*** ۹۳٫۷ درصد از روستاها آب سالم دارند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در پایان پیرامون آبرسانی به روستاها، اظهار داشت:

اکنون بیش از ۹۳٫۷ درصد جمعیت روستایی استان تهران زیر پوشش آب شرب سالم و بهداشتی هستند ضمن اینکه مشکلات آب در بسیاری از روستاها در حال پیگیری است در همین راستا مشکلات روستای مرتضی‌گرد به صورت کوتاه مدت حل شده ولی برای بلندمدت طرح جامعی برای آن در نظر گرفته شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول