کد خبر:243637
پ
حمید محله‌ای
معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت:

ایجاد نظام توزیع صنعتی و شفاف در کشور برای حذف دلالان و واسطه‌ها 

معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، ایجاد نظام توزیع صنعتی و شفاف در کشور را برای حذف دلالان و واسطه‌ها الزامی دانست.

معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، ایجاد نظام توزیع صنعتی و شفاف در کشور را برای حذف دلالان و واسطه‌ها الزامی دانست.

 

*** حذف دلالان و واسطه‌گری در نظام توزیع کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید محله‌ای در رسانه ملی با اشاره به وجود مشکلی به نام دلالی و واسطه‌گری در نظام توزیع کشور، اظهار کرد:

حذف دلالان برای ساماندهی نظام توزیع مفید است، اما تنها راه حل حذف نیست، بلکه با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای پر کردن فاصله تولید تا مصرف و ایجاد شفافیت در نظام توزیع، می‌توان مشکل را اساسی رفع کرد.

 

وی در خصوص شفافیت در معاملات، بیان کرد:

باید فرهنگی ایجاد کنیم که هر داد و ستدی در اقتصاد کشور شفاف باشد، زیرا این شفافیت است که می‌تواند سود بادآورده سودجویان ( دلالان مخرب ) را به حداقل برساند.

 

محله‌ای در ادامه، تصریح کرد:

برای پر کردن شکاف بین تولید تا مصرف یکسری زیرساخت‌ها لازم است تا زنجیره تولید را کامل کند و سود منطقی را به تولید کننده بازگرداند و آن ایجاد نظام توزیع صنعتی و مکانیزه است.

 

معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت در پایان با اشاره به این که در حوزه برخی از تولیدات صنعتی این فاصله برطرف شده است، اظهار داشت:

از نظر اقتصادی تا عرضه کافی نباشد قیمت‌ها تثبیت نمی‌شود، همچنین وزارت صنعت همیشه تلاش کرده است تا قیمت‌ها را منطقی و معقول نگه دارد و روش این وزارتخانه نیز نظارت و مدیریت زنجیره تولید و تامین کالا تا توزیع با ایجاد شفافیت از طریق سامانه‌هایی است که راه انداخته است که آن‌ها را با سامانه‌های وزارت جهاد کشاورزی و… مرتبط می‌کند.

 

*** سودجویان ناشناس و بی هویت

 

معاون سازمان تعزیرات نیز با اشاره به جایگاه دلالان و واسطه‌گری در قانون تجارت، بیان کرد:

منظور از دلالی در این بحث، رفتار مخل اقتصاد و سودجویانی ناشناس و بی هویت است که نظام اقتصادی کشور را دچار مشکل می‌کنند.

 

محمدعلی اسفنانی در ادامه افزود:

اشکالی که وجود دارد همان فاصله نامتعارف و غیر منطقی بین تولید تا مصرف است که موجب می‌شود افرادی بدون نام و نشان و هویت و گاهی فقط با یک تلفن، کالا را از تولیدکننده بخرند و به قیمتی نامتعارف و گران به فروشندگان خرد بفروشند.

 

وی با تاکید بر این که بحث ما راجع به واسطه‌های قانونی و شناخته شده و قابل رصد که مالیاتشان را هم می‌پردازند نیست، گفت:

بخشی از مشکل هم در همین نبود شفافیت است اگر شفافیت باشد امکان نظارت بهتر فراهم می‌شود همین شفافیت می‌تواند کمک کند که برآورد درستی از میزان تولید و نیاز و مصرف واقعی کشور هم وجود داشته باشد.

 

معاون سازمان تعزیرات در پایان با اشاره به بخشنامه جدید تعزیرات که به اتاق اصناف ارسال شده است، اظهار کرد:

در این بخشنامه خواسته‌ایم که به همه واحد‌های صنفی اعلام کنند کالا‌ها را نه می‌توانند بالاتر از قیمت مصوب خریداری کنند نه بفروشند، به خصوص کالا‌هایی که قیمت تثبیتی دارند در هر صورت اگر مرتکب این تخلف شوند مصداق گرانفروشی است و با آن‌ها برخورد می‌شود.

 

*** نظام توزیع و مصرف

 

نماینده اصناف نیز با بیان این که اصناف آماده‌اند که نقششان را بر اساس قانون در نظام توزیع به خوبی ایفا کنند، بیان کرد:

نظیر این مشکلات در کشور ناشی از نظام توزیع است وگرنه ما در بخش تولید کمبودی نداریم. 

باید نقش گروه‌های مختلف را در بخش‌های مختلف اقتصاد دید و پذیرفت، همچنین اصناف نقش تعیین کننده‌ای در نظام توزیع دارند و نباید نقش آن‌ها را نادیده گرفت یا کم اهمیت شمرد، اگر همه بر اساس قانون، تکالیفی را که مشخص شده است انجام دهیم، قطعی هر کس در مسئولیت خودش می‌تواند پاسخگو باشد.

 

حمیدرضا رستگار در پایان، افزود:

مشکل ما این است که نظارت بر تولید، نظارت بر توزیع و نظارت بر مصرف نداریم.

 

*** دلالی شناسنامه‌دار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نماینده اصناف در پایان، با تاکید بر لزوم هوشمندسازی نظام توزیع و مهم دانستن نقش اصناف در توزیع، اظهار کرد:

دلالان اگر شناسنامه دار باشند و مالیات بدهند، با فعالیت درست اقتصادی آن‌ها هیچ منع قانونی وجود نخواهد داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول