کد خبر:244107
پ
کامبیز بازرگان
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی:

افزایش ۲۰ درصدی بودجه پژوهش کشاورزی در سال ۱۴۰۰

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از افزایش ۲۰ درصدی بودجه پژوهش کشاورزی خبر داد

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از افزایش ۲۰ درصدی بودجه پژوهش کشاورزی خبر داد

 

*** افزایش ۲۰ درصدی بودجه پژوهش کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کامبیز بازرگان در حاشیه مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی و منابع طبیعی با بیان این مطلب، اظهار کرد:

افزایش ۲۰ درصدی بودجه سال ۱۴۰۰ به ‌طور نسبی از لحاظ ریالی بد نیست، اما آنچه مهم است اعتبار سازمان‌های پژوهشی به دلیل زیرساخت های فنی، تجهیزات دقیق و لزوم ارتباطات بیرونی، برحسب دلار سنجیده می‌شود.

 

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه پژوهش و تحقیق، امنیت غذایی کشور را فراهم می‌کند، یادآور شد:

در سال‌های ۹۳ و ۹۴ نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار اعتبار داشتیم که در سال ۹۹ به حدود ۶۰ میلیون دلار رسید.

در پنج سال گذشته اعتبار دلاری تحقیقات کشاورزی به یک پنجم کاهش یافته است.

 این رقم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۲۰ درصد افزایش داشته است، اما همچنان برای توسعه پژوهش کافی نیست.

کشور ما در برخی حوزه‌ها همچون منابع آب، خاک، رشد جمعیت و تغییر ذائقه برای غذا دارای محدودیت ذاتی است که این امر توسط پژوهش بخش کشاورزی دنبال می‌شود که چگونه با استفاده از منابع محدود، تولید را افزایش داده و بهره‌ور کنیم.

 

وی با اشاره به محدودیت‌های مضاعف کشور ناشی از تحریم‌های ظالمانه، افزود:

پژوهش زاییده محدودیت است، به همین دلیل باید اعتبار پژوهش چند برابر شود و ظرفیت‌های پژوهشی در دولت، بخش خصوصی و دانشگاه‌ها افزایش یابد.

 

*** حمایت از حوزه‌های فناوری

 

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه باید به امر پژوهش بیش از پیش توجه شود، اظهار داشت:

اکنون سازمان تحقیقات کشاورزی همکاری‌های خود را با بخش خصوصی و دانشگاه‌ها افزایش داده است.

در حوزه تحقیقات کشاورزی در طرح‌های برگزیده سازمان تحقیقات مراحل دیگری همچون تبدیل شدن به طرح‌های پایلوت در مزارع، تبدیل شدن به طرح‌های تحقیقی و ترویجی در مزارع مختلف، برگزاری کلاس‌های آموزشی و پایلوت‌های ترویجی را در وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی‌کردیم که اعتبار و جایگاه معرفی ارقام، ارائه فرمول کودی و روش مبارزه با آفات تامین شده و در حال اجراست.

 

بازرگان با توجه به اینکه در حوزه‌های فناوری نیاز به حمایت‌های بیرونی داریم، تصریح کرد:

به ‌طوری که سال ۹۹ دومین جشنواره ایده‌های برتر بخش کشاورزی فراخوان برای عموم انجام می‌شود، سال ۹۸ سه ایده برتر معرفی شد و سال جاری قرار است سه ایده برتر و دو شایسته تقدیر معرفی شوند

سال ۹۹ ایده‌های برتر سال ۹۸ را مورد ارزیابی قرار دادیم به نحوی که دو ایده همچون ماشین برداشت زعفران موفقیت‌آمیز بود، اکنون محقق این دستگاه به عنوان مدیر تحقیق و توسعه جذب شرکت ماشین‌سازی شده و پنج میلیارد تومان از معاونت علمی فناوری وام گرفته است.

 

*** هم‌افزایی ظرفیت پژوهشی کشور

 

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه ما به دنبال هم افزایی با معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری هستیم، گفت:

سال جاری ۴۲ طرح کشاورزی دریافت کردیم، ۳۴ طرح برگزیده انتخاب شد که از این تعداد ۲۹ نفر برگزیده بخش‌کشاورزی در حوزه پژوهش موسسات و مراکز تحقیقاتی وابسته به وزارت جهادکشاورزی معرفی شدند.

هر ساله این مراسم به پژوهشگران برگزیده موسسات تحقیقاتی وابسته به وزارت جهادکشاورزی محدود بود، اما سال ۹۹ دیوار بین سازمان تحقیقات و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های‌کشاورزی کشور با هدف هم‌افزایی شکسته شد و همکاران ما از وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دانشگاه ها و دانشکده‌ها مورد تقدیر قرار گرفتند.

این اقدام همکاری و هم‌افزایی ظرفیت پژوهشی کشور برای حل مشکلات بخش‌کشاورزی است و امیدواریم نقطه عطفی برای توسعه همکاری‌های مشترک با دانشگاه‌ها و مراکز علوم تحقیقات و فناوری باشد.

 

*** رونمایی از ۲ سامانه اعلام مخابرات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش‌کشاورزی و منابع طبیعی با حضور معاون علمی فناوری رییس‌جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

در این آیین دو سامانه اعلان مخاطرات و توصیه‌های کشاورزی و استعلام محصولات و نهاده‌های کشاورزی رونمایی شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هفده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول