کد خبر:243832
پ
پروانه-اصلانی
مدیرکل دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی:

اعتراض وزارت راه و شهرسازی نسبت به عملکرد نظام بانکی/ تسهیلات بخش مسکن پرداخت نمی‌شود

مدیرکل دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی از اعتراض این وزارتخانه به عملکرد نظام بانکی پیرامون عدم پرداخت تسهیلات به بخش مسکن خبر داد.

مدیرکل دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی از اعتراض این وزارتخانه به عملکرد نظام بانکی پیرامون عدم پرداخت تسهیلات به بخش مسکن خبر داد.

 

*** عملکرد نظام بانکی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پروانه اصلانی با اشاره به این نکته که نظام بانکی کشور سهم بخش مسکن از تسهیلات را پرداخت نمی‌کند، اظهار کرد:

در شرایطی که در اوایل دهه ۹۰، نزدیک به ۱۷٫۵ درصد از تسهیلات پرداختی بانک‌ها متعلق به بخش مسکن بود، اما در حال حاضر شاهد هستیم که سهم حوزه مسکن به زیر ۵ درصد رسیده و این تسهیلات به حوزه بازرگانی رفته است.

 

*** بانک‌ها انگیزه‌ای برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن ندارند

 

مدیرکل دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی، در بیان علت انگیزه نداشتن بانک‌ها نسبت به پرداخت تسهیلات به حوزه ساخت مسکن، گفت:

تسهیلات ساخت مسکن جزء تسهیلات با نرخ بازگشت نسبتا طولانی هستند و نظام بانکی کشور در حال حاضر نسبت به پرداخت تسهیلات بلند مدت انگیزه ندارد.

 

وی با اشاره به این نکته که بدون تامین مالی متناسب با نیاز، پروژه‌های ساخت مسکن پیشرفتی نمی‌کنند، بیان کرد:

اگر آمار مرتبط با حوزه ساخت را به طور دقیق نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که ساخت مسکن ارتباط مستقیمی با تسهیلاتی بانکی داشته و هرگاه سهم این تسهیلات توسط بانک کاهش پیدا کرده شاهد کاهش تولید مسکن بوده‌ایم.

 

اصلانی در تشریح تلاش وزارت راه و شهرسازی برای تامین سرمایه از منابع داخلی بانکی، تاکید کرد:

تنها محل تامین سرمایه برای ساخت مسکن در حال حاضر استفاده از منابع داخلی بانکی است و کاهش اختصاص تسهیلاتی بانک به حوزه ساخت مسکن قطعا پروژه‌های تولید انبوه را متوقف می‌کند.

 

*** اعتراض وزارت راه و شهرسازی نسبت به عملکرد نظام بانکی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی در پایان با اشاره به اعتراض این وزارتخانه، اظهار داشت:

ما به عنوان متولی مسکن در وزارت راه و شهرسازی مراتب اعتراض خود را نسبت به عملکرد نظام بانکی در اختصاص تسهیلات به حوزه ساخت مسکن اعلام می‌کنیم و امیدواریم این روند در آینده دچار تغییر به سمت تامین سرپناه برای مردم شود.

 

 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول