کد خبر:243892
پ
ارونقی
معاون گمرک ایران خبر داد

۵ اقدام جدید گمرک پیرامون مهلت اعتبار ثبت سفارش کالاها

معاون‌ گمرک ایران از ۵ اقدام جدید پیرامون مهلت اعتبار ثبت سفارش کالاها در راستای تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای موجود در بنادر و گمرکات کشور و ایجاد وحدت رویه در این خصوص، خبر داد.

معاون‌ گمرک ایران از ۵ اقدام جدید پیرامون مهلت اعتبار ثبت سفارش کالاها در راستای تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای موجود در بنادر و گمرکات کشور و ایجاد وحدت رویه در این خصوص، خبر داد.

 

*** ۵ اقدام جدید گمرک پیرامون مهلت اعتبار ثبت سفارش کالاها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی در بخشنامه مهمی تسهیلات جدید گمرکی در خصوص موارد مرتبط با مهلت اعتبار ثبت‌سفارش برای تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا‌های موجود در بنادر و گمرکات کشور را جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد.

 

متن بخشنامه معاون‌ گمرک ایران خطاب به ناظرین، مدیران کل و مدیران حوزه‌های نظارت و گمرکات اجرایی بدین شرح است:

در راستای تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا‌های موجود در بنادر و گمرکات کشور و جهت ایجاد وحدت رویه در این خصوص، موارد مرتبط با مهلت اعتبار ثبت سفارش، بشرح ذیل ابلاغ می‌شود:

۱- درخصوص کالا‌های وارداتی که در زمان اعتبار ثبت‌سفارش، دارای قبض انبار باشند، اظهار کالا به گمرک و صدور مجوز‌های قانونی (مانند استاندارد، بهداشت، قرنطینه، دامپزشکی و…) با رعایت سایر مقررات، بدون تمدید ثبت‌سفارش، بلامانع است؛

۲- جهت اظهار، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا‌های اساسی گروه یک، نیازی به ارائه ثبت‌سفارش معتبر از نظر مهلت اعتبار نبوده و با رعایت سایر مقررات، ثبت سفارش کالا‌های مذکور، نیازی به تمدید ندارد؛

۳- چنانچه در زمان اظهار کالای وارداتی به گمرک، ثبت‌سفارش، معتبر بوده و پس از اظهار، در حین انجام تشریفات گمرکی یا زمان خروج کالا، مهلت اعتبار ثبت سفارش مزبور به اتمام برسد، جهت ترخیص قطعی کالا با رعایت سایر مقررات، نیاز به تمدید ثبت سفارش نیست.

۴- چنانچه برای ثبت سفارش کالای واردات قطعی، کد رهگیری بانک یا اعلامیۀ تأمین ارز صادر شود، لیکن مهلت اعتبار ثبت سفارش مذکور به پایان برسد، جهت اظهار، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص قطعی کالا، نیاز به تمدید ثبت‌سفارش اشاره شده نیست.

 

*** کنترل ثبت سفارش کالا‌های ترانزیتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در بند پایانی بخشنامه معاون‌ گمرک ایران، آمده است:

۵- با توجه به لزوم کنترل ثبت‌سفارش کالا‌های ترانزیتی که به منظور واردات قطعی، از گمرکات مرزی به گمرکات داخلی، تحت رویه ترانزیت (عبور)، در تردد هستند، چنانچه ثبت سفارش ارائه شده به گمرک مبدأ، معتبر نباشد، نیازی به تمدید ثبت‌سفارش در گمرک مزبور نبوده و ضمن ادامه مسیر کالا، توجه لازم به گمرک مقصد در این خصوص داده شود.

مقتضی است دستور فرمائید مراتب به کلیه معاونین امورگمرکی، کارشناسان و متصدیان محترم مرتبط با این موضوع ابلاغ و تأکید گردد، ضمن اجرای دقیق مفاد بخشنامه با رعایت سایر مقررات موضوعه، از ایجاد هرگونه ایستائی در این زمینه، علی الخصوص در مورد انجام تشریفات گمرکی وترخیص کالا‌های اساسی، ضروری و مواد اولیه واحد‌های تولیدی ممانعت کنند.

بدیهی است مفاد بخشنامۀ فوق درخصوص ثبت سفارش‌های خودرو، کالا‌های ممنوعه گروه ۴ و کالا‌های دارای اولویت ارزی غیرفعال (گروه ۲۷)، قابلیت اجرا نداشته، همچنین باید توجه داشت اگر در مصوبه‌ای، مهلت ترخیص کالا تصریح شده باشد رعایت این مهلت برای ترخیص کالا با رعایت سایر مقررات مربوطه الزامی است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول