کد خبر:243533
پ
مسکن
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

چگونه مسکن از متری ۱ میلیون در سال ۸۸ به متری ۲۷ میلیون تومان رسید؟

مقایسه رشد قیمت مسکن طی ۱۰ سال ۹۸ نشان می‌دهد که متوسط قیمت مسکن در سال ۸۸ از متری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در آبان سال ۹۹ افزایش یافته است.

مقایسه رشد قیمت مسکن طی ۱۰ سال ۹۸ نشان می‌دهد که متوسط قیمت مسکن در سال ۸۸ از متری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در آبان سال ۹۹ افزایش یافته است.

 

*** قیمت مسکن در تهران 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تازه‌ترین آمار رسمی از بازار مسکن نشان می‌دهد، تهران با خانه‌های متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نخستین شهر گران ایران در این بازار است.

بعد از تهران شهر اهواز در رتبه دوم قرار و قیمت مسکن در این شهر در هر متر مربع حدود ۲۰ میلیون تومان است، مسئولان وزارت راه و شهرسازی دلیل گرانی مسکن در اهواز را مهاجرت غیرایرانی ها به این شهر عنوان کرده‌اند.

امروز هم معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در یک نشست خبری در تشریح اطلاعات بازار مسکن در کشور، توضیح داد:

«در حال حاضر در ۲۵ استان قیمت مسکن زیر ۱۰ میلیون تومان و در ۹ استان متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۵ میلیون تومان است.

تنها در دو شهر تهران و اهواز متوسط قیمت مسکن بالای ۲۰ میلیون تومان برآورد شده که در تهران متوسط قیمت مسکن در آبان ماه متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در اهواز متری ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.»

 

*** مسکن نیمی از درآمد خانوار را می‌بلعد

 

افزایش لحظه‌ای قیمت مسکن در تهران تقریبا از اوایل سال ۹۸ آغاز شد، به طوری که با افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی همراه بود. پیش از هم مرکز آمار ایران گزارش داده بود که تابستان ۹۹ متوسط قیمت فروش هر مترمربع مسکن در کلان شهر تهران برابر ۲۴ میلیون و ۱۴۶ هزار تومان با میانگین مساحت ۸۸ مترمربع و متوسط عمر ۱۲ سال بوده است.

همچنین متوسط قیمت مسکن در تابستان سال ۹۹ نسبت به فصل قبل ۲۸.۳ درصد و در مقایسه با تابستان ۹۸ نیز ۷۶.۴ درصد رشد داشته است.

این افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن در تهرانی یعنی کوچک شدن سبد خانوار برای تامین هزینه‌های مسکن و همینطور افزایش حاشیه‌نشینی.

تیرماه سال ۹۹ بود که آمار رسمی از دخل و خرج خانوار تهرانی نشان داد در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۴٨ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

 

محمودزاده در ادامه، بیان کرد:

در سال ۹۸ هزینه خانوار در بخش مسکن ۳۶ درصد درآمد متوسط دهک‌ها بود، مقایسه رشد قیمت مسکن طی ۱۰ سال ۹۸ نشان می‌دهد که متوسط قیمت مسکن در سال ۸۸ از متری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در آبان سال ۹۹ افزایش یافته است.

 

وی درباره مقایسه قیمت مسکن در تهران با قیمت دلار، اظهار کرد:

در سال ۸۷ بالاترین قیمت مسکن به دلار در تهران در ۱۵ سال اخیر رخ داد به گونه‌ای که متوسط یک مترمربع واحد مسکونی در تهران در سال ۸۷، ۲ هزار و ۲۴۴ دلار است درحالی‌که در آبان ماه سال ۹۹ متوسط یک مترمربع‌مسکن در پایتخت با محاسبه هر دلار ۲۵ هزار تومان، حدود ۱۰۵۱ دلار برآورد شده که ۵۰ درصد قیمت‌مسکن نسبت به سال ۸۷ است

 

*** دلیل گرانی مسکن در تهران

 

کارشناس مسایل اقتصادی پیش تر درباره دلایلی گرانی‌مسکن در تهران، اظهار کرد:

بسیاری از مناطق تهران (بویژه مناطق شمالی)، هرچه زمین کلنگی بود، ساخته شده، این رخداد را سبب محدود شدن زیاد عرضه زمین کلنگی و در نتیجه این اتفاق‌ها، قیمت زمین کلنگی نسبت به قیمت آپارتمان ساخته شده بسیار بالا رفته و به ۱.۴ و حتی گاه تا دو برابر رسید.

 ساخت و ساز در این مناطق از صرفه اقتصادی خارج شد، در مناطق جنوبی تهران نیز، باوجود اینکه عرضه زمین کلنگی محدودتر شده، اما هنوز به وخامت مناطق شمالی نیست.

هرچند، مشکل دسترسی‌های بسیار ضعیف و رانت برنامه ای بسیار پائین، تمایل به سرمایه‌گذاری را در این مناطق کاهش داده است.

 

اولاد در ادامه، تصریح کرد:

نیاز به‌مسکن در تهران زیاد است، بویژه‌مسکن قشر متوسط و متوسط به پائین که در ۱۰ سال ۹۸ نیز به خوبی تأمین نشده است.

از طرف دیگر امکان عرضه هم به دلیل کمبود زمین کلنگی و هم رانت برنامه‌ای پائین در مناطق جنوب شهر و نبود صرفه سرمایه گذاری بسیار محدود است

در نتیجه قیمت‌ها افزایشی است و به دنبال آن بخشی از تقاضا، به شهرهای پیرامون سرریز می شود و قیمت در شهرهای پیرامون افزایش می‌یابد.

بنابراین با توجه به وفور نسبی زمین کلنگی در شهرهای پیرامون، صرفه اقتصادی سرمایه‌گذاری وجود دارد و بخشی از سرمایه‌های شهر تهران را در ساخت‌مسکن جذب میکند.

 

*** متوسط قیمت مسکن در سایر مراکز استان‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس تازه‌ترین آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی، علاوه بر تهران که گران‌ترین شهر کشور از نظر متوسط قیمت‌مسکن است، ارزان‌ترین شهر، کهگیلویه و بویر احمد با متری ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است.

همچنین متوسط قیمت‌مسکن در شهرهایی چون خوزستان برابر متری ۲۳.۵ میلیون تومان، فارس متری ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، اصفهان متری ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ایلام متری ۴ میلیون تومان، بیرجند متری ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، بجنورد متری ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کرمانشاه متری چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و اراک و زنجان نیز بالاتر از ۱۰ میلیون تومان بوده است.

متوسط قیمت‌مسکن در سایر مراکز استان‌ها زیر متری ۱۰ میلیون تومان بوده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + شش =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول