کد خبر:243486
پ
محمود محمودزاده
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی:

لزوم تخصیص منابع بانکی به حوزه ساخت و ساز مسکن/ بی‌توجهی نظام بانکی به پیشران اقتصادی کشور

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به بی‌توجهی نظام بانکی به پیشران اقتصادی کشور، بر لزوم تخصیص منابع بانکی به حوزه ساخت و ساز مسکن، تاکید کرد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به بی‌توجهی نظام بانکی به پیشران اقتصادی کشور، بر لزوم تخصیص منابع بانکی به حوزه ساخت و ساز مسکن، تاکید کرد.

 

*** تخصیص منابع بانکی به حوزه ساخت مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمود محمودزاده ضمن اشاره به لزوم تخصیص منابع بانکی به حوزه ساخت و ساز مسکن، اظهار داشت:

بازارمسکن در شرایط کنونی شاهد جولان تقاضای سرمایه‌ای است و افزایش ساخت و ساز با هدف صاحب‌خانه شدن متقاضیان واقعی این بازار می‌تواند شرایط این بازار را سامان بخشد.

تامین منابع مالی در پروژه‌های تولید انبوه مسکن اهمیت ویژه‌ای دارد.

در مقطعی تامین منابع مالی پروژه‌های تولید انبوه مسکن‌با استفاده از خط اعتباری مشخص شده در بانک مرکزی انجام می‌شد اما در حال حاضر این خط اعتباری وجود ندارد.

 

*** عدم توجه بانک‌ها به پیشران اقتصادی کشور 

 

وی با بیان این نکته که استفاده از منابع داخلی بانکی تنها راه موجود به منظور تامین سرمایه تولید انبوه مسکن است، تصریح کرد:

متاسفانه در سال‌های اخیر بانک‌ها توجهی به حوزه مسکن‌که یک پیشران اقتصادی است ندارند و از پرداخت تسهیلات ساخت مسکن صرف نظر می‌کنند.

 

محمودزاده  در تشریح این نکته که نظام بانکی کشور در شرایط کنونی مایل به پرداخت تسهیلات بلند مدت نیست، افزود:

وزارت راه و شهرسازی از زاویه پاسخ به حیاتی‌ترین نیاز مردم یعنی مسکن‌از نظام بانکی درخواست تسهیلات دارد، اما نظام بانکی به سبب زاویه دید متفاوت نسبت به پرداخت تسهیلات بلند مدت به ساخت مسکن‌اقدام نمی‌کنند.

 

*** ارائه تسهیلات بانکی به مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پایان با اشاره به اینکه رییس جمهور برای تخصیص ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی بانکی در انتهای سال ۹۷ نسبت به ارائه دستور مستقیم اقدام کرد، بیان کرد:

متاسفانه برخلاف تاکید رییس جمهور، وزیر راه و شهرسازی و رییس بانک مرکزی، نه تنها ارائه ۲۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک به حوزه مسکن محقق نشد، بلکه این آمار از ۱۳٫۵ درصد در سال ۹۷ به تنها ۷ درصد در سال ۹۸ کاهش پیدا کرد.

تجربه سال ۹۸ نشان داد، مصوبات دولت نمی‌تواند الزامی برای تخصیصی منابع بانکی به حوزه مسکن داشته باشد،به نظر می‌رسد، تنها قوانین می‌تواند روابط بین وزارت راه و شهرسازی و بانک‌ها را در جهت پاسخ به نیازمسکن مردم تعدیل کرده و منابع مالی برای ساخت مسکن‌را فراهم آورد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول