کد خبر:243226
پ
فرمانده قرارگاه خاتم الانیا
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا:

قرارگاه خاتم الانبیا بازوی اجرایی دولت‌ها است / ورود قرارگاه به طرح اقدام ملی مسکن

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا از ورود این قرارگاه به طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا از ورود این قرارگاه به طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

 

*** تکمیل زنجیره ارزش در بخش‌های مختلف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سردار سعید محمد در رسانه ملی با بیان این مطلب، اظهار کرد:

قرارگاه خاتم الانبیا در طول ۳۰ سال فعالیت خود دستاوردهای زیادی داشته است که مهمترین دستاورد این بود که کشور به یک روحیه خودباوری رسیده است.

اثبات واژه ما می‌توانیم، راه نجات کشور است و امروز قرارگاه خاتم توانسته این واژه را به اثبات برساند و در حوزه‌های تحت فعالیت خود الگوسازی و ظرفیت‌سازی کند و از ظرفیت‌های موجود در کشور، زنجیره ارزش را در بخش‌های گوناگون تکمیل کند.

در بخش‌هایی که کشور در آن به خودکفایی رسیده، دشمن مأیوس و ناامید است و در آن حوزه‌ها هیچ حرفی از تحریم مطرح نمی‌کند.

 

*** قرارگاه خاتم الانبیا بازوی اجرایی دولت‌ها است

 

وی در خصوص اینکه گفته می‌شود ۴۰ درصد اقتصاد کشور در اختیار قرارگاه است، تصریح کرد:

افراد مغرض بر علیه قرارگاه برنامه‌هایی دارند که نشان دهنده این است ما راه درستی را طی می‌کنیم.

قرارگاه بازوی اجرایی دولت‌ها است و در همه دولت‌ها خدمت‌گذار بوده‌ایم و پشتوانه قوی برای آن هستیم.

هیچ عرصه‌ای نیست که قرارگاه در آن نقشی نداشته باشد، اینکه سهم قرارگاه چقدر است، در قانون بودجه ردیف پروژه‌ها مشخص است و اگر جمع زده شود کاملا شفاف است.

 

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا با بیان اینکه سهم بودجه عمرانی کشور در سال ۹۹ حدود ۸۳ هزار میلیارد تومان است که ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به پروژه‌های عمرانی قرارگاه است که ۳.۵ تا ۴ درصد از کل بودجه عمومی کشور است، گفت:

بودجه‌های غیرعمرانی هم داریم، سرجمع بودجه قرارگاه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است که این رقم را الزاما در حساب ۲۵۰ خزانه دولت گردش می‌دهیم.

این مبلغ نسبت به کل پروژه‌های عمرانی و غیرعمرانی زیاد نیست و دلیل نقش پررنگ قرارگاه در طرح ها این است که ما در هر شرایط سختی فعالیت می‌کنیم.

ورودی قرارگاه از خزانه دولت است بنابراین یک فرد ذی حساب از طرف وزارت اقتصاد در قرارگاه مستقر است و تمام موسسات و شرکت‌های ما عامل ذی حساب دارند و پول ما منطبق بر قوانین کشور است و دیوان محاسبات هم بر هزینه کرد ها نظارت دارد.

گزارش حسابرسی قرارگاه در روزنامه‌های رسمی منتشر می‌شود.

 

سردار محمد در ادامه، تاکید کرد:

عملکرد مالی قرارگاه شفاف است اما وقتی در تحریم هستیم و دشمن ما را رصد می‌کند اینکه تمام عملیات را در معرض عموم قرار دهیم منطقی نیست اما در برابر سیستم‌های رسمی نظارتی شفاف هستیم.

سال ۹۸ سرجمع ۵۰۰ میلیارد تومان مالیات و ۹۰۰ میلیارد تومان بیمه پرداخت کرده ایم.

 

*** سوءمدیریت، دلیل مشکلات استان خوزستان

 

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا در خصوص نقش این قرارگاه در استان خوزستان و اینکه چرا هر از گاهی مردم خوزستان دچار مشکل می‌شوند، گفت:

مردم اهواز حق بزرگی به گردن کل کشور دارند، زیرساخت‌های استان خوزستان تکمیل نیست که دلیل آن را نبود منابع مالی عنوان می کنند اما منابع مالی اولویت دوم است در این طرح‌ها حتی از منابع مالی جهانی هم وارد شده، اما به اشتباه هزینه شده است و سوءمدیریتی در سطح استان وجود دارد.

قرار بود سیستم فاضلاب شهر تکمیل شود، اما به اشتباه هزینه شد و خروجی نداشت. فاضلاب شهر اهواز فرسوده است و نیاز به بازسازی دارد. دفع آب سطحی هم نیاز این شهر است.

 

محمد با اشاره به ورود قرارگاه به این موضوع، اظهار کرد:

به صورت اضطراری نقاطی شناسایی شد تا از آن انتقال آب سطحی به کارون داشته باشیم، اما این راه حل دائم نیست. قرارگاه هر کجا بحرانی اتفاق بیفتد به دلیل تجهیزاتی که دارد ورود پیدا می‌کند.

۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای رفع مشکلات استان خوزستان تخصیص داده شده است. ساخت ۴۰ درصد از سیستم فاضلاب شهر اهواز به ما واگذار شده است.

 

وی در خصوص سایر پروژه‌های قرارگاه در این استان، خاطرنشان کرد:

طرح غدیر مربوط به انتقال آب، طرح محرومیت زدایی در اهواز و بحث ساماندهی حاشیه شهر و ترمیم معابر و پروژه‌های سنگین نفت و گاز از جمله مواردی بوده که قرارگاه به آن ورود پیدا کرده است.

 

*** جزئیات پروژه‌ راه آهن خواف-هرات

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در خصوص پروژه‌ راه آهن خواف هرات، تصریح کرد:

از مزیت‌های رقابتی این طرح، قرار گرفتن کشور در کریدور غرب به شرق و همان راه ابریشم قدیم است.

قرارگاه خاتم، ۴ هزار کیلومتر از کل ۱۴ هزار کیلومتر راه آهن کشور را اجرا کرده است.

راه آهن چابهار-زاهدان را هم در دست داریم که با تکمیل این بخش و راه آهن خواف-هرات ، مسیر ترانزیت به آسیای میانه کوتاه شده و اتصالات به کشور‌های همسایه برقرار می‌شود.

۲۲۵ کیلیومتر حدفاصل خواف به هرات بود، دو قطعه آن که در ایران بود تکمیل شده بوده بود. قطعه سوم ۶۸ کیلومتر در افغانستان تا روزنک را هم به تازگی به بهره برداری رساندیم.

این پروژه‌ مزیت‌های زیادی برای افغانستان دارد و همچنین باعث پررنگ شدن نقش ترانزیتی ایران در منطقه خواهد شد.

 

*** ضرورت تکمیل زنجیره ارزش افزوده کالاها در کشور

 

سردار محمد با اشاره به اینکه در حال حاضر ارتباط خوبی با دولت فعلی داریم و در بسیاری از بخش‌ها کمک رسان دولت بوده‌ایم، افزود:

از سال ۸۶ موسسات و مدیران عامل ما تحریم شده اند اما قراگاه به شدت توانمند‌تر شده است.

برای افزایش توان داخل باید زنجیره ارزش کالاهای تولیدی در کشور تکمیل شود به طور مثال اگر در حوزه فولاد یا مرغ، زنجیره تکمیل نباشد کل محصولات وابسته به یک محصول خارجی باقی می مانند.

 

این مقام مسئول در خصوص صنعت خودروسازی و مشکلات این بخش، گفت:

این صنعت علاوه بر اینکه از دانش روز در آن استفاده نمی شود، ساختار معیوبی هم دارد.

در برخی موارد قطعه ساز، مالکیت خودروساز را گرفته است که مالکیت و مدیریت در تعارض هم قرار دارند و شاهد هستیم که نتیجه خروجی و کیفیت و قیمت خودروها مطلوب نیست.

 

*** ضرورت نگاه به توانمندی های داخل

 

سردار محمد در خصوص امید به رفع تحریم ها برای حل مشکلات، اظهار داشت:

مردم محکم پای انقلاب ایستاده اند جا دارد که اکنون دولت هم محکم بایستد.

دشمن برای تجزیه ایران برنامه ریزی کرده است و می‌داند که تا ایران تجزیه نشود قدرت آن باقی می‌ماند و به دنبال این هستند که اقتدار کشور را کم کنند.

نباید برای رفع تحریم به دشمن امید داشت، باید با توانمندی داخلی زنجیره‌ها را تکمیل و مشکلات را از داخل حل کنیم. اگر عزم و اراده ایجاد شود عقب ماندگی‌ها را جبران می کنیم ما برای حل مشکلات باید نگاه به داخل داشته باشیم.

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا درباره اینکه بحث دیپلماسی اقتصادی با کشور‌های همسایه هم باید به طور جدی دنبال کنیم، گفت:

با توجه به نرخ تسعیر ارز، قیمت تمام شده تولید در کشور ما پایین است باید امکان صادرات به کشور‌های همسایه را ایجاد کنیم و صادرات را توسعه دهیم که این همان اصل درون زایی و برون گرایی است.

رهبر معظم انقلاب در گام دوم بر ۵ اصل درون زایی، برون گرایی، دانش بنیان‌ها، عدالت محوری و مردم نهادی تاکید دارند که اگر همه مردم و مسئولان بر این ۵ اصل پایبند باشند به طور حتم پیروز و موفق می‌شویم.

 

محمد در خصوص تولید داخل، تصریح کرد:

اینکه همه چیز را باید در داخل کشور تولید کنیم درست نیست، اما یک سری گلوگاه در کشور وجود دارد که اگر دچار اختلال شود کل تولید ممکن است بخوابد، باید آن ها را شناسایی کرده و در داخل تولید کنیم تا وابسته نباشیم.

 

*** ورود قرارگاه خاتم الانبیا به طرح اقدام ملی مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در پایان پیرامون اینکه چرا قرارگاه تاکنون نقش پررنگی در ساخت مسکن نداشته است، اظهار کرد:

به دلیل اینکه برای ساخت پروژه‌ های مسکن باید به طور مستقیم از مردم پول دریافت شود به صلاح نبوده که در این حوزه ورود داشته باشیم ضمن اینکه بیشتر طرح ها از سوی بخش خصوصی اجرا می شود.

اکنون که مسکن تبدیل به بحران شده ما اعلام آمادگی کردیم که اگر در طرح اقدام مسکن ملی سهمی برای قرارگاه در نظر بگیرند آن را اجرایی می‌کنیم.

برای ساخت حدود ۴۵ هزار واحد مسکونی فعلا صحبت شده است و اگر با وزارت راه و شهرسازی توافق صورت بگیرد شروع به ساخت می‌کنیم.

در حوزه مسکن ما به دنبال صنعتی سازی ساختمان رفته‌ایم و تجهیزات لازم را داریم که این امر قیمت تمام شده را کاهش و سرعت ساخت را افزایش می‌دهد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول