کد خبر:243432
پ
اکتشاف
براساس آمار وزارت صنعت:

رشد ۹ درصدی هزینه عملیات اکتشاف در هشت ماهه سال جاری

بررسی آمارهای هشت ماهه سال جاری نشان می‌دهد که هزینه عملیات اکتشاف در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۸ با رشد ۹ درصدی به ۸۴۴ میلیارد ریال رسید.

بررسی آمارهای هشت ماهه سال جاری نشان می‌دهد که هزینه عملیات اکتشاف در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۸ با رشد ۹ درصدی به ۸۴۴ میلیارد ریال رسید.

 

*** هزینه عملیات اکتشاف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بنابر داده‌های وزارت صنعت، هشت ماهه ابتدایی سال ۹۸ هزینه عملیات اکتشاف به رقم ۷۷۴ میلیارد ریال رسید.

هزینه عملیات اکتشاف ۲۴۲ معدن کشف شده در نیمه نخست سال جاری بیش از ۵۷۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

 

*** رشد ۱۲.۵ درصدی پروانه ا‌کتشاف

 

آمار پروانه‌های اکتشاف در مدت هشت ماهه سال جاری در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۸ با افزایش ۱۲.۵ درصدی به ۶۴۷ فقره رسید.

وزارتخانه یاد شده در داده‌های آماری خود، شمار پروانه‌های اکتشافی در هشت ماهه ابتدایی سال گدشته را ۵۷۵ فقره ثبت کرد.

براساس آمارهای مربوط به صدور پروانه اکتشاف معدنی در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ با افزایش ۸.۷ درصدی به رقم ۴۷۵ فقره رسید.

جداول آماری وزارت صنعت نشان می‌دهد که سال ۹۸ تعداد ۴۳۷ فقره پروانه اکتشاف معدنی در ۶ ماه ابتدایی صادر شده بود.

 

*** رشد گواهی کشف در هشت ماه ۹۹

 

آمار مورد بررسی نشان می‌دهد که شمار گواهی کشف صادره نیز در دوره این گزارش نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ از رشد ۵.۳ درصدی برخوردار شد.

تعداد گواهی کشف صادر شده در هشت ماهه سال جاری به رقم ۳۳۹ فقره رسید، درحالی که در مدت مشابه سال ۹۸ برابر با ۳۲۲ فقره ثبت شده بود.

علاوه براین در مدت فروردین لغایت شهریور ماه سال جاری تعداد ۴۷۲ فقره پروانه اکتشاف معدنی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ افزایش هشت درصدی را نشان می‌دهد.

داده‌های مورد بررسی گویای آن است که صدور گواهی کشف معدنی در نیمه نخست سال جاری به ۲۴۲ فقره رسید که در مقایسه با نیمه ابتدایی سال گذشته ۱.۳ درصد رشد یافت.

وزارت صنعت پیش از این آمار داد که پنج هزار و ۶۰۰ معدن در سطح کشور فعالیت دارند و سال گذشته ۴۱۰ میلیون تن انواع مواد معدنی از آن‌ها استخراج شد، درعین حال سهم مصالح ساختمانی بالغ بر ۶۰ تا ۶۵ درصد از کل استخراج است.

 

*** پیش‌بینی افزایش میزان ذخایر معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس برنامه پیش‌بینی شده وزارت صنعت، قرار است میزان ذخایر معدنی موجود ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد، ضمن اینکه آمارهای قبلی میزان ذخایر شناسایی شده را ۵۷ میلیارد تن برآورد شده بود که حدود ۳۷ میلیارد تن آن قطعی و بقیه احتمالی است و علاوه بر این پیش‌بینی شده سال جاری بالغ بر ۳۰ درصد بر میزان استخراج مواد معدنی افزوده شود و برآورد بیش از ۵۰۰ میلیون تن شده است، همچنین وزارتخانه مزبور انتظار دارد تا پایان سال جاری میزان تولیدات معدنی در قالب جهش تولید حداقل ۲۵ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش یابد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول