کد خبر:243582
پ
امین+بدیع+صنایع
رییس اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه:

جزئیات نحوه طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه بورسی

رییس اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه، جزئیات نحوه طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه بورسی را  تشریح کرد.

رییس اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه، جزئیات نحوه طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه بورسی را  تشریح کرد.

 

 *** جزئیات نحوه طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه بورسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امین بدیع‌صنایع ضمن تشریح جزئیات نحوه طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه بورسی، اظهار داشت:

با پیگیری‌های مستمر صورت گرفته از سوی اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه، دستورالعمل طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه و تعیین دسترسی اشخاص به آن در بازار سرمایه تدوین شد که پس از طرح و بررسی در کمیته تدوین مقررات سازمان و نیز ارائه پیشنهاد آن از سوی هیات مدیره سازمان بورس، در جلسه اخیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار به تصویب رسید.

 این دستورالعمل در اجرای ماده ۱۵ آئین‌نامه اجرایی قانون بازار اوراق بهادار مصوب هیات وزیران، تدوین و به تصویب رسید؛ به نحوی که بر اساس آن، طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه و تعیین دسترسی اشخاص به آن، به موجب مقرراتی خواهد بود که به پیشنهاد سازمان، به تصویب شورای عالی بورس می‌رسد.

 

*** اصول طبقه‌بندی محرمانه

 

وی با تاکید بر  رعایت اصول طبقه‌بندی محرمانه در این دستورالعمل، گفت:

در همین راستا و در جهت تعیین مصادیق اطلاعات محرمانه، اشخاص مشمول، نحوه دسترسی به اطلاعات محرمانه و در نهایت ضمانت اجرای عدم رعایت مقررات مربوطه و حفظ این اطلاعات، موارد به صورت شفاف تدوین و نحوه دسترسی و گردش این اطلاعات به صورت دقیق بیان شده تا هیچگونه ابهامی در این زمینه وجود نداشته باشد.

 رعایت اصول طبقه‌بندی محرمانه در این دستورالعمل مورد تاکید قرار گرفته و مسئولیت و وظایف اشخاص مشمول در این رابطه و میزان دسترسی آن، به طور مشخص تبیین و تعیین تکلیف شده است.

 

*** موارد مهم در تدوین

 

بدیع‌صنایع با اشاره به یکی از موارد مهم در تدوین این دستورالعمل، بیان کرد:

در این میان، یکی از موارد مهم در تدوین این دستورالعمل، تعیین سطوح اطلاعات محرمانه به تفکیک محرمانه، خیلی محرمانه، سری و به کلی سری است و در عین حال، تعیین مسئول تأمین زیرساخت‌ها و ملزومات مربوط به نگهداری و حفاظت از اطلاعات در هر یک از اشخاص مشمول نیز، از دیگر مفاد این دستورالعمل است.

 همچنین بر اساس این دستورالعمل، اشخاص مشمول شامل سازمان بورس، تشکل‌های خودانتظام، اشخاص وابسته به آنها و سایر اشخاص تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار بوده که وظیفه رعایت مفاد این دستورالعمل را به عهده دارند.

 

*** وظایف سازمان بورس

 

وی با بیان وظایف سازمان بورس به موجب این دستورالعمل، گفت:

به موجب این دستورالعمل، سازمان بورس موظف است ضوابط مربوط به جمع‌آوری، طبقه‌بندی و نگهداری مکاتبات و سوابق فیزیکی و الکترونیکی واحدهای سازمانیِ اشخاص مشمول و همچنین سایر وظایف و مسئولیت‌ها، نحوه اعطاء و کنترل سطوح دسترسی کارکنان اشخاص مشمول به سامانه‌ها، تعیین مراحل برقراری دسترسی جدید یا تغییر دسترسی‌های موجود به اطلاعات طبقه‌بندی شده در سامانه‌ها، دوره زمانی و نحوه‌ی پشتیبان‌گیری از سامانه‌ها، نحوه انتقال اطلاعات محرمانه به صورت الکترونیکی، تعیین دوره زمانی نگهداری بایگانی‌های راکد و اسناد فاقد اعتبار و غیرضروری و همچنین زمان امحاء مستندات محرمانه را ظرف مدت زمان مشخص تدوین، تصویب و ابلاغ نماید.

 همچنین در راستای پیشگیری از تخلفات و جرائم که غالباً به دلیل عدم آگاهی اتفاق می‌افتد، برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی برای دارندگان دسترسی، در نظر گرفته شده که از ویژگی‌های مهم این دستورالعمل است، ضمن اینکه رعایت و اجرای این دستورالعمل که به موجب آن، انواع اطلاعات، طبقه‌بندی و نحوه دسترسی به اطلاعات مذکور به صراحت تبیین شده، به حفظ اطلاعات محرمانه و پیشگیری از درز و سوء استفاده از آن در مجموعه بازارسرمایه کمک شایانی خواهد کرد.

 

*** قوانین و مقررات

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه در پایان پیرامون قوانین و مقررات، اظهار داشت:

به دلیل اهمیت مساله حفظ و نگهداری اطلاعات در هر سطح و توسط هر شخصی که به موجب قوانین و مقررات به آن دسترسی دارد، نقض الزامات مندرج در دستورالعمل مذکور و مقررات مربوطه واجد عناوین متخلفانه بوده و منجر به مجازات‌های انضباطی مقرر در دستورالعمل نحوه رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان در سازمان و یا مجازات‌های انضباطی مقرر در سایر مقررات حاکم بر اشخاص مشمول، خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول