کد خبر:243267
پ
جریمه
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

جریمه بی علت خودروهای مجاز به تردد در شرایط کرونایی/ مسئولین پاسخ دادند

این روزها برخی شهروندان پیامک‌هایی در خصوص جریمه تردد در محدودیت‌های عبوری کرونا دریافت می‌کنند‌ که مسئولین امر پیرامون این موضوع توضیحاتی را ارائه داده‌اند.

این روزها برخی شهروندان پیامک‌هایی در خصوص جریمه تردد در محدودیت‌های عبوری کرونا دریافت می‌کنند‌ که مسئولین امر پیرامون این موضوع توضیحاتی را ارائه داده‌اند.

 

*** محدودیت‌های عبور و مرور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در اجرای طرح تعطیلی دو هفته از اول آذر ماه برای کنترل شیوع کرونا، عبور و مرور خودروهای غیر بومی در شهرهای بومی که به دلیل شیوع کرونا قرمز و نارنجی بودند، ممنوع شد و بر این اساس ۱۵۰ شهر و کلانشهر ایران به مدت دو هفته تعطیل شدند.

همچنین در شهرهای قرمز منع تردد از ساعت ۲۱ شب تا ۴ صبح اعمال شد بر این اساس از اول آذر ماه ۱۵۰ شهر که عمدتاً کلانشهر بودند به مدت دو هفته تعطیل شدند.
در شهرهایی که قرمز و نارنجی اعلام شدند فقط خودروهای پلاک بومی شهرها اجازه تردد داشته و بقیه اجازه ورود به آن شهرها را نداشتند.

در این طرح دو نوع محدودیت اعمال شد، شهرهایی که قرنطینه بودند که محدودیت‌های درون شهری و بیرون شهری در آن‌ها اعمال شد، همچنین هر شهری محدوده خود را دارد و اگر فردی از شهری خارج شود به شهر دیگر نمی‌تواند، وارد شود.

 

*** ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان جریمه افراد خاطی

 

افراد خاطی خارج شده از شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان و از شهرهای قرمز یک میلیون تومان جریمه شدند.

به عنوان مثال فردی که در تهران ساکن است و پلاک بومی هم دارد، اما در شهر دیگری مشغول به کار است، اگر وارد شهر نشود مشمول جریمه نمی‌شود اما اگر به شهر دیگر وارد شد جریمه می‌شود.

در حالی این طرح در شهرها و کلان شهرها اجرا شد که افرادی که محدودیت‌های اعمال شده را رعایت کرده بودند و در تعطیلی دو هفته‌ای ترددی با خودروی خود در شهر نداشتند، پیامکی با این مضمون برای آن‌ها ارسال شده که (مالک محترم خودرو به شماره…در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و محدودیت‌های عبوری ایجاد شده، تخلف تردد شما در محور…در تاریخ…ثبت و در حال بررسی است)

طی چند روز گذشته تعدادی از شهروندان اعلام کردند که چنین پیامکی دریافت کرده‌اند در حالی که نسبت به اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید داشته و ترددی در داخل شهر نداشتند چه برسد به اینکه از شهر خارج شده باشند، در حالی که در پیامک ارسالی، اعلام شده که صاحب فلان پلاک در فلان شهر و محور تردد داشته است.

این دسته از شهروندان اعلام داشته‌اند که ارسال این پیامک در عین اینکه صحت ندارد، افراد را دچار سردرگمی می‌کند که باید جریمه‌ای بپردازند یا نه زیرا در پیامک، اشاره شده، موضوع فوق در حال بررسی است.

 

*** قانون مخدوش کردن پلاک خودرو

 

برخی شهروندان گمان می‌کنند شاید پلاک خودروهای آن‌ها توسط مالکان سایر خودروها مورد سوء استفاده قرار گرفته و به همین دلیل این پیامک‌ها برای آن‌ها ارسال شده است.

به این معنا که افراد خاطی با مخدوش کردن پلاک‌های خود سبب شده‌اند تا صاحبان خودروهای دیگر جریمه شوند.

این در حالیست که طبق ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی هر فردی ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه را تغییر دهد یا چنین وسایلی را با علم به تغییر یا تعویض پلاک تقلبی استفاده کند، به حبس از ۶ ماه تا یک‌سال محکوم می‌شود. بر اساس این ماده قانونی چنانچه فردی پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به خودرو خود الصاق کند یا برای آن پلاک تقلبی بکار برد نیز مشمول این مجازات خواهد شد.

تغییر غیرقانونی و مخدوش کردن پلاک خودرو از جمله جرائمی است که در سال‌های اخیر به ویژه در شهرهای بزرگ افزایش یافته است. افرادی که اقدام به این عمل می‌کنند علاوه بر فرار از قانون، جریمه اعمال غیرقانونی خود را به حساب دیگر شهروندان می‌گذارند، به همین دلیل خلافی هر دو پلاک باید توسط فرد خاطی پرداخت شود.

دستکاری و مخدوش کردن غیرقانونی پلاک خودرو در عین آنکه جرم تلقی می‌شود مشکلاتی را نیز برای دیگران ایجاد و حقوق افراد دیگر را ضایع می‌کند، زیرا اقدام آن‌ها موجب صدور قبض جریمه برای فرد دیگری می‌شود.

متخلفان برای فرار از قانون روش‌های مختلفی برای ناخوانایی پلاک استفاده می‌کنند که می‌توان به پخش روغن‌های تیره بر روی پلاک، گلی و خاکی کردن پلاک، استفاده از اسپری های مخصوص، استفاده از کاورهای پلاستیکی تیره اشاره کرد.

 
*** رانندگان وسایل نقلیه مجاز نگران پیامک جریمه نباشند

 

گرچه پیامک تخلف موجب نگرانی برخی صاحبان خودرو که پروتکل‌های عبور و مرور را رعایت کردند شده، اما رییس پلیس راهور ناجا در این زمینه، اظهار کرد:

نگرانی‌هایی برای دارندگان وسایط نقلیه مجاز مثل پزشکان، پرستاران، کسانی که شیفت شب خدمت می‌کنند و کسانی که مجبور هستند به شهرها تردد داشته باشند، وجود دارد.

به محض اینکه این لیست‌ها توسط فرمانداری‌ها کامل شود و به راهور ارسال شوند، نسبت به حذف جریمه این افراد اقدام خواهیم کرد و نگران نباشند.

 

سردار سید کمال هادیانفر در ادامه افزود:

پلاک‌های عمومی، پلاک‌های آژانس محلات، تاکسی‌های اینترنتی و تاکسی‌ها را به صورت سیستمی در اختیار داریم و جریمه نشدند، اما اگر برای رانندگان این قبیل خودروها پیامک جریمه آمد نگران نباشند و حتماً نسبت به حذف آن اقدام می‌کنیم و نیازی به مراجعه نیست و پلیس در سیستم حذف خواهد کرد.

قرار شده تا بعد از اتمام طرح محدودیت‌های جدید افرادی که آدرس محل سکونتشان با پلاک خودرویشان مطابقت ندارد، نسبت به حذف جریمه شان اقدام کنیم، اما کسانی که با پلاک‌های غیر بومی به شهرهای قرمز و یا نارنجی تردد کرده‌اند غالباً جریمه شده‌اند و نسبت به حذف جریمه اقدام نمی‌شود.

 

*** حضور فعال پلیس در شهر

 

وی با اشاره به حضور فعال پلیس در شهر برای نظارت محدودیت‌های کرونا، گفت:

از ابتدای اجرای طرح محدودیت‌های تردد در کشور تاکنون بر اساس آنچه که ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ کرده است، علی رغم شرایط جوی بد نیروهای پلیس راهور به طور کامل در محورهای شمالی کشور و محورهای متأثر از بارش برف و باران حضور داشته‌اند.

 

رییس پلیس راهور ناجا در پایان پیرامون پیامک‌های ارسال شده، اظهار داشت:

در روزهای اول تاکید کردیم که پیامک‌ها صرفاً برای تذکر هستند و اعمال جریمه انجام ندادیم و این کار در شهرها و راه‌ها انجام شد و تاکید کردیم که همکاران ما در شهرها به صورت دستی جریمه نکنند و دوربین‌ها این مسئولیت را عهده دار بودند.

 
*** بیش از ۵۳ هزار راننده در مناطق قرمز جریمه شدند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی نیروی انتظامی نیز در خصوص جریمه‌های اعمال شده، بیان کرد:

در دو هفته تعطیلی برای کنترل کرونا تعداد ۳۴۲ هزار و ۳۶۰ دستگاه خودرو در طرح محدودیت شبانه، در مناطق نارنجی ۳۵ هزار و ۸۴۸ خودرو و مناطق قرمز تعداد ۵۳ هزار و ۲۰ خودرو جریمه شدند.
همچنین طی دو هفته تعطیلی اخیر در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، تعداد نیروهای به کارگیری شده ۱۴۶ هزار و ۱۰۲ نفر، تعداد نقاط استقرار یک هزار و ۹۴۸ نقطه بوده است و طی بازه زمانی اشاره شده، تعداد تذکر لسانی به رانندگان خودروها یک میلیون و ۴۸۲ هزار و ۷۱۶ مورد و تعداد خودروهای عودتی ۵۸۷ هزار و ۵۹۱ دستگاه است.

 

سردار مهدی حاجیان در پایان با اشاره به کاهش تردد خودروها در دو هفته اخیر، اظهار کرد:

آمارها بیانگر کاهش ۳۵ درصدی تردد خودروها در مدت زمانی اشاره شده در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول