کد خبر:243347
پ
پروانه اصلانی
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی:

تولید سالانه ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار واحد مسکن

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از تولید واقعی حدود ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار واحد مسکن به طور سالانه خبر داد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از تولید واقعی حدود ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار واحد مسکن به طور سالانه خبر داد.

 

*** کاهش قیمت واحد مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پروانه اصلانی در خصوص پیش‌بینی وزارت راه و شهرسازی درباره کاهش قیمت مسکن، اظهار داشت:

به هیچ عنوان تا متغیرهای اثرگذار در قیمت مسکن شناسایی نشود و از آن‌ها اطمینان حاصل نکنیم نمی‌توانیم درباره اقتصاد مسکن به ویژه تحولات قیمت مسکن اظهار نظر کنیم.

 

وی در ادامه افزود:

اگر انتظارات تورمی و نقدینگی کنترل شود قیمت ارز نوسان جدی پیدا نکند، بخش مسکن ثبات پیدا می‌کند و در این شرایط شاید روند کاهشی همسو با نرخ ارز هستیم.

شوک‌هایی که در نرخ ارز رخ می‌دهد همراستا با شوک‌هایی است که در نرخ مسکن اتفاق می‌افتد و به شکل واقعی می‌توانیم نشان بدهیم که قیمت مسکن با یک دوره تاخیر همان رفتارهای نرخ ارز را در بازار تکرار می‌کند.

 

*** ۲۰۰ برابر افزایش قیمت مسکن در ۵ سال گذشته

 

اصلانی در خصوص قیمت مسکن در پنج سال گذشته، خاطر نشان کرد:

قیمت مسکن در پنج سال گذشته بیش از ۲۰۰ برابر افزایش یافته و این افزایش قیمت‌ها در کلانشهرها و به ویژه تهران بسیار زیاد بوده است، همانطور که این افزایش قیمت در سایر زمینه‌ها مانند دارایی و کالاهای مصرفی نیز رخ داد.

 

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن پیرامون ارایه میانگین متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی، گفت:

مبنای محاسبه قیمت‌های مسکن آن چیزی است که در بازار اتفاق افتاده و معامله شده که این معاملات در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات (سامانه کد رهگیری) ثبت شده است.

تمامی معاملاتی که در سامانه کد رهگیری ثبت می‌شود از طریق این سامانه واکشی شده و در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می‌گیرد و محاسبه متوسط قیمت‌ها از این طریق محاسبه می شود و بدین معنا داده‌های پرت از کل داده‌ها حذف و میانگین قیمت‌های واقعی ملاک محاسبه قرار می‌گیرد.

 

*** قیمت مبنا در بخش املاک

 

اصلانی در خصوص قیمت مبنا در بخش مسکن، بیان کرد:

تا به حال فقط قیمت‌های شهر تهران به عنوان قیمت مبنا برای بخش مسکن محاسبه و اعلام می‌شد.

در آماری که به تازگی منتشر شده است، آمار خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق یک و سه شهر تهران از آمار متوسط میانگین قیمت مسکن خارج شده است و با اینکار ۱۰ میلیون کاهش قیمت را داشتیم.

 

وی در بیان دلایل حذف مناطق یک و سه از محاسبه متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی، گفت:

به این دلیل که این مناطق، مناطق ویژه‌ای هستند از آمار حذف شدند، همچنین بالاترین قیمت‌های واحد مسکونی در منطقه یک شهر تهران است.

وقتی قیمت خرید و فروش در منطقه یک اعلام می‌شد، به عنوان نمونه، مناطق ۱۷ و ۱۸ شهر تهران، و سایر مناطق سعی می‌کردند قیمت‌ها را با بالاترین منطقه تعدیل کنند و اثر روانی بر اذهان عمومی می‌گذاشت.

 

*** در ۵ سال گذشته چند واحد مسکن تولید شده است؟

 

اصلانی در پاسخ به این پرسش که در پنج سال گذشته چقدر مسکن تولید شد و چه میزان از آن‌ها در مناطق مرفه بوده است، تصریح کرد:

بر اساس طرح جامع مسکن، نیاز سالانه کشور به مسکن ۷۰۰ هزار واحد در مناطق شهری و ۲۰۰ هزار واحد در مناطق روستایی است.

این بدان معناست که اگر قرار باشد این نیاز تامین شود سالانه در مناطق شهری ۷۰۰ هزار پروانه باید صادر شود و همه آن‌ها باید منجر به ساخت شود. در حالیکه بر اساس اطلاعات شهرداری‌ها، تقریباً سالی ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد پروانه صادر می‌شود که حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد آنها منجر به ساخت خواهد شد.

 

*** حاشیه سود تولید مسکن

 

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در ادامه افزود:

در سال‌های گذشته بازدهی حاشیه سود در بخش تولید مسکن کمتر از حاشیه نرخ سود در سایر بخش‌ها از جمله بازار ارز، بورس و دارایی بوده است.

بر اساس اظهارات اصلانی بازدهی در بازارهای مختلف در ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد که در بورس حدود ۵۱ درصد، متوسط ۱۰ ساله رشد قیمت رخ داده، در حالیکه این مبلغ برای بخش مسکن ۲۶ درصد محاسبه شده است که بدین معنا مسکن آخرین رتبه در بازدهی (رشد قیمتی) داشته است.

 

وی در خصوص بازدهی حاشیه سود مسکن، گفت:

بازدهی با سرمایه‌گذاری ارتباط مستقیم دارد و اگر سرمایه‌گذار احساس کند که در بازاری سرمایه‌گذاری‌ سودآورتر است سرمایه خود را در آن بازار می‌برد.

به ویژه که این سودآوری در بازار دارایی، ارز و بورس بیشتر است.

در حالیکه در بازار مسکن حداقل ۲ تا ۲ سال و نیم خواب سرمایه وجود دارد و همین نوسانات در فضای اقتصادی موجب شده تا سرمایه‌گذاران در کوتاه‌ مدت و حتی در میان‌مدت جذب بازارهای رقیب مسکن شوند.

 

اصلانی در ادامه افزود:

این برآیند نشان می‌دهد که حاصل این فرآیند تولید واقعی مسکن در حدود ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار واحد به طور سالانه است.

 

*** بورس املاک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پایان پیرامون بورس املاک و تاثیر آن بر افزایش قیمت مسکن، اظهار کرد:

بازار سرمایه فضای مناسب و ابزار مناسب برای تامین مالی بخش مسکن است و بدین معنا سرمایه‌های خردی که در اقتصاد می‌چرخد و سرگردان است می‌توانند به عنوان تامین کننده منابع ساخت در خدمت تولید مسکن قرار گیرند و یا در خدمت تقاضا برای تجهیزات قدرت خرید متقاضی باشند.

از این نظر هیچ راهی وجود ندارد تا از ابزارهای بازار سرمایه در بخش مسکن و حل و باز کردن گره تامین مالی بخش مسکن استفاده شود که در هفته‌های آتی از این موضوع رونمایی می‌شود.

 

 
 
انتهای پیام///
منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول