کد خبر:243255
پ
۲۹۷۸۴۰۳۲
معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی:

توزیع چک‌های جدید با تاریخ اعتبار از ۲۰ دی

معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی از توزیع چک‌های جدید با تاریخ اعتبار از ۲۰ دی‌ماه خبر داد.

معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی از توزیع چک‌های جدید با تاریخ اعتبار از ۲۰ دی‌ماه خبر داد.

 

*** توزیع چک‌های جدید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آمنه نادعلی‌زاده با بیان اینکه چک‌های جدید از تاریخ ۲۰ دی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و این چک‌ها دارای بارکد، کد صیادی ۱۶ رقمی و تاریخ اعتبار خواهند بود، اظهار داشت:

این طرح به تعویق نیفتاده بلکه بانک مرکزی تصمیم به اجرای تدریجی این طرح را دارد و باید فرهنگ‌سازی انجام شود و زیرساخت‌ها آماده و مردم بتوانند با سامانه‌ها ارتباط برقرار کنند.

زمان‌های تعیین شده با مجوز قانونی صادر شده است مثلاً برای چک الکترونیک با دستورالعمل بانک مرکزی یک زمان مشخص اعلام شده و همچنین برای راه‌اندازی سامانه صیاد که نقل و انتقال چک در آن ثبت می‌شود زمان دو‌ ساله مدنظر قرارگرفته است.

 

*** رونمایی از اپلیکیشن‌های بانکی

 

وی در ادامه پیرامون تغییرات در دسته چک‌های قدیمی، تصریح کرد:

بانک مرکزی برای اجرای این طرح از زمانی که مدنظر قانون‌گذار می‌باشد آماده است، ولی اجرای طرح در سامانه صیاد مستلزم تغییرات در دسته چک‌ها می‌باشد تا متفاوت از گذشته شود و مردم نگران چک‌های قدیمی خود نباشند.

سامانه در تاریخ ۲۲ آذرماه آماده بوده است و اپلیکیشن‌های بانکی هم آماده رونمایی بودند که امروز بانک مرکزی این رونمایی را انجام داده است.

قرار است چک‌هایی را در سامانه صیاد ثبت کنیم که تفاوتی با چک‌های قبلی دارد یعنی روی این چک‌ها تاریخ اعتبار ثبت می‌شود و توزیع این چک‌ها از طریق بانک‌ها مستلزم زمان خواهد بود و همچنین اطلاع رسانی‌ها کامل شود و مردم بیشتر آگاه شوند و از تاریخ ۲۰ دی بتوانند چک‌هایی که از ویژگی‌های جدید برخوردار هستند و دارای تاریخ اعتبار می‌باشند را دریافت کنند.

 

*** صدور پک در محدوده سقف اعتباری

 

نادعلی‌زاده با اشاره به این که در حال حاضر چک‌های جدید در شبکه بانکی توزیع نشده است، گفت:

چک‌های جدید از تاریخ ۲۰ دی‌ماه در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

در چک‌های جدید تا تاریخ مشخص، قابلیت صدور وجود دارد و این تاریخ هم سه سال بعد از دریافت دسته چک است و این چک‌ها باید در سامانه صیاد ثبت شوند.

چک‌های جدید دارای بارکد، کد صیادی ۱۶ رقمی و تاریخ اعتبار می‌باشد.

 

وی درباره ارزیابی اعتبار و دارایی افراد در این طرح، بیان کرد:

افراد دارای یک سری دارایی و درآمد هستند که مجموع این‌ها می‌تواند سقف اعتباری شخص را رقم بزنند که دستورالعمل و فرمول‌های مربوط به آن در بانک مرکزی تدوین شده و به دستورالعمل حساب جاری الحاق شده است که مقرر شده در شورای پول و اعتبار تصویب شود و پس از تصویب در شورای پول و اعتبار، سقف اعتبار به شکل گام به گام و تدریجی در جامعه ابلاغ خواهد شد تا مردم بتوانند از سقف اعتباری خود اطلاع پیدا کنند و در محدوده سقف اعتباری خود چک صادر کنند.

 

*** تکمیل مراحل صدور چک به صورت الکترونیکی

 

معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی، خاطرنشان کرد:

شرایط صدور و انتقال چک تغییر مشخصی نداشته است و این شرایط مقرر شده به صورت الکترونیک در سامانه صیاد ثبت شود و صادرکننده چک می‌تواند به بانک خود مراجعه کند و از طریق درگاه‌های نوین از قبیل اینترنت بانک یا همراه بانک، که بانک در اختیارشان قرار می‌دهد به سامانه صیاد دسترسی داشته باشند

اپلیکیشن‌های بانکی را معرفی کردیم که در حال حاضر مردم از َآن‌ها استفاده کنند و مردم می‌توانند با نصب این اپلیکیشن و از طریق منوی موجودیت چک و ثبت چک وارد سامانه صیاد شوند.

صادر کننده چک می‌تواند چک خود را از طریق ثبت در اپلیکیشن یا درگاه‌هایی که بانک در اختیارش قرار می‌دهد انجام دهد و مراحل صدور چک را به صورت الکترونیکی تکمیل کند.

 

وی درخصوص گرفتن استعلام ثبت، افزود:

گیرنده چک هم می‌تواند از بانک خودش راه‌های دسترسی به سامانه صیاد را دریافت کند و یا این که می‌تواند به اپلیکیشن‌ها مراجعه کند و استعلام ثبت بگیرد و اطلاعات برگه چک با ثبت آن در سامانه صیاد را تطبیق دهد و اگر تمام موارد صحیح بود مراتب تأیید خود را به سامانه صیاد اعلام می‌کند.

 

*** تمهیدات بانک مرکزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی در پایان پیرامون دسته چک‌های قدیمی، اظهار داشت:

دسته چک‌های قدیمی با شرایط قبلی صادر و پردازش می‌شوند و این دسته چک‌ها هم به تدریج جمع‌آوری خواهد شد و دسته چک‌های جدید جایگزین می‌شود.

از بانک‌ها خواسته شده که از طریق شعب بانکی برای افرادی که امکان استفاده از این سامانه‌ها را به صورت الکترونیکی ندارند، سرویس داده شود.

بانک مرکزی تمهیداتی را در نظر دارد که از طریق پیامک امکان ثبت و انتقال چک در سامانه صیاد را برای مشتریانی که از گوشی هوشمند استفاده نمی‌کنند هم فراهم کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول